Quantcast
peoplepill id: jindrich-zahradnik
JZ
1 views today
1 views this week
Jindřich Zahradník

Jindřich Zahradník

Czech politician and economist
Jindřich Zahradník
The basics

Quick Facts

Intro Czech politician and economist
Was Politician Economist
From Czech Republic
Type Finance Politics
Gender male
Birth 4 July 1916, Česká Třebová, Czech Republic
Death June 1992, Prague, Czech Republic (aged 75 years)
Star sign Cancer
Politics Communist Party of Czechoslovakia
Education
University of Economics, Prague
Peoplepill ID jindrich-zahradnik
The details (from wikipedia)

Biography

Jindřich Zahradník (4. července 1916 Česká Třebová – červen 1992 Praha) byl český a československý ekonom, národohospodář, předseda Ústřední rady družstev, politik Komunistické strany Československa, místopředseda vlády ČSSR a poslanec Sněmovny lidu a Sněmovny národů Federálního shromáždění za normalizace.

Biografie

Vystudoval v Praze vysokou školu ekonomickou ještě před válkou, díky stipendiu, které jako nemajetný a nadaný student obdržel od Hlávkovy nadace. Po osvobození pracoval v nejrůznějších hospodářských funkcích. Počátkem šedesátých let byl pověřen řízením výstavby Východoslovenských železáren, v letech 1965 - 1970 byl generálním ředitelem Závodů přístrojů a automatizace a v letech 1965 – 1968 se stal členem Státní komise pro řízení a organizaci, která pro vládu připravovala koncepce rozvoje hospodářství.

Jeho politická kariéra vyvrcholila v 70. letech za normalizace. V první vládě Lubomíra Štrougala zastával post místopředsedy vlády a navíc portfolio Ministra - předsedy Výboru pro průmysl. V druhé vládě Lubomíra Štrougala a třetí vládě Lubomíra Štrougala byl jejím místopředsedou.

Dlouhodobě zasedal v nejvyšším zákonodárném sboru. Ač Čech, byl opakovaně volen ve slovenských obvodech. Ve volbách roku 1971 zasedl do Sněmovny lidu (volební obvod č. 140 - Devín-Ružinov, Bratislava). Mandát obhájil ve volbách roku 1976 (obvod Bratislava-Dúbravka-Petržalka) a volbách roku 1981 (obvod Petržalka). Ve volbách roku 1986 přešel do Sněmovny národů (obvod Jihlava). Ve FS setrval do prosince 1989, kdy rezignoval v rámci procesu kooptace do Federálního shromáždění po sametové revoluci.

V roce 1981 byl zvolen předsedou Ústřední rady družstev, kde pracoval až do odchodu do důchodu v roce 1987. Jako zkušený ekonom, politický pragmatik a osobní přítel tehdejšího předsedy vlády Lubomíra Štrougala významně přispěl k poslílení respektu družstevnictví, jako perspektivní alternativy státního sektoru. Byl rovněž zvolen členem exekutivy Mezinárodního družstevního svazu (největší nevládní organizace světa).

Související články

  • družstvo
  • Ústřední rada družstev
  • První vláda Lubomíra Štrougala

Odkazy

Reference

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://www.psp.cz/eknih/1971fs/rejstrik/jmenny/sl/z.htm
http://www.psp.cz/eknih/1976fs/rejstrik/jmenny/sl/z.htm
http://www.psp.cz/eknih/1981fs/rejstrik/jmenny/sl/z.htm
http://www.psp.cz/eknih/1986fs/rejstrik/jmenny/sn/ceska/z.htm
http://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/ViewFile.aspx?type=c&id=1664
https://tools.wmflabs.org/blahma/noportrait.php?Jind%C5%99ich_Zahradn%C3%ADk
http://www.psp.cz/sqw/detail.sqw?org=275&id=4611
http://www.dacr.cz/
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes