Quantcast
peoplepill id: jan-repasky
JR
1 views today
1 views this week
Ján Repaský

Ján Repaský

Czechoslovak member of Czechoslovak parliament, general, slovak nation politician and soldier
Ján Repaský
The basics

Quick Facts

Intro Czechoslovak member of Czechoslovak parliament, general, slovak nation politician and soldier
Was Politician
From Czech Republic
Type Politics
Gender male
Birth 17 April 1937, Pavľany, Slovakia
Death 18 September 1998 (aged 61 years)
Star sign Aries
Politics Slovak National Party
Education
Military Academy in Brno
Peoplepill ID jan-repasky
The details (from wikipedia)

Biography

Ján Repaský (17. dubna 1937 Pavľany - 18. září 1998) byl voják výsadkářských jednotek Československé lidové armády, slovenský generál a politik za Slovenskou národní stranu, po sametové revoluci československý poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění.

Biografie

Vychodil obecnou školu na rodném Slovensku a pak studoval vojenské gymnázium Jana Žižky z Trocnova v Spišské Nové Vsi a v Bratislavě a Vojenské učiliště v Lipníku nad Bečvou. Zde absolvoval v roce 1958 v hodnosti poručíka. Působil pak jako voják z povolání ve výsadkovém vojsku. Byl nasazen k výsadkové jednotce v Prešově jako velitel čety 22. výsadkové průzkumné roty. Pak byl velitelem čety u 22. průzkumného praporu a 7. výsadkového pluku v Holešově. Jako velitem je popisován coby tvrdý a náročný vůči podřízeným. Jako velitel poddůstojnické školy jí zajistil titul vzorná rota. Po celou dobu své vojenské praxe zůstal bezpartijní. V roce 1967 odešel na studia na Vojenskou akademii Antonína Zápotockého v Brně, kterou absolvoval roku 1970. Stal se pak velitelem 13. průzkumného praporu v Levicích, krátce poté začal pracoval v zpravodajském oddělení Východního vojenského okruhu. Zde se postupně stal zástupcem náčelníka zpra­vodajského oddělení VVO.

Ve volbách roku 1992 byl za SNS zvolen do slovenské části Sněmovny národů. Ve Federálním shromáždění setrval do zániku Československa v prosinci 1992. Uvádí se bytem Trenčín. Členem SNS nebyl. V parlamentu působil jako předseda branného výboru. Od roku 1993 byl poradcem v ústřední Slovenské národní strany pro otázky obrany a armády. V roce 1994 byl krátce tajemníkem primátora Žiliny. Pak působil jako vedoucí úřadu Ministerstva obrany Slovenské republiky. 30. května 1997 byl povýšen na generálmajora v záloze. Publikoval články o armádních tématech. V roce 1998 mu byl udělen Kříž Milana Rastislava Štefánika.

Zemřel v září 1998 na zákeřnou chorobu.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://www.psp.cz/ff/2f/f7/6b/08.htm
http://kvvholesov.clay-eva.cz/?page_id=181
http://mesto.sk/prispevky_velke/spisska_nova_ves/zomrelveduciuradu906384358.phtml
https://web.archive.org/web/20121129095935/http://www.snn.sk/index.php/budovanie-statu2/36-prezident-havel-nemal-mecara-rad
https://tools.wmflabs.org/blahma/noportrait.php?J%C3%A1n_Repask%C3%BD
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes