peoplepill id: juliusz-zaleski
JZ
Poland
1 views today
2 views this week
The basics

Quick Facts

From
Work field
Gender
Male
Place of birth
Sanok, Sanok County, Podkarpackie Voivodeship, Poland
Death
1940 (aged 50 years)
Place of death
Kyiv, Ukraine
Age
50 years
The details (from wikipedia)

Biography

Juliusz Adam Zaleski (ur. 29 maja 1889 w Sanoku, zm. 1940 w Kijowie) – polski doktor filologii, nauczyciel, historyk i krytyk literatury, kapitan rezerwy piechoty Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.

Życiorys

Wnuk Ludwika Zaleskiego z Mikuliczyna, powstańca listopadowego. Urodził się 29 maja 1889 jako drugie dziecko lekarza i społecznika Karola Zaleskiego (1856-1941) i Wilhelminy z domu Leixner (1859–1912). Miał ośmioro rodzeństwa: (pięciu braci i trzy siostry), byli to kolejno Tadeusz (ur. 1887), Karol (ur. 1890), Zygmunt (ur. 1893), Władysław (ur. 1894), Maria (ur. 1896, po mężu Hanus), Jakub (ur. 1899), Jadwiga (ur. 1900) i Zofia (1903-1906, zmarła w dzieciństwie na zapalenie opon mózgowych). Rodzina zamieszkiwała w tzw. Willi Zaleskich. W 1907 zdał egzamin dojrzałości w C. K. Gimnazjum Męskim w Sanoku (w jego klasie był m.in. Wojciech Stepek). Następnie kształcił się na studiach filologicznych na Wydziale Filozoficznego Uniwersytetu Franciszkańskiego we Lwowie uzyskując tytuł doktora. W 1910 był stypendystą w Bibliotece Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (wówczas stypendystą był także Władysław Dajewski, późniejszy profesor sanockiego gimnazjum). Od 1912/1913 był członkiem Towarzystwa Nauczycieli Szkół Wyższych. Należał do Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Do 1914 pracował jako nauczyciel w C. K. Gimnazjum im. Franciszka Józefa we Lwowie wykładając język grecki, język łaciński, język polski.

Po wybuchu I wojny światowej został wcielony do c. i k. armii i służył od jesieni 1914. W stopniu rezerwowego podporucznika piechoty był przydzielony do 45 Pułku Piechoty Austro-Węgier. Został ciężko ranny na froncie włoskim, po czym przebywał w szpitalu polowym. U schyłku wojny jako były oficer c. i k. armii w listopadzie 1918 został przyjęty do Wojska Polskiego i Dekretem Naczelnego Wodza Wojsk Polskich został awansowany do stopnia podporucznika ze starszeństwem z 1 listopada 1918 (mianowanie na ten stopień uzyskał tym samym rozkazem jego brat Władysław) i rozkazem Naczelnego Dowództwa Wojsk Polskich mianowany komendantem Szkoły Podoficerskiej w Sanoku. Następnie na przełomie października i listopada 1918 był organizatorem Wojska Polskiego w Sanoku (garnizonu) i powiecie sanockim (z tego czasu zachowały się notatki i zapiski Juliusza Zaleskiego oraz jego artykuł opublikowany w tygodniku Ziemia Sanocka z 7 grudnia 1918). W tym czasie został dowódcą drugiej kompanii, a pod koniec listopada 1918 drugiej kompanii tzw. „Batalionu Dzieci Sanockich”. Brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej. Został awansowany do stopnia kapitana rezerwy piechoty ze starszeństwem z 1 czerwca 1919. W 1923, 1924 był oficerem rezerwowym 39 Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich, stacjonującym w garnizonie Jarosław. W 1934 jako kapitan rezerwy piechoty był przydzielony do Oficerskiej Kadry Okręgowej nr I jako oficer po ukończeniu 40 roku życia i pozostawał wówczas w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Warszawa Miasto III.

W okresie II Rzeczypospolitej pozostawał nauczycielem. Jako sprawującemu posadę profesora w macierzystym III Gimnazjum Państwowego im. Stefana Batorego we Lwowie minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego Sławomir Czerwiński powierzył Juliuszowi Zaleskiemu pełnienie obowiązków okręgowego wizytatora szkół w Kuratorium Okręgu Szkolnego Lwowskiego od 1 czerwca 1930, a następnie powierzył pełnienie obowiązków ministerialnego wizytatora szkół w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego od 1 grudnia 1930. Z tej funkcji został zwolniony z dniem 31 sierpnia 1932 i ponownie powierzono mu pełnienie obowiązków okręgowego wizytatora szkół w KOSL – w tym czasie pozostawał na stanowisku profesora Państwowego Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Warszawie. Stanowisko wizytatora szkół średnich KOSL pełnił do 1939. W czerwcu 1938 był przedstawicielem lwowskiego kuratorium na I Zjazd Absolwentów z okazji 50-lecia pierwszej matury w sanockim gimnazjum. Publikował w zakresie historii i krytyki literatury zarówno wydawnictwa zwarte, jak również w czasopiśmie „Pamiętnik Literacki”, ponadto był wydawcą.

Po wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę z 17 września 1939 na terenach wschodnich II Rzeczypospolitej został aresztowany przez Sowietów. Został zamordowany przez NKWD na wiosnę 1940. Jego nazwisko znalazło się na tzw. Ukraińskiej Liście Katyńskiej opublikowanej w 1994 (został wymieniony na liście wywózkowej 41/2-24 oznaczony numerem 347, dosłownie określony jako Julian Zaleski). Ofiary tej części zbrodni katyńskiej zostały pochowane na otwartym w 2012 Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni.

Jego brat Jakub także został ofiarą zbrodni katyńskiej (został zamordowany w Katyniu). W artykule prasowym o rodzinie Zaleskich z 1982 roku na łamach czasopisma „Podkarpacie” podano, Juliusz zginął podczas II wojny światowej, a Jakub w trakcie kampanii wrześniowej.


Publikacje

  • Największy wróg ludzkości (1911)
  • Ze studiów nad monologiem w dramacie: monolog w dramacie pseudoklasycznym w Polsce (1924)
  • Barbara Radziwiłłówna: tragedia w 5 aktach (1925, współautorzy: Alojzy Feliński, Stefan Vrtel-Wierczyński)
  • Program ministerialny nauki języka polskiego w szkole średniej w świetle dotychczasowej praktyki. Referat zbiorowy Sekcji Polonistycznej TNSW we Lwowie (1925, współautorzy: Zenon Aleksandrowicz, Juliusz Balicki, Ryszard Skulski)
  • Wiek Oświecenia. Historja literatury wieku Oświecenia w Polsce. Z Rękopisu Pośmiertnego (wydawca, 1926, autor: Konstanty Wojciechowski)
  • Przewrót w umysłowości i literaturze polskiej po roku 1863; Miłość w poezji polskiej; Ballady i romanse; Współzawodnik Sienkiewicza (Z Papierów Pośmiertnych Wydali: Dr. Juliusz Balicki, Dr. Zygmunt Szweykowski, Dr. Juliusz Zaleski, 1926, autor: Konstanty Wojciechowski)
  • Zwięzły podręcznik historii literatury polskiej (1930, współautor: Konstanty Wojciechowski)

    Odznaczenia

    • Krzyż Zasługi Wojskowej III klasy z dekoracją wojenną i mieczami – Austro-Węgry (1917).

        Upamiętnienie

        Podczas „Jubileuszowego Zjazdu Koleżeńskiego b. Wychowanków Gimnazjum Męskiego w Sanoku w 70-lecie pierwszej Matury” 21 czerwca 1958 nazwisko Juliusza Zaleskiego zostało wymienione w apelu poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939–1945 oraz na ustanowionej w budynku gimnazjum tablicy pamiątkowej poświęconej poległym i pomordowanym absolwentom gimnazjum (wskazany w gronie zmarłych na terenie Z. S. R. R.).

        Uwagi

        Przypisy

        Bibliografia

        The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
        Lists
        Juliusz Zaleski is in following lists
        comments so far.
        Comments
        From our partners
        Sponsored
        Juliusz Zaleski
        arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes