Quantcast
peoplepill id: karel-dolezal
KD
1 views today
1 views this week
Karel Doležal

Karel Doležal

Czech violist
Karel Doležal
The basics

Quick Facts

Intro Czech violist
Was Musician Violist
From Czech Republic
Type Music
Gender male
Birth 16 January 1948, Prague, Czech Republic
Death 22 September 2018 (aged 70 years)
Star sign Capricorn
Instruments:
Viola
Peoplepill ID karel-dolezal
The details

Biography

Karel Doležal (16. ledna 1948 – 22. září 2018) byl český hudebník, violista a pedagog, jedna z nejvýznamnějších osobností svého oboru.

Studoval na Pražské konzervatoři v letech 1964 až 70 u profesorů Vincence Zahradníka a Lubomíra Malého. V letech 1972 až 75 pokračoval v postgraduálním kurzu Hudebního studia Ministerstva kultury u proslulého profesora Ladislava Černého. Komorní hru studoval u členů Smetanova kvarteta. V roce 1975 se zúčastnil mistrovských kurzů ve Výmaru u Raphaela Hylliera, violisty Juilliard quartetta.

Svoji uměleckou dráhu zahájil jako člen Talichova kvarteta, ve kterém působil v letech 1969 až 1972. Získal s ním titul laureáta Evropské asociace hudebních festivalů (1969) a 2. cenu na Mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Bělehradě (1970).V letech 1972 až 2003 byl členem a uměleckým vedoucím Doležalova kvarteta, které odehrálo 2000 koncertů na nejprestižnějších festivalech a pódiích celého světa. Doležalovo kvarteto získalo titul laureáta a Cenu pro nejmladšího účastníka na Mezinárodní soutěži smyčcových kvartet Pražské jaro (1975), Stříbrnou medaili na Mezinárodní soutěži smyčcových kvartet ve francouzském Bordeaux (1977) a Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii (1989). Nahrálo desítky snímků pro rozhlas a televizi v zahraničí (Radio New York Times, BBC, Radio France atd.). Natočilo řadu CD, která byla rovněž oceněna, např. nahrávka kvartetů Antonína Dvořáka ("Nejlepší nahrávka měsíce" – časopis Neue Zeitschrift für Musik, Německo 1982) nebo Leoše Janáčka (Diapason d´Or, Francie 1985 a "Nejlepší nahrávka roku", USA 1996). K nejdůležitějším vystoupením Doležalova kvarteta patří festivaly v Tunisku s klavíristou Pavlem Štěpánem (1977), koncerty na festivalu ve finském Kuhmo s kontrabasistou Františkem Poštou a violistou Jurijem Bašmetem (1982), koncerty ve Francii s violoncellistou Mischou Maiskym (1984), podíl na kompletním provedení Beethovenových kvartetů v Tonhalle Zürich spolu s Amadeus, Alban Berg a Julliard Quartett (1984), vystoupení v přímém přenosu Radio France na festivalu v Montpellier (1990), koncert na Dnech Bohuslava Martinů v Paříži s klavíristou Josefem Páleníčkem (1990), koncert s violoncellistou Smetanova kvarteta Antonínem Kohoutem (1990) nebo festivaly v Japonsku s klavíristou Josefem Hálou (1993).

Jako sólista vystoupil Karel Doležal se Státní filharmonií Brno, Symfonickým orchestrem Čs. rozhlasu, Karlovarským symfonickým orchestrem, Filharmonií Hradec Králové a též s orchestry v Jižní Koreji a Německu. Na recitálech a dalších vystoupeních se představil v ČR (festival Pražské jaro, komorní cyklus České filharmonie, Bratislavské hudební slavnosti, Mladé pódium Karlovy Vary), dále v Jižní Koreji, Švýcarsku, Nizozemí, Polsku a Rumunsku. Pořídil sólové nahrávky pro Českou televizi, Český rozhlas a Radio Rotterdam. Nahrál dvě sólová CD, za která získal ocenění v USA ("Deska měsíce" časopisu Strad). Jeho nahrávka sólové Elegie Igora Stravinského byla zařazena na CD francouzské firmy Harmonia Mundi spolu se snímky Josefa Suka, Vladimira Spivakova či Tokyo String Quartet. Jako komorní hráč vystoupil také s Kvartetem města Prahy na festivalu Dvořákův karlovarský podzim.

V devadesátých letech zahájil Karel Doležal úspěšnou pedagogickou činnost. Vedl mistrovské kurzy na univerzitách v USA, Jižní Koreji, Finsku, Norsku a Španělsku, externě vyučoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a též na pražské pobočce New York University. Od roku 1993 působil na Pražské konzervatoři, kde od roku 2007 zároveň vedl smyčcové oddělení. Své studenty připravil k úspěchům v mezinárodních soutěžích a ke studiu na významných hudebních školách v zahraničí. Od roku 2005 pořádal Mezinárodní mistrovské kurzy v Dobřichovicích u Prahy. V roce 2005 byl jmenován členem Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii.

Jako dirigent vedl Smyčcový orchestr Pražské konzervatoře. Získal s ním vítěznou cenu rozhlasové soutěže Concerto Bohemia 2013 a vystoupil s ním v prestižních cyklech, mj. jako doprovod sólistů Václava Hudečka či Kateřiny Englichové.

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://www.arta.cz/index.php?p=umelci_vazna_hudba
http://www.stringmastercourses.net/en/teachers.html
http://www.whoiswho-verlag.ch/versionnew/tschechien/verlag/63.php?txt_Language=CZ&real_str_PersID=5105121&uniqueID=7ea1974c-6aa1-4f3b-b2fb-2426edb5f6c8
https://aleph.nkp.cz/F/?func=find-c&local_base=aut&ccl_term=ica=jn20000400494
https://viaf.org/viaf/265293825/
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes