Quantcast
peoplepill id: jindrich-groag
JG
1 views today
1 views this week
Jindřich Groag

Jindřich Groag

Czechoslovak german nation politician
Jindřich Groag
The basics

Quick Facts

Intro Czechoslovak german nation politician
Was Politician
From Czech Republic
Type Politics
Gender male
Birth 28 January 1893
Death 10 October 1973 (aged 80 years)
Star sign Aquarius
Peoplepill ID jindrich-groag
The details

Biography

JUDr. Jindřich Groag, rozený jako Heinrich Groag, (28. ledna 1893, Olomouc – 10. října 1973, Brno), byl výrazný meziválečný advokát s židovskými kořeny působící v Brně. Jeho patrně nejznámějším klientem byl pacifista a nonkonformní duchovní Přemysl Pitter. Groag je rovněž známý pro své přátelství s filozofem Ludwigem Wittgensteinem.

Mládí

Heinrich Groag pocházel z asimilované židovské rodiny, usazené v Olomouci. Mezi jeho blízké příbuzné patří hned několik dalších známých či veřejně činných osobností. Bratranec Jacques Groag byl mezinárodně uznávaný architekt a interiérový návrhář. Další bratranec Emanuel „Emo“ Groag byl důležitý moravský průmyslník a vedle toho i zručný kreslíř, karikaturista. Willi Groag, vzdálený Jindřichův synovec, je znám pro svou humanitární činnost v terezínském ghettu během druhé světové války.

Během mládí stráveného v Olomouci byl Heinrich Groag jednou z klíčových osobností olomouckého kroužku mladých intelektuálů, kteří se scházeli v mládeneckém pokoji Paula Engelmanna. Účastníky schůzek byl rovněž Jacques Groag, Max Zweig a další, podobně ladění vrstevníci. Krátkou dobu na schůzky docházel i pozdější světově známý filozof Ludwig Wittgenstein, s nímž Heinrich Groag udržoval přátelství po válce. Groag byl svými vrstevníky považován za muže mimořádně vtipného, milého a zároveň za člověka s fenomenální pamětí.

Kariéra

Ač byl Jindřich Groag pacifista, sloužil během světové války aktivně u dělostřelectva. Práva v Praze dostudoval až po válce. V meziválečném období se angažoval v německé sociální demokracii, která tehdy působila v Československu. Před otevřením advokátní praxe působil jako koncipient v advokátní kanceláři Ludwiga Czecha, čelního představitele této strany.

V té době se začal také z vlastní iniciativy zajímat o osudy mladých mužů, kteří z důvodu svědomí a náboženského přesvědčení odmítali sloužit v armádě. Samotný Groag se odpíračem vojenské služby nikdy nestal. Sám se však cítil přitahován k Ježíšovu učení o lásce k bližnímu, jak je popsáno v Bibli. Angažoval se proto v mezinárodním pacifistickém hnutí a hluboce oceňoval důsledné mravní postoje odpíračů.

Nejvýraznějším klientem JUDr. Jindřicha Groaga byl radikální meziválečný pacifista, nekonformní duchovní a dnes celosvětově uznávaný humanista Přemysl Pitter. V polovině 20. let a pak znovu začátkem 30. let 20. století udržoval Jindřich Groag korespondenci se spisovatelem Karlem Čapkem. Vyjma několika již dříve známých dopisů byla tato zajímavá korespondence v ucelené podobě vydána teprve v roce 2009.

Reference

Literatura

  • Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jindřich Groag
  • Vojáku Vladimíre... Karel Čapek, Jindřich Groag a odpírači vojenské služby. Praha 2009. ISBN 978-80-904272-1-1
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://karel-capek.abchistory.cz/groagove-olomouc-heinrich-jindrich-groag-jacques-willi.htm
http://nakladatelstvi-nzb.abchistory.cz/_0002-vojaku-vladimire----karel-capek--jindrich-groag-a-odpiraci-vojenske-sluzby.htm
https://aleph.nkp.cz/F/?ccl_term=wau=jx20100625004+or+wkw=jx20100625004&func=find-c&local_base=skc
https://tools.wmflabs.org/blahma/noportrait.php?Jind%C5%99ich_Groag
https://aleph.nkp.cz/F/?func=find-c&local_base=aut&ccl_term=ica=jx20100625004
http://isni.org/0000000080721369
https://viaf.org/viaf/122315420/
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes