Quantcast
peoplepill id: jan-petrik
JP
1 views today
3 views this week
Ján Petrík

Ján Petrík Czechoslovak diplomat, member of Czechoslovak parliament and slovak nation politician

Czechoslovak diplomat, member of Czechoslovak parliament and slovak nation politician
Ján Petrík
The basics

Quick Facts

Intro Czechoslovak diplomat, member of Czechoslovak parliament and slovak nation politician
Is Politician
From Czech Republic
Type Politics
Gender male
Birth 28 February 1944, Zvolen, Slovakia
Age: 76 years
Star sign PiscesPisces
Politics Christian Democratic Movement
The details

Biography

Ján Petrík (* 28. února 1944 Zvolen) je bývalý slovenský politik za KDH, po sametové revoluci československý poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění, v 90. letech slovenský velvyslanec v Chorvatsku a Bosně a Hercegovině.

Biografie

Jeho rodina se musela z politických důvodů přestěhovat do Šah. Později vystudoval v Brně strojírenskou vysokou školu a získal titul inženýra. Zde si našel i manželku. Usídlili se v Bratislavě a měli tři děti. Pracoval jako vývojář zemědělských strojů. Pracoval také v BAZ Bratislava na vývoji výfukových systémů. Angažoval se v katolickém disentu a distribuoval samizdatovou literaturu.

Po sametové revoluci se zapojil do zakládání Křesťanskodemokratického hnutí (KDH). Spolu s Jánem Čarnogurským byli statutárními zakladateli této nové politické formace. V roce 1990 byl zvolen výkonným tajemníkem KDH. Na sjezdu KDH roku 1991 se stal místopředsedou. Ve volbách roku 1992 byl za KDH zvolen do slovenské části Sněmovny národů. Ve Federálním shromáždění setrval do zániku Československa v prosinci 1992.

Poté, co se slovenským prezidentem stal Michal Kováč, nastoupil jako šéf protokolu prezidentské kanceláře. V roce 1999 se stal velvyslancem Slovenska v Chorvatsku a Bosně a Hercegovině. Po návratu z diplomatických služeb pracoval jako expert na Balkán na slovenském ministerstvu zahraničních věcí.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Reference sources
References
http://www.psp.cz/ff/28/f7/6b/08.htm
http://www.istropolitan.sk/2012/04/20/debata-s-janom-petrikom/
https://web.archive.org/web/20120916095035/http://www.kdh.sk/sites/default/files/upload/dokumenty/historiaKDH.pdf
https://tools.wmflabs.org/blahma/noportrait.php?J%C3%A1n_Petr%C3%ADk
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes