Quantcast
peoplepill id: johann-nepomuk-kral-1
JNK
1 views today
1 views this week
Johann Nepomuk Kral

Johann Nepomuk Kral

Německý podnikatel
Johann Nepomuk Kral
The basics

Quick Facts

Intro Německý podnikatel
Was Businessperson Entrepreneur
From Austria-Hungary Germany
Type Business
Gender male
Birth 1895
Death 1964 (aged 69 years)
The details

Biography

Johann Nepomuk Kral (1895–1964) byl německý podnikatel z Prachatic, působící v dobách existence První republiky.

Biografie

Sám Kral vyrostl v rodině prostého zemědělce, firmu ale zdědil od příbuzných ze širší rodiny, kteří neměli mužského potomka, kterému by ji mohli předat. Nezískal žádné odborné vzdělání. Jeho jméno je evidováno u běžného obchodu už v roce 1915, a poté v jihočeském průmyslovém adresáři od roku 1923 jako „Kral & Schroll“. Kralovu podnikání umožnila rozvoj především železnice, která byla do Prachatic zavedena již v závěru 19. století. Později k vlastnímu hospodaření pořídil pražírnu kávy a společnost pro nákladní dopravu.

Kral měl dva syny, Hanse a Karla. Na počátku 30. let si postavil funkcionalistickou vilu v blízkosti prachatického nádraží (známá jako tzv. Kralova vila). Jako sudetský Němec byl po skončení druhé světové války zajat a odsouzen k těžké práci v kamenolomu. Z něho se mu podařilo s rodinou uprchnout a utéci do Západního Německa, kde provozoval obchod v Pasově.

Reference

Literatura

  • Barbora Staňková: Funkcionalismus a vilová architektura počátku 30. let 20. století v Jižních Čechách (diplomová práce)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Apr 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Reference sources
References
https://dvojka.rozhlas.cz/co-je-v-obecnim-zajmu-obchvat-anebo-zachovani-pamatky-dokument-ziva-vila-7456322
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes