Quantcast
peoplepill id: jaroslav-mlcak
JM
1 views today
1 views this week
Jaroslav Mlčák

Jaroslav Mlčák

Czech diplomat and doctor
Jaroslav Mlčák
The basics

Quick Facts

Intro Czech diplomat and doctor
Is Politician Physician
From Czech Republic
Type Healthcare Politics
Gender male
Birth 16 February 1938, Ostrava, Czech Republic
Age 82 years
Star sign Aquarius
Politics Civic Forum, Civic Democratic Party
Education
Charles University
The details

Biography

Jaroslav Mlčák (* 16. února 1938 Ostrava) je český lékař a bývalý politik, po sametové revoluci československý poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění za Občanské fórum, později za ODS.

Biografie

Maturoval na dvanáctileté škole, pak nastoupil ke studiu na Vojenské lékařské akademii v Hradci Králové. Zde ale byl na základě zjištění vojenské kontrarozvědky za své politické názory vyloučen ze studia. Jako věřící křesťan nesouhlasil s komunistickým režimem. Dva roky potom pracoval v Ostravě jako horník. Díky spolupracovníkům se mu podařilo dostal zpět na vysokou školu. V roce 1964 absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V roce 1963 se oženil a po absolvování školy nastoupilů jako sekundární lékař na interně v podniku Nová huť Klementa Gottwalda. Pak byl závodním lékařem v strojírenském závodě. Během pražského jara byl politicky aktivní a pak za normalizace odešel do jižních Čech (Borovany). Zde pracoval do roku 1973 jako obvodní lékař a pak přešel do obce Osvětimany, opět jako obvodní lékař. V roce 1974 zemřela jeho manželka a on pak vychovával dvě děti. V roce 1981 se podruhé oženil. Od roku 1988 byl v invalidním důchodu, prodělal totiž tři infarkty. Podepsal Chartu 77 a provolání Několik vět. Čelil pak policejní prohlídce domácnosti. Těsně před pádem režimu se podílel na organizování veřejné debaty mezi studenty a představiteli Okresního výboru KSČ.

17. listopadu 1989 shodou okolností vyrazil do Prahy. Jel tam zkontaktovat Emanuela Mandlera, o jehož platformu Demokratická iniciativa měl zájem. Večer téhož dne náhodně prošel centrem Prahy, ale demonstraci a následný zásah komunistických bezpečnostních složek proti demonstrantům minul. Podílel se na vzniku Občanského fóra v Uherském Hradišti. Pracoval v obvodní komisi pro vyšetření zločinů Státní bezpečnosti.

Ve volbách roku 1990 zasedl do české části Sněmovny národů Federálního shromáždění (volební obvod Jihomoravský kraj) za OF. Po rozkladu OF v roce 1991 přešel do poslaneckého klubu Občanské demokratické strany. Mandát obhájil ve volbách roku 1992. Ve Federálním shromáždění setrval do zániku Československa v prosinci 1992. V parlamentu působil v období od voleb 1992 do zániku ČSFR jako předseda poslaneckého klubu ODS. V roce 1993 patřil mezi skupinu bývalých poslanců FS, kteří požadovali svolání mimořádného kongresu ODS.

Po vzniku samostatné České republiky nastoupil do diplomacie. V únoru 1993 vystoupil z ODS a od listopadu 1993 se stal velvyslaneckým radou ve Vídni, kde setrval do června 1998. Mezitím ale v senátních volbách roku 1996 neúspěšně kandidoval do horní komory českého parlamentu za Senátní obvod č. 81 - Uherské Hradiště coby kandidát Demokratické unie. V letech 1997-1998 přivítal vznik Unie svobody, ale podle svých slov z roku 2004 tato strana svou šanci promarnila. Po návratu z diplomatických služeb žije na penzi v Újezdci.

V roce 2002 se účastnil v Luhačovicích setkání bývalých federálních poslanců. Stále se angažuje ve veřejném životě. Podepsal petici Akce D.O.S.T.. A roku 2011 podepsal otevřený dopis kritický vůči ministrovi zahraničních věcí Karlovi Schwarzenbergovi.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Reference sources
References
http://www.osvetimany.cz/index.php?u=010706
http://www.ustrcr.cz/data/pdf/charta77/panel20.pdf
http://www.psp.cz/eknih/1990fs/rejstrik/jmenny/snck.html
https://web.archive.org/web/20131029185920/http://vitkovice.odsostrava.cz/cz/kronika-ods/art_190/priloha-4-poslanci-za-ods.aspx
http://www.radio.cz/cz/rubrika/zpravy/zpravy-radia-praha-498
https://web.archive.org/web/20121121014249/http://www.akce-dost.cz/signatari.htm
http://www.odsregionliberec.cz/clanek/otevreny-dopis-karlu-schwarzenbergovi/
https://tools.wmflabs.org/blahma/noportrait.php?Jaroslav_Ml%C4%8D%C3%A1k
http://www.psp.cz/ff/a7/f8/6b/08.htm
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes