peoplepill id: jerzy-jampolski
JJ
Poland
1 views today
1 views this week
Jerzy Jampolski
Officer of the Polish Army

Jerzy Jampolski

The basics

Quick Facts

Intro
Officer of the Polish Army
From
Work field
Star sign
TaurusTaurus
Death
1942 (aged 62 years)
Age
62 years
The details (from wikipedia)

Biography

Jerzy Maksymilian Jampolski (ur. 21 kwietnia 1879, zm. w lutym 1942 w ZSRR) – polski prawnik z tytułem doktora, urzędnik, podpułkownik kawalerii Wojska Polskiego.

Życiorys

Urodził się 21 kwietnia 1879. Był synem właścicieli majątku Wasłowce koło Czerniowiec. Ukończył studia z tytułem doktora praw. W 1905 był praktykantem konceptowym C. K. Namiestnictwa: w c. k. starostwie powiatu żydaczowskiego (1905, 1907), w c. k. starostwie powiatu drohobyckiego (1909, 1910). W 1911 był komisarzem w starostwie powiatu lwowskiego.

Po wybuchu I wojny światowej został powołany do c. i k. armii jako oficer rezerwy i 1 sierpnia 1914 wyruszył na front i bał udział w kampanii przeciw Imperium Rosyjskiemu. W czerwcu 1915, jako urzędnik administracji politycznej, został przeniesiony do zarząd wojskowego w Królestwie Kongresowym. Został skierowany do Miechowa, miejsca urzędowania gubernatora wojskowego lubelskiego gen. bryg. Ericha Dillera (byłego dowódcy 3 pułku ułanów w Krakowie). Przez pewien czas prowadził referat polityczny w komisariacie cywilnym gubernatorstwa. Jako zastępca jeneralnego gubernatorstwa uczestniczył w konferencji 2 czerwca 1916 w Cieszynie, mającej zmienić politykę austriacką wobec Polaków na pozyskującą ich sympatie, oddelegowany przez naczelnego cywilnego komisarza Jerzego hr. Wodzickiego celem uzyskania włączenia trzech powiatów ziemi chełmskiej do gubernatorstwa. Po proklamacji aktu 5 listopada i objęciu władzy nad gubernią przez gen. Stanisława Szeptyckiego pracował w komisariacie cywilnym w Lublinie i objął stanowisko komisarza rządowego w tamtejszym prezydium. Pod koniec lipca 1917 uczestniczył ze strony austriackiej w konferencji austriacko-niemieckiej w zamierzeniu mającej zdecydować o przyznaniu Polaków większej autonomii, skutkującej utworzeniem Rady Regencyjnej. Na początku 1918 był przewidywany do pracy w planowanym przez władze polskie ministerstwie spraw wewnętrznych, co nie zostało zrealizowane wskutek podjęcia traktatu brzeskiego. W 1918, za rządów gen. Antoniego Liposzczaka w guberni, został szefem nowo otwartego biura emigracyjnego, mającego działać na rzecz reemigracji z terenów wschodnich. Do 1918 formalnie był wicesekretarzem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Austro-Węgier. Kres wojny w listopadzie zastał w Lublinie.

Po zakończeniu wojny i odzyskaniu przez Polskę niepodległości, jako były oficer armii austriackiej został przyjęty do Wojska Polskiego i zatwierdzony w stopniu rotmistrza. W 1919 w stopniu majora był oficerem 9 pułku ułanów i pełnił funkcję oficera łącznikowego przy armii rumuńskiej. W szeregach tej jednostki uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Został awansowany na stopień podpułkownika rezerwy kawalerii ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1919. W 1923, 1924 był oficerem 20 pułku ułanów w Rzeszowie. W marcu 1924 ukończył wydane w tym samym roku Wspomnienia z czasów okupacji austrjackiej w Królestwie Kongresowem, obejmujące zapis własnych przeżyć i obserwacji z okresu 1914–1918. Był także autorem artykułu pt. Bitwa pod Rohoźną (wspomnienia uczestnika), opublikowanych w czasopiśmie „Przegląd Kawaleryjski nr 4 z 1932, opisujących walki z początku czerwca 1920. W 1932 został wybrany zastępcą prezesa czytelni polskiej w Czerniowcach. W 1934 jako podpułkownik rezerwy był przydzielony do Oficerskiej Kadry Okręgowej nr X w grupie oficerów pospolitego ruszenia kawalerii jako oficer stale przebywający zagranicą i pozostawał wówczas w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Przemyśl.

Podczas II wojny światowej był podpułkownikiem Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. Zmarł w lutym 1942 na obszarze ZSRR. Został pochowany na cmentarzu w Buzułuku.

Odznaczenie

  • Krzyż Kawalerski Orderu Franciszka Józefa z dekoracją wojenną – Austro-Węgry (1916)
  • Brązowy Medal Zasługi Wojskowej na wstążce Krzyża Zasługi Wojskowej (przed 1918)
  • Krzyż Jubileuszowy Wojskowy (przed 1918)

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 13 Feb 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Jerzy Jampolski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
Jerzy Jampolski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes