Quantcast
peoplepill id: karel-bican
KB
2 views today
10 views this week
Karel Bican

Karel Bican Czechoslovak Czechoslovak hussites bishop, priest of Czechoslovak hussites and priest

Czechoslovak Czechoslovak hussites bishop, priest of Czechoslovak hussites and priest
Karel Bican
The basics

Quick Facts

Intro Czechoslovak Czechoslovak hussites bishop, priest of Czechoslovak hussites and priest
Was Priest Bishop
From Czech Republic
Type Religion
Gender male
Birth 25 April 1951, Prague, Czech Republic
Death 10 January 2019, Kolín, Czech Republic (aged 67 years)
Star sign TaurusTaurus
The details

Biography

Karel Bican (* 25. dubna 1951 Praha – 10. ledna 2019 Kolín) byl český duchovní, který v letech 1999–2007 zastával funkci pražského biskupa Církve československé husitské (CČSH).

Život

Absolvoval pražské gymnázium Na Kocábě (1972–1976), poté Vystudoval Husovu československou bohosloveckou fakultu v Praze (1976–1982), v roce 1982 se stal knězem. V letech 1994–1998 studoval na Husitské teologické fakultě UK obor psychosociální vědy a pedagogika. 18. září 1999 byl zvolen husitským biskupem pražským, do úřadu byl uveden 2. října téhož roku. Od roku 1985 zůstává současně farářem v náboženské obci Kutná Hora, kde po skončení funkčního období pražského biskupa zakotvil natrvalo. Jako duchovní prošel též obcemi Praha, Mnichovice, Hostivice či Tuchoměřice. Ve vrcholné funkci biskupského období byl činný zejména ve vytváření církevních sociálních projektů, zasloužil se o vznik Církevní husitské základní umělecké školy Harmonie, Husitského centra, Dětského domova Dubenec či Mateřské a Základní školy Archa v Petroupimi. Vedle toho se věnoval pedagogické činnosti, zejména biodromální a sociální psychologii. V Kutné Hoře vedl Krizové intervenční centrum, kde poskytoval psychosociální intervenci pro veřejnost. Celý život ho provázela láska k vážné hudbě, kde v Kutné Hoře pořádal pravidelně operní tematické večery.

S jeho osobou jsou také spojeny některé kontroverze. Podle řady dokumentů v 80. letech 20. století spolupracoval se Státní bezpečností, ovšem jeho svazek se nedochoval, takže samotná spolupráce či její charakter není jistý. V roce 2006 okolo něj propukl mediální skandál, když se objevila nahrávka, na níž ženatý biskup vyznává lásku mladému muži, kterému předtím pomáhal z vězení. Biskup Bican nejdříve popřel, že by k tomu došlo, a nahrávku označil za podvrh, když si však vedení církve chtělo udělat hlasový rozbor nahrávky (paradoxně protože biskupovi uvěřilo a chtělo tak vyvrátit tvrzení médií), přiznal, že je pravá.

V reakci na uvedené skutečnosti Ústřední rada Církve československé husitské v České republice na svém zasedání dne 13. ledna 2007, v souladu s doporučením biskupské rady této církve ze dne 12. ledna 2007, jej vyzvala k rezignaci, on však odmítl a namísto toho pouze dal svou funkci k dispozici. Diecézní shromáždění jej většinou hlasů podrželo ve funkci (pro odvolání hlasovalo 117 z 255 delegátů, 129 bylo proti). Biskup poté prohlásil, že neočekával, že bude podpořen ve funkci a své jednání zhodnotil takto: „Špatně jsem neudělal nic, jen jsem některé věci ze svého soukromí neřekl rovnou na veřejnosti – a to by se povedlo asi málokomu, pokud by se dostal do stejné situace jako já.

Patriarcha CČSH Tomáš Butta, který jej spolu s ostatními biskupy vyzval k rezignaci, nepovažuje případ za uzavřený a prohlásil, že případ je na základě rozhodnutí Ústřední rady CČSH z 10. února postoupen Kárnému výboru. 14. dubna 2007 Ústřední rada CČSH Karla Bicana prozatímně suspendovala ze všech církevních funkcí. 18. listopadu 2007 Karel Bican na biskupský úřad rezignoval.

Po celé kauze se Karel Bican stáhl na čas do ústraní, ale funkci faráře vykonával v Kutné Hoře v plném nasazení až do konce svého života. Po celý svůj život zůstal věrný odkazu učení Mistra Jana Husa a byl platným duchovním CČSH. Zemřel 10. ledna 2019 v nemocnici v Kolíně.

Odkazy

Reference

Související články

  • Církev československá husitská
  • Seznam biskupů Církve československé husitské
  • Pražská diecéze Církve československé husitské
  • Portrét Církve československé husitské

Externí odkazy

Biskup pražské diecéze Církve československé husitské
Předchůdce:
René Hradský
1999–2007
Karel Bican
Nástupce:
David Tonzar
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Reference sources
References
https://kutnohorsky.denik.cz/zpravy_region/zemrel-kutnohorsky-farar-karel-bican-20190111.html
http://www.christnet.eu/magazin/clanek.asp?clanek=2797
http://www.getsemany.cz/node/980
http://www.christnet.eu/magazin/zprava.asp?zprava=12877
http://www.ccsh.cz/view.php?id=241
http://www.christnet.eu/magazin/zprava.asp?zprava=14549
http://www.ccshpraha.cz/o-nas/karel-bican-mgr.html
http://www.ccsh.cz
http://www.husiti.cz/ccshpd/uvod.htm
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes