Quantcast
peoplepill id: josef-jiri-jelinek
JJJ
1 views today
1 views this week
Josef Jiří Jelínek

Josef Jiří Jelínek

Czech sculptor (1697-1776)
Josef Jiří Jelínek
The basics

Quick Facts

Intro Czech sculptor (1697-1776)
Was Artist Sculptor
From Czech Republic
Type Arts
Gender male
Birth January 1697, Kosmonosy, Czech Republic
Death 23 January 1776, Kosmonosy, Czech Republic (aged 79 years)
The details

Biography

Josef Jiří Jelínek (leden 1697, Kosmonosy – 23. ledna 1776, Kosmonosy) byl český barokní sochař a řezbář, nejvýznamnější představitel kosmonoské rodinné dílny sochařů a řezbářů. Jeho díla můžeme dodnes najít na Mladoboleslavsku a v Českém ráji. Někdy je uváděn jen jako Josef Jelínek.

Život

Encyklopedické zmínky přímo o Josefu Jelínkovi pocházejí až z období po roce 1900. Dobové zprávy o kosmonoské dílně neexistovaly, například není o jejich sochařském díle zmínka ani ve Slovníku českých umělců. Ke znovuobjevení kosmonoských sochařů přispěl teprve Oldřich J. Blažíček, který v citované monografii vyzdvihl také specifikum českého barokního sochařství – existenci výtvarně činných rodin. Josef Jiří Jelínek zahájil svou vlastní sochařskou tvorbu v otcově dílně. Jeho otec Václav, který zemřel roku 1713, kdy bylo Josefu Jiřímu 16 let, mu ale nebyl jediným učitelem. Největší vliv určující jeho další umělecký vývoj a profil, na něj měl starší nevlastní bratr Martin.

Dílo

Charakteristika jelínkovské dílny

Pro celou kosmonoskou dílnu jsou typické výtvarné kontrasty, které mají původ především v reakcích na tvůrčí výsledky hlavních osobností českého barokního sochařství – Matyáše Bernarda Brauna a Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa. Existují spekulace, že se Josef Jelínek školil v Braunově pražské dílně. Tyto úvahy vzbuzuje především stylová příbuznost s kosmonoskou dílnou. Ovšem dílna Jelínků musela vše transponovat z dílny pražské a renomované do prostředí regionálního, takže tvorba kosmonoské dílny musela být mnohem důslednější. Od roku 1676 vycházela z dílny vrcholná díla barokního umění. Dělo se tak po několik desetiletí, kdy vznikaly dřevěné i kamenné sochy a sousoší. Vrcholný tvůrčí rozmach prožívala dílna zřejmě ve 20. – 70. letech 18. století. Byla velmi vyhledávaná, objednávky přicházely nejen z okolí Mladoboleslavska, ale i vzdálenějších měst v okolí Prahy. U časných jelínkovských děl (zhruba do roku 1724) je původ nedoložen. Tyto díla nenesou žádnou signaturu ani nejsou známy relevantní archivní dokumenty. Jedná se například o časnou jelínkovskou práci

 • sousoší archanděla Rafaela provázejícího malého Tóbijáše (1717), Dobrovice.

Jeho autorství je předpokládáno na základě srovnání s jinými pozdějšími díly z doby kolem poloviny 20. let 18. století. Z této doby už jsou dochovány písemné zmínky. V těchto zmínkách je už Josef Jelínek považován za zkušeného sochařského mistra.

Dílo Josefa Jelínka

Josef Jiří Jelínek staví své sochy často v prudkých pohybech, sochy mají poměrně robustní těla, která spirálovitě stoupají z úzké základny. Tělo je jemně prohnuté v bocích. Kompozice jsou otevřené, s bohatými členěnými siluetami. Projev Josefa Jiřího Jelínka mnozí srovnávají s uměleckým vyjádřením Matyáše Bernarda Brauna. Ovšem s poukazem na to, že právě Jelínkovy sochy patří nejméně k těm „braunovským“. Jelínek přebíral některé typy kompozic nebo ikonografické typy, ale nikdy se neztotožnil s Braunovým modelačním principem. Jelínkův modelační rytmus je naprosto odlišný. Nenalézal tolik odvahy co Braun, ale zato používal výraznou pohybovou nadsázku, kterou uplatňoval nejvíce v draperiích, stylizacích tvarů a vytvářel až přehnané zřasení látek. Jeho dílo lze kategorizovat do stylu radikálního baroka. Z počátku tvorby stojí za zmínku

 • soubor pískovcových soch (skulpturální plejáda) na velkém kamenném mostě hradu Valdštejn:
  • sv. Václav, sv. Vít, sv. Jan Nepomucký, sv. Ivan, sv. Vojtěch a sv. Prokop,
  • a později dodané sv. Ludmila, sv. Josef s Ježíškem, sv. Walburga a sv. Markéta.

Z nich zejména o sv. Markétě můžeme hovořit jako o uměleckém skvostu, který předjímá další Jelínkův umělecký vývoj.

Za jednu z nejlepších Jelínkových prací je považována skulptura

 • sv. Ignác z Loyoly (1740) v Domousnicích

a dřevořezba

 • sv. Jana Nepomuckého na hlavním oltáři kaple na Valdštejně.

Typickou ukázkou Jelínkova modelačního přístupu pak jsou

 • sochařská výzdoba a dřevořezy hlavního oltáře kostela sv. Václava v Bosni.

Další významnou a charakteristickou etapou Jelínkovy tvorby ve 40. letech 18. století je vytváření svérázné typiky tváří, čímž Jelínek dosahoval expresivnosti. Jelínek budoval osobitě modelované fyziognomie. Nejvíce se tento styl projevil v nadživotních dřevořezbách

 • sv. Alžběty, sv. Zachariáše, sv. Petra, sv. Pavla a dvojici andělů v kostele Povýšení sv. Kříže v Kosmonosích.

Tou samou dobu vznikají i sochy

 • sv. Vavřinec a sv. Florián na mostě před zámkem v Hrubé Skále.

Tady už lze najít odlišnosti v detailech od soch z Valdštejnu. Sochy mají daleko expresivnější rysy, které dodávají tvářím až portrétní charakter. Pravděpodobně se jedná o rysy donátorů, což byl jev, který provází dílo celé rodiny Jelínků.

Mistrovská díla Jelínka můžeme také nalézt v Národní galerii v Praze, jedná se o sochu

 • sv. Anny a sv. Jáchyma z počátku 40. let 18. století.

Z dalších děl například

 • dřevořezy v chrámu sv. Máří Magdalény v Sobotce,
 • oblakový sloup sv. Trojice v Bakově, (1727 – 1729),
 • oltář a krucifix ve hřbitovním kostele sv. Barbory v Bakově,
 • sv. Jan Nepomucký u Semtinské lípy, (1728).

Ohlas

Velkolepému Jelínkovu dílu byla věnována rozsáhlá výstava v Národní galerii v Praze v roce 1997.

Odkazy

Reference

Literatura

 • HLADÍK, Tomáš; HAMSÍKOVÁ, Radana; SUCHOMEL, Miloš. Josef Jiří Jelínek (1697-1776) : barokní sochařská dílna z Kosmonos. Praha: Národní galerie, 1997. 189 s. ISBN 80-7035-144-6. 

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Reference sources
References
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6814/75
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6822/55
https://aleph.nkp.cz/F/?ccl_term=wau=jn19990209307+or+wkw=jn19990209307&func=find-c&local_base=skc
https://tools.wmflabs.org/blahma/noportrait.php?Josef_Ji%C5%99%C3%AD_Jel%C3%ADnek
https://cs.isabart.org/person/54006
https://aleph.nkp.cz/F/?func=find-c&local_base=aut&ccl_term=ica=jn19990209307
http://d-nb.info/gnd/121799166
http://isni.org/0000000055377025
http://id.loc.gov/authorities/nr99040061
https://viaf.org/viaf/27937209/
http://www.worldcat.org/identities/lccn-nr99040061
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes