peoplepill id: jozef-premik
JP
Poland
1 views today
1 views this week
Józef Premik
Geologist, educator

Józef Premik

The basics

Quick Facts

Intro
Geologist, educator
From
Work field
Gender
Male
Birth
Place of birth
Sanok, Sanok County, Podkarpackie Voivodeship, Poland
Place of death
Kraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland
Age
73 years
The details (from wikipedia)

Biography

Józef Premik (ur. 19 maja 1890 w Sanoku, zm. 11 listopada 1963 w Krakowie) – polski doktor geologii, dydaktyk geografii, wykładowca akademicki.

Życiorys

Urodził się 19 maja 1890 w Sanoku. W 1911 zdał egzamin dojrzałości w C. K. Gimnazjum w Sanoku (w jego klasie byli m.in. Stanisław Biega, Stefan Lewicki, Jan Polański, Kazimierz Swoszowski, Edward Zegarski). Podczas nauki gimnazjalnej zamieszkiwał z matkę w Posadzie Sanockiej pod numerem 257, a jego opiekunem był wówczas Aleksander Piech. Po maturze, będąc jednorocznym ochotnikiem w C. K. Armii uchwałą Rady Miejskiej w Sanoku z około 1910/1911 został uznany przynależnym do gminy Sanok.

Podjął studia w Gabinecie Geologicznego (Zakładu Geologii) Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, a po wybuchu I wojny światowej kontynuował je w Pradze oraz Wiedniu. Został pedagogiem, pracował w szkole średniej, następnie w pedagogium. W 1917 został wcielony do armii austriackiej i delegowany do służby geologicznej w Albanii, gdzie polecono mu skartowanie i opracowanie stratygrafii fliszu w związku z poszukiwaniem złóż ropy naftowej przeznaczonej dla infrastruktury Austro-Węgier. Na tym obszarze prowadził prace geologiczne oraz gromadził okazy paleontologiczne.

Po zakończeniu wojny w 1919 uzyskał tytuł doktora filozofii z zakresu geologii (praca pt. Studia nad bryozoami sylurskimi Podola, w której jako pierwszy w Polsce zilustrował 39 gatunków mszywiołów). Od 1919 do 1933 był pracownikiem Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, był założycielem i aktywnym działaczem PIG, w tym członkiem zarządu głównego jako skarbnik oraz członkiem komisji rewizyjnej. Był członkiem Komisji Fizjologicznej Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Polskiej Akademii Umiejętności.W roku szkolnym 1928/1929 był nauczycielem geografii w Gimnazjum Żeńskim im św. Urszuli SS Urszulanek w Krakowie. W 1933 został kierownikiem Katedry Geografii w Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie.

Po II wojnie światowej został zatrudniony Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, w której był kierownikiem Katedry Geografii Fizycznej, a w 1951 został dziekanem Wydziału Biologiczno-Geograficznego tej uczelni. W 1956 uzyskał tytuł docenta. Był członkiem zwyczajnym Polskiego Towarzystwa Geologicznego.

Publikował w zakresie geologii, łącznie wydał 43 pozycje naukowe. Tematami jego prac były: budowa geologiczna okolic Częstochowy, tamtejszy rud żelaza, kwestie utworów czwartorzędowych na obszarze Polski i Albanii (w tym kraju prowadził badania podczas I wojny światowej) oraz zagadnienia paleontologiczne (praca jego autorstwa skupiająca się nad bryozoami była pierwszą tego typu w Polsce).

Był autorem biogramu wspomnieniowego Kazimierza Piecha (1893-1944, botanika, profesora anatomii i cytologii roślin UJ, także pochodzącego z Sanoka i absolwenta tamtejszego gimnazjum), które zostało opublikowane w Roczniku Polskiego Towarzystwa Geologicznego.

Zamieszkiwał przy ulicy Bonarowskiej w Krakowie. Zmarł 11 listopada 1963 w Krakowie i został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Rakowickim (cmentarzu wojskowym przy ul. Prandoty) 14 listopada 1963 (kwater XCII, rząd 2, miejsce 26).

27 czerwca 1938 został odznaczony Medalem Niepodległości.

W publikacji Księga pamiątkowa (obchodów 100-lecia Gimnazjum oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku) z 1980 inny geolog pochodzący z Sanoka, Stanisław Węcławik opublikował artykuł pt. Józef Premik (1890–1963).

Publikacje

  • Kilka uwag o dyluwjalnem zlodowaceniu Tomor’uw południowej Albanji. Kraków: Uniwersytet Jagielloński, 1925.
  • Zur kenntnis des diluviums im Süd-westlichen Mittelpolen. I. Józef Premik. Über die ausbildung und gliederung des diluviums ... II. Kazimierz Piech. Das interglazial in Szczercow (1932, współautor: Kazimierz Piech)
  • Interglazial in Szczercow (östlich von Wieluń, Wojewodschaft Łódź) (1932)
  • Budowa i dzieje geologiczne okolic Częstochowy (Über den geologischen Bau und Geschichte der Umgegend von Częstochowa) (1933)
  • Budowa i dzieje geologiczne okolic Częstochowy („Ziemia Częstochowska” t. 1/1934)
  • Czy wiatr jest naszym sprzymierzeńcem czy też wrogiem (1947, wyd. Wydawnictwo „Wiedza Powszechna”)
  • Mapa geologiczna Polski: objaśnienia i wskazówki metodyczne (1948, współautor: Rodion Mochnacki)

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 03 Aug 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Józef Premik is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
Józef Premik
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes