Quantcast
peoplepill id: jiri-hanak
JH
1 views today
3 views this week
Jiří Hanák

Jiří Hanák Czech publicist and writer

Czech publicist and writer
Jiří Hanák
The basics

Quick Facts

Intro Czech publicist and writer
Is Writer Journalist
From Czech Republic
Type Journalism Literature
Gender male
Birth 27 February 1938, Buchlovice
Age: 82 years
Politics Communist Party of Czechoslovakia
The details

Biography

Jiří Hanák (* 27. února 1938, Buchlovice) je český novinář, signatář Charty 77, nositel Ceny Ferdinanda Peroutky.

Život

Vystudoval Filosofickou fakultu University Karlovy v Praze. Po ukončení školy působil od roku 1967 jako redaktor časopisu Reportér, po dvou letech však v rámci normalizace musel toto místo opustit a živit se jako dělník. V roce 1977 podepsal Chartu 77, od ledna 1988 působil v samizdatových Lidových novinách, v jejichž redakci Lidových novin zůstal i po sametové revoluci v listopadu 1989, a to ve funkci zástupce šéfredaktora.

Byl i redaktorem Svobodného slova, stál u počátků časopisu Týden; z příběhů, které v letech 1999–2000 pro časopis psal, sestavil a vydal v roce 2001 knihu Orwellovo století, ilustrující rok po roce průběh a nejdůležitější události 20. století. Později nastoupil jako komentátor do deníku Právo. Od dubna 2016 začal publikovat opět v Lidových novinách.

Je označován za doyena dnešních českých sloupkařů a je považován za mistra politicky aktuálního, historicky poučeného, vtipného krátkého komentáře, vynikajícího krásnou češtinou.

V letech 1963-68 byl členem Komunistické strany Československa (KSČ).

V roce 2005 mu byla udělena novinářská Cena Ferdinanda Peroutky. Roku 2016 získal Cenu Opus Vitae „za mistrovství pera, občanskou statečnost a paličatost“.

Odkazy

Reference


Externí odkazy

  • Osoba Jiří Hanák ve Wikicitátech
  • Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jiří Hanák
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes