Quantcast
peoplepill id: jarek-cemerek
JC
1 views today
1 views this week
Jarek Cemerek

Jarek Cemerek

Czech choreographer and dancer
Jarek Cemerek
The basics

Quick Facts

Intro Czech choreographer and dancer
Is Artist Sculptor Dancer Choreographer
From Czech Republic
Type Arts Dancing
Gender male
Birth 23 December 1973, Třinec, Czech Republic
Age 46 years
Star sign Capricorn
Education
Academy of Performing Arts
The details

Biography

Jarek Cemerek (* 23. prosince 1973, Třinec) je český tanečník, choreograf a taneční pedagog.

Studium, taneční začátky

V jedenácti letech se začal věnovat společenskému tanci, ve kterém získal nejvyšší třídu. V letech 1990–1994 studoval tanec na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a v letech 2002–2009 pak choreografii (BcA.) a taneční pedagogiku (MgA.) na HAMU v Praze.

Taneční kariéra

V průběhu studia na konzervatoři mu bylo nabídnuto učinkování v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, v němž působil po ukončení studia ještě dva roky a kde ztvárnil několik sólových rolí. V letech 1996–1999 postupně přecházel od klasického tance k tanci současnému a tančil v Laterně magice v Praze a ve Státní opeře v Praze, jejíž opera Pád domu Usherů, ve které účinkoval v sólové dvojroli, se stala Operní inscenací roku 1999. V dalších letech (1999–2009) následovala již jen zahraniční angažmá, např. Tanzteater Wien, Bratislavské divadlo tanca, La Terra Nuova (Itálie), Dance Company Thor v Bruselu, Company Willi Dorner ve Vídni, Dance Theater of Ireland v Dublinu, Royal Opera House v Londýně, Stadttheater Bern, Thenobco (Dánsko) aj. V roce 2009 byl spoluzakladatelem souboru Albamora v dánském Aarhusu. (Činnost souboru byla ukončena v r. 2010.) V roce 2011 uvedl duet Void Amongst Humansve vlastní choreografii, za který získal ocenění Tanečník roku.

Jako tanečník spolupracoval s řadou významných choreografů, např. Hofesh Schechter, Alexander Ekman, Liz King, Crystal Pite, Jo Strømgren, Cathy Marston, Daniel Ezralow, Bill Young, Jean-Pierre Aviotte, Fearghus O´Conchuir ad.

Choreografická tvorba

Choreografické činnosti se soustavněji věnuje od roku 2008, kdy působil ve Stadttheater Bern. Jeho choreografie Void Amongst Humans se stala v roce 2011 Taneční inscenací roku. V témže roce byla v Sadler's Wells Theatre v Londýně uvedena premiéra jeho choreografie Void. V roce 2012 vytvořil choreografii Footholds pro Juilliard School v New Yorku. V roce 2014 napsal scénář, vytvořil choreografii a režíroval vícežánrové dílo Loser(s). K dalším významnějším choreografiím patří Fated Shade pro Junior ballett při Conservatoire national supérieur v Paříži, Aapo – Seven Brothers pro Norrdans ve Švédsku, Heaves pro Laboratory Dance Project v Soulu aj.

Pedagogická činnost

Během aktivní taneční kariéry rozvíjel své pedagogické schopnosti a začal být zván coby hostující pedagog jak do tanečních souborů, tak do vzdělávacích institucí. V červnu 2017 získal profesuru pro soudobý tanec na Univerzitě A. Brucknera v Linci. K tanečním souborům, v nichž pedagogicky působí, patří: DV8 (Londýn), Gothenburg Opera Dance Company (Švédsko), Carte Blance (Norsko), Skånes Dansteater (Švédsko), Norrdans (Švédsko), Ballet of The StadtTheater Bern (Ballet & Contemporary), The Icelandic Dance Company (Reykjavik), Yuval Pick Dance Company (Lyon), Balletboyz (Londýn), Balet Laterny magiky v Praze, Company Thor (Brusel), Cie. Willi Dorner (Vídeň), New Zealand Dance Company aj. Jako taneční pedagog vyučoval v těchto institucích: Juilliard School v New Yorku, Conservatoire National Supérieur De Musique et De Danse v Paříži, Palucca Schule v Dražďanech, Codarts v Rotterdamu, Korean National University of Arts v Soulu, New Zealand School of Dance ve Wellingtonu, Royal Ballet School v Holstebro (Dánsko), Balettakademien Göteborg, A. Bruckner Universität v Linci, University of Stavanger (Norsko), Dance School of Shanghai Theatre Academy, Tanzplan Dresden, Iwanson School of Modern Dance (Mnichov), Kimpro/contact improvisation/(Dánsko), Taneční konzervatoř hl. m. Prahy, The Theatre Academy in Helsinki, Duncan Centre Praha, Ballet Masterclasses Darii Klimentové v Praze, Steps on Broadway, Peridance Studio a Dance New Amsterdam v New Yorku, Marameo v Berlíně ad.

Ocenění

V roce 2011 se stal vítězem obou kategorií České taneční platformy – Taneční inscenace roku a Tanečník roku.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Reference sources
References
http://www.ft.com/cms/s/2/f8045262-5be3-11e0-bb56-00144feab49a.html#axzz2KS6Ex9xl
http://www.nytimes.com/2012/12/15/arts/dance/juilliard-dance-at-peter-jay-sharp-theater.html?_r=1&
http://www.tanecniaktuality.cz/kdyz-se-tanec-spoji-s-akrobacii-s-jarkem-cemerkem-a-petrem-hornickem-o-nove-inscenaci-loser-s/
https://web.archive.org/web/20170330175638/http://www.tanecniaktuality.cz/kdyz-se-tanec-spoji-s-akrobacii-s-jarkem-cemerkem-a-petrem-hornickem-o-nove-inscenaci-loser-s/
http://operaplus.cz/losers-novocirkusove-zasnuby-se-soucasnym-tancem/
http://www.tanecniplatforma.cz/news/show/id/50538/mn/23/page/61
http://www.jarekcemerek.com/
https://operaplus.cz/tag/jarek-cemerek/
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes