Quantcast
peoplepill id: josif-droboniku
JD
1 views today
1 views this week
Josif Droboniku
Albanian painter, mosaicist and iconographer

Josif Droboniku

Josif Droboniku
The basics

Quick Facts

Intro Albanian painter, mosaicist and iconographer
Was Painter Artisan Mosaicist Iconographer
From Albania
Field Arts Creativity Social science
Gender male
Birth 25 December 1952, Fier, Fier municipality, Fier District, Albania
Death 6 February 2020, Bari, Province of Bari, Apulia, Italy (aged 67 years)
Star sign Capricorn
Education
University of Arts (Albania)
The details (from wikipedia)

Biography

Josif Droboniku (ur. 25 grudnia 1952 w Fierze, zm. 6 lutego 2020 w Bari) – albański malarz, autor mozaik.

Życiorys

Po ukończeniu nauki w liceum artystycznym Jordan Misja w Tiranie, gdzie uczył się pod kierunkiem Naxhi Bakalliego, studiował malarstwo monumentalne w Instytucie Sztuk w Tiranie. Po studiach pracował w latach 1978-1982 jako nauczyciel rysunku w szkole w Ballshu. W 1982 przeniósł się do Tirany i podjął współpracę ze Studiem Filmowym Nowa Albania. Specjalizował się w mozaikach o tematyce historycznej. W 1990 korzystając z wyjazdu turystycznego do Włoch nielegalnie opuścił Albanię i dotarł do Kalabrii, osiadł w miejscowości Ungra, gdzie podjął współpracę ze środowiskiem artystów, wywodzących się z Arboreszy. Zmarł w szpitalu w Bari.

Dzieła

Do jego dzieł należą mozaiki zdobiące fronton Narodowego Muzeum Historycznego i pałaców kultury w Tiranie, Lushnji i Peshkopii. Za mozaikę na frontonie Narodowego Muzeum Historycznego zdobył w 1983 nagrodę państwową. Większość jego dzieł, powstałych w okresie kalabryjskim stanowią mozaiki i freski, zdobiące ściany cerkwi prawosławnych. Wspólnym dziełem Josifa Droboniku i jego żony Liljany Prifti jest mozaika dla katedry prawosławnej w Tiranie.

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 12 Sep 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Josif Droboniku

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes