peoplepill id: josef-schaniak
JS
Czech Republic
1 views today
1 views this week
Josef Schaniak
Czech architect

Josef Schaniak

The basics

Quick Facts

Intro
Czech architect
Work field
Gender
Male
Birth
9 February 1845, Uherské Hradiště, Uherské Hradiště District, Zlín Region, Czech Republic
Death
7 March 1905, Uherské Hradiště, Uherské Hradiště District, Zlín Region, Czech Republic (aged 60 years)
Age
60 years
Josef Schaniak
The details (from wikipedia)

Biography

Josef Schaniak (9. února 1845, Uherské Hradiště – 7. března 1905, Uherské Hradiště) byl architekt a stavební podnikatel. Jeho stavební firma postavila řadu městských budov v Uherském Hradišti, Luhačovicích a Trenčianských Teplicích.

Bývá nazýván "stavitel škol a mistr sgrafita". V Uherském Hradišti působil také jako člen městského výboru (1880-1905) a spoluzakladatel místní pobočky Klubu českých turistů.

Život

Pocházel z Uherského Hradiště, jeho otcem byl Josef Schaniak st. Působil v Uherském Hradišti, Luhačovicích, Trenčianských Teplicích. Byl pověstný především svojí rychlostí (pivovar v Uherském Brodě vybudoval za jeden rok a šest měsíců, Gymnázium v Uherském Hradišti za 11 měsíců) a kvalitním provedením staveb. V odborné literatuře jsou jeho stavby uváděny především ve spojitosti s barevností a použití sgrafita na průčelích.

Uherské Hradiště, Palackého náměstí č.p. 293, dům s nárožním arkýřem neseným atlanty.

Dětství

Josef Schaniak ml. se narodil v rodině stejnojmenného stavitele. Jeho otec vedl firmu "Schaniak" velmi úspěšně a malý Josef ji po jeho smrti zdědil a podobně aktivně vedl. Jeho otec Josef Schaniak st. firmu odkázal svému synovi, a po jeho smrti mu připadla už roku 1871. Syn Josef prevzal firmu i s politickou odpovědností, s kterou bylo fungování architektonického podniku tenkrát spjato. Neúčastnil se jen veřejných zakázek, i když nejznámější jeho stavby jsou právě veřejné, školy a divadla.

Veřejná činnost

Josef Schaniak se stal brzy členem městského zastupitelstva stejně jako jeho otec a začal dodávat městu novou tvář. Byl milovníkem renesance a secese. Řada domů má řemeslně velmi dobře provedeny umělecké detaily. Spolupracoval s řadou výborných kameníků, převážně z Cetechovic, kde se nalézal lom na velmi kvalitní mramor a jiný obkladový kámen. Zaměstnával velmi zručné kováře a jiné řemeslníky, což ukazovalo na vysokou úroveň řemesla v regionu. Převážně v reprezentativních zakázkách na domech a lázeňských pavilonech v Luhačovicích, které byly vyhlášeným lázeňským městem tehdejší nmonarchie i pozdější republiky. Josef Schaniak ml. patřil politicky mezi tehdejší Mladočechy, zastával funkci člena obecního výboru královského města Uh. Hradiště. Byl také vášnivým turistou a cestovatelem. Založil roku 1896 v Uherském Hradišti turistický klub, dlouhá léta byl jejím předsedou. Vybudoval se členy kilometry stezek, kde byly údaje psány v hodinách i v kilometrech: Podílel se na vybudování několika rozhleden.

Realizované stavby

Stavba Gymnázia

1886 byl ustaven Český politický spolek jako organizační základna mladočeské strany, byl zvolen jeho předsedou. Byl to podnikavý člověk, nadšenec. Po rozhodnutí o vybudování gymnázia, první střední školy na Slovácku, sám navrhl a vybudoval důstojné místo. Novorenesanční objekt vybudoval za 11 měsíců. Neměl jistotu, že jej zřizovatel instituce- Ústřední matice školská - opravdu odkoupí, což se stalo a risk jemu vyšel. To, že stavbu stihne zrealizovat do jednoho roku byl také obchodním trikem. Gymnázium přesně dodržuje novorenesanční zákony, kupř. bosáž, bohaté sgrafito, na kladí-frieze fasády je opatřena pantheonem slavných vědců a pedagogů- Purkyně, Komenský. Jeho pojetí nezapře vzor v Národním divadle, snad také proto, že jeho otevření bylo stále velmi živé a vlastenecký či snad celoslovanský pathos v komisi přežíval. Není také bez souvislosti, že jeden ze základních kamenů k Národnímu divadlu pocházel právě z nedalekého Buchlova, také se znovu začínala oživovat tradice cyrilometodějská. Snad není také zcela nemístné připomenout vrby, které před budovou stávaly, aby snad evokovaly atmosféru říčního břehu, architekt často podobně uvažoval a zajímal se živě o zasazení sochy, pomníku či kaple do prostředí stromů. Stromy se často používaly jako dotvoření přírodní kopule, či převážně v 19. století jako prostředek symetrie.


Lékárna U zlaté koruny (1884)

Lékárna U Zlaté koruny na Masarykově náměstí sloužila svému účelu již od konce 17. století, ve druhé čtvrtině 18. století byly dva původní měšťanské domy, stojící na tomto místě, barokně přestavěny. V roce 1884 byly spojeny pseudorenesanční fasádou, zdobenou sgrafitovou výzdobou. V interiéru je dochována původní část výzdoby, nástropní freska - autorem byl Josef Ignác Sadler, doplněná štukaturou, pocházející z poloviny 18. století.


Lázeňské divadlo v Luhačovicích (1908)

Komise ze soutěže vybrala návrh architekta Františka Skopalíka. další účastníci: Dušan Jurkovič, František Roith. Dušan Jurkovič předložil návrh dřevěné letní arény, levné, ve stylu svých luhačovických realizací.

Skopalíkův návrh Jednalo se o návrh kamenného divadla v neoklasicistním slohu. Pozemek na stavbu divadla získalo divadelní družstvo od lázní za symbolickou cenu. S vlastní stavbou se započalo v roce 1907. Nedostatek finančních prostředků zapříčinil úpravy původního architektonického návrhu a hned zpočátku bylo nutno přikročit k úsporným opatřením, která se odrazila na technické kvalitě budovy. Chybělo tudíž hygienické zařízení, střecha byla pokryta jen lepenkou, takže do budovy zatékalo a hned zpočátku bylo nutno začít s opravami. Divadlo pojalo 250 diváků a malé orchestřiště. Bylo zařízeno jen tím nejnutnějším, ale i tak zůstal družstva po dokončení stavby značný dluh. Navzdory všem problémům byla budova otevřena 27. června 1908 slavnostní akademií připravenou Z. Jankem, na níž za doprovodu lázeňského orchestru a pod taktovkou Jana Schustra vystoupily se zpěvem a recitací manželky lázeňských lékařů. Na repertoáru byly písně a skladby: Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Jana Suka, Oskara Nedbala aj.


Škola ve Starém Městě (1887)

červen až říjen 1887. Novorenesanční budova,přísného stylu, bosáž na soklu fasády. Sloupový vlys.


Trojtřídní škola v Huštěnovicích (1889)

Realizována v letech 1888 až 1889. Pravidelné vyučování v nové školní budově bylo zahájeno v sobotu 2. září 1889.


Schaniakovy domy (1896)

V letech 1890-1896 se realizoval architektonicky hodnotný komplex tzv. "Schaniakových domů" v dnešní ulici Jana Lucemburského. Většina domů dnes již nestojí, či je přestavěna. V původním výrazu je zachován pouze dům č.p.228.

Odkaz

Josef Schaniak byl velmi činorodý člověk, vášnivý turista, podnikatel, budovatel škol i rodinných domů, stavitel. Ukázal poctivost a kvalitu slováckého řemesla ovladaného místními zručnými lidmi. Povznesl estetiku města, přinesl do ní přísnost antického ideálu a do piskovcového kamene jedné ze škol, které zbudoval nechal vytesat:"Poslouchejte, dítky milé, učitele své ušlechtilé, neb tak zákon boží káže, vás učením ctnostmi váže. Za stavbu tuto rodiče své v paměti mějte, jim poslušnost, vděčnost, lásku projevujte..." autorem pravděpodobně mohl být i Josef Schaniak.

Shrnutí realizací

  • Lékárna U zlaté koruny, novorenesanční sgrafito, fasáda sjednocuje dva domy do jednoho bloku
  • 1885: Gymnázium Uherské Hradiště
  • 1886: Uherský Ostroh, škola
  • 1887: Škola ve Starém Městě
  • 5. duben 1888 - rok 1889: trojtřídní škola v Huštěnovicích.
  • 1890-1896: architektonicky hodnotný komplex tzv. "Schaniakových domů" v dnešní ulici Jana Lucemburského.
  • rodinné domy na třídě Kollárově, dnes maršála Malinovského
  • 1894-1895: Pivovar Janáček v Uherském Brodě
  • 1907-1908: Lázeňské divadlo v Luhačovicích


Dále lázeňské domy v Trenčianských Teplicích.

Literatura

  • Horáček, Martin:POZNÁMKY K BAREVNÝM PRŮČELÍM V ARCHITEKTUŘE 19. STOLETÍ NA MORAVĚ, ZVLÁŠTĚ K POLYCHROMII A SGRAFITU, Studia Moravica. Acta Universitatis Palackianae Olomucensis Facultas Philosophica - Moravica (2/2004)
  • Das Figuralsgraffito: das Gymnasium und die Apotheke in Uherské Hradiště / Ungarisch Hradisch, das ausgedehnteste am Palast Schwanz in Brünn (A. Prokop – E. Pirchan – F. Schönbrunner). Außergewöhnlich sind antikisierende Polychromie

Odkazy

Reference

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Josef Schaniak is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Josef Schaniak
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes