Quantcast
peoplepill id: johann-wolfgang-richter
JWR
1 views today
1 views this week
Johann Wolfgang Richter

Johann Wolfgang Richter

Barokní malíř, působící kolem 1700 v západních Čechách
Johann Wolfgang Richter
The basics

Quick Facts

Intro Barokní malíř, působící kolem 1700 v západních Čechách
Is Painter
Type Arts
Gender male
Peoplepill ID johann-wolfgang-richter
The details (from wikipedia)

Biography

Johann Wolfgang Richter byl regionální barokní malíř, působící na přelomu 17. a 18. století v západních Čechách. Byl měšťanem a rychtářem v Toužimi, kde také roku 1717 namaloval své nejslavnější dílo: obraz zobrazující část oltáře se zázračným milostným obraz Panny Marie Pomocnice – Mariahilf v německém Pasově, který byl určen kapli ve Skocích u Žlutic. Jeho obraz byl pro četné zázraky ve Skocích uctíván a dal vzniknout jednomu z nejznámějších barokních poutních míst západních Čech i dodnes živému úsloví „panenko skákavá“.

Dobrotivý obraz Panny Marie Pomocné ze Skoků označovaný dříve též jako „pasovský obrázek“ a později v českém prostředí i jako „panenka skákavá“ – skocký obraz, namaloval v roce 1717 na objednávku zakladatele skocké kaple Adama Lienerta toužimský malíř Johann Wolfgang Richter. Práce mu trvala osm dnů a dostal za ní zaplaceno devět zlatých. Předlohou obrazu byl oltář se zázračným obrazem Panny Marie Pomocné z německého Pasova. Skocký obraz měl původně asi obdélný formát. Později v roce 1738 po přenesení do nově zbudovaného kostela Navštívení Panny Marie bylo plátno upraveno do dnešní podoby a obraz byl opatřen plechovou pozlacenou korunkou posázenou umělými kameny. V roce 1733 byl skocký obraz Panny Marie Pomocné z Pasova římskokatolickou církví uznán za obraz dobrý a dobrotivý. Obraz byl instalován na závěsech, které umožňovaly jeho posouvání během poutních mší z dřevěného rámu na přední stěně oltáře na stěnu zadní, kde byl přístupný poutníkům. K tomu účelu byl oltář vybaven dvouramenným schodištěm mezi stěnami, pro snazší přístup k obrazu se pod ním na stěně  nacházelo madlo a pod ním pak schůdky, které současně sloužily i jako klekátko a oltářní pokladna (schránka na peněžní obětiny). Dnes je vzácný obraz ochraňován v konventní kapli kláštera premonstrátů v Teplé.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
https://tools.wmflabs.org/blahma/noportrait.php?Johann_Wolfgang_Richter
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes