Quantcast
peoplepill id: josef-barhon
JB
1 views today
4 views this week
Josef Barhoň

Josef Barhoň

Ingenieur uit Oostenrijk-Hongarije (1872-1939)
Josef Barhoň
The basics

Quick Facts

Intro Ingenieur uit Oostenrijk-Hongarije (1872-1939)
Was Businessperson Engineer Entrepreneur
From Austria-Hungary Czech Republic
Type Business Engineering
Gender male
Birth 23 March 1872, Nechvalice
Death 1 January 1939, Prague (aged 66 years)
The details (from wikipedia)

Biography

Josef Barhoň ( 23. březen 1872, Nechvalice, okres Příbram, 1939 Praha) byl český obchodní inženýr a vůdčí textilní obchodník pražské sítě prodejen první poloviny 20.století.

Život

Narodil se jako nejstarší ze tří synů Josefa a Františky, rozené Stiborové, na Sedlčansku. Matka brzy ovdověla a přestěhovala se se syny do Prahy. Josefovi bratři Václav (narozený r. 1874) a Bedřich (narozený r. 1884) tragicky zahhynuli roku 1900. Odborné obchodní studium Josef uzavřel na vysoké škole s titulem Ing. roku 1892.

Po cestách Evropou se roku 1899 stal obchodním příručím v Praze. Již roku 1901 otevřel svůj první obchod látkami a textilním zbožím v Praze na Smíchově, na Arbesově náměstí. Pro mimořádný obchodní rozhled a importované tkaniny se stal brzy finančním objemem transakcí i sortimentem zboží vůdčím podnikem tohoto odvětví v Čechách. Jeho velkoobchod měl čtyři velké závody v Praze. Proslulá byla jeho prodejna s designovými interiéry vyzdobenými ve stylu art-deco, otevřená roku 1922 v novostavbě paláce Adria čp. 36/II na nároží dnešní Národní třídy a Jungmannovy ulice. Starousedlíci ji nazývali U Barhoně ještě dlouho po znárodnění a zlikvidována byla teprve po roce 1990. Sociální a zdravotní zabezpečení jeho zaměstnanců bylo na úrovní závodů Schichtových či Baťových.

Společenská povaha a organizační schopnosti vedly Josefa k čestným funkcím v místě prvního závodu a bydliště, například byl předsedou Obchodního gremia na Smíchově, členem správního výboru Občanské záložny na Smíchově, a členem Obchodní a živnostenské komory v Praze. Patřil k velkorysým mecenášům kulturních a dobročinných institucí.

Odkazy

Reference


Související články

  • Palác Adria

Literatura

  • Výroční členská zpráva Klubu přátel starého Smíchova za období 1939-1940, Praha 1940, s. 7.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes