Quantcast
peoplepill id: julius-tatar
JT
1 views today
2 views this week
Július Tatár

Július Tatár

Slovenský filatelista, podnikatel, fotograf a entomolog
Július Tatár
The basics

Quick Facts

Intro Slovenský filatelista, podnikatel, fotograf a entomolog
Was Zoologist Entomologist
From Slovakia
Type Biology
Gender male
Birth 4 April 1898, Žilina, Slovakia
Death 23 March 1987, Žilina, Slovakia (aged 89 years)
Star sign Aries
The details (from wikipedia)

Biography

Július Tatár (4. dubna 1898, Žilina, Slovensko, tehdy Rakousko-Uhersko - 23. března 1987, Žilina, Československá socialistická republika) byl slovenský filatelista, podnikatel - obchodník, fotograf a amatérský entomolog ze Žiliny. Byl také jedním ze zakládajících členů Slovenské entomologické společnosti v Žilině. Veřejnosti je znám hlavně jako filatelista, protože byl nestorem organizované filatelie v Žilině a též jedním z předsedů Čs. svazu filatelistů v Žilině.

Entomologické aktivity

Patřil ke skupině zakládajících členů první Slovenské entomologické společnosti v Žilině, kdy na mimořádném valném shromáždění dne 12. března byly přijaty stanovy společnosti. V čase jejího vzniku bývalo sídlo společnosti v Žilině Námestie slobody.

K jeho entomologickým aktivitám patřil především výzkum hmyzu různých řádů, ale též fotografování a filmování. Fotograficky zabezpečoval dokumentaci entomologických aktivit některých významnějších akcí této společnosti. Dne 14. října 1945, na posledním valném shromáždění první Slovenské entomologické společnosti v Žilině, věnoval do archivu společnosti 12 fotografií z nejvýznamnější entomologické výstavy, kterou tato společnost zorganizovala roku 1942 v Žilině. Jeho sbírka hmyzu se pravděpodobně nezachovala. Není známo, že by někdy publikoval některou práci z oboru entomologie z území Slovenska.

Jiné aktivity

Byl známý pro svou vysokou aktivitu podnikatelských, kulturních a školských kruzích v rámci města Žiliny.

V Žilině pracoval jako obchodník.

Reference

  • Smutný, A. E.: 1941 – 1945, Zápisnice z činnosti Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline.
  • Gáťa, O.: 2001, Július Tatár - nestor organizovanej filatélie v Žiline, In: Zborník prednášok, XVIII. dni filatélie Slovenska. Žilina 7. a 8. júl 2001.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Július Tatár na slovenské Wikipedii.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
https://tools.wmflabs.org/blahma/noportrait.php?J%C3%BAlius_Tat%C3%A1r
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes