peoplepill id: karel-frantisek-rafael
KFR
1 views today
1 views this week
Karel František Rafael
Czech conductor, composer, contrabassist, opera singer and choirmaster

Karel František Rafael

Karel František Rafael
The basics

Quick Facts

Intro Czech conductor, composer, contrabassist, opera singer and choirmaster
Was Musician Composer Conductor Double-bassist Singer Choir director
From Czech Republic
Field Religion Music
Gender male
Birth 1795, Žamberk, Ústí nad Orlicí District, Pardubice Region, Czech Republic
Death 14 November 1864, Ptuj (aged 69 years)
The details (from wikipedia)

Biography

Karel František Rafael (1795? Žamberk – 14. listopadu 1864 Ptuj (Slovinsko)) byl český kontrabasista a hudební skladatel působící v zahraničí.

Život

Pocházel z hudební rodiny. Jeho otec František Rafael, bratr skladatele Ignáce Václava Rafaela, byl kantorem v Žamberku a dal synovi základní hudební vzdělání. Studoval na Pražské konzervatoři hru na kontrabas a zpíval v křížovnickém chrámu svatého Františka z Assisi na Starém Městě.

Od roku 1814 hrál na kontrabas v městském divadle v Brně a zpíval v pěveckém souboru F. J. Korntheuera. V té době také zkomponoval hudbu k prvním českému zpěvohernímu představení v Brně, kterým byla zpěvohra Strašidlo ve mlejně. Od roku 1828 působil jako operní zpěvák ve Vratislavi. V roce 1835 se vrátil do Brna a stal se sbormistrem městského divadla. V roce 1837 byl členem divadelní společnosti K. Burghausera v Olomouci. V následujících letech působil jako dirigent divadelních orchestrů v Opavě, Krakově, Olomouci a v Brně.

V roce 1846 přesídlil do Slovinska. Koncertoval v Mariboru, založil smyčcové kvarteto a vyučoval hudbu v Ptuji, kde také zemřel.

Dílo

Kromě výše uvedené zpěvohry Strašidlo ve mlejně psal scénickou hudbu pro divadla, ve kterých působil. V archivu děkanského kostela v Žamberku se dochovalo několik chrámových skladeb. Komponoval také písně a tance.

Literatura

  • Československý hudební slovník osob a institucí II. (M–Ž), 1965, Státní hudební vydavatelství, Praha
  • Hudební divadlo v českých zemích - osobnosti 19. století. Academia, ISBN 80-200-1346-6 ISBN 80-7008-188-0
  • Josef Srb Debrnov: Slovník hudebních umělců slovanských

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Karel František Rafael

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes