Quantcast
peoplepill id: jan-blasius
JB
1 views today
1 views this week
Ján Blasius

Ján Blasius Slovak writer (1708-1773)

Slovak writer (1708-1773)
The basics
Quick Facts
Intro Slovak writer (1708-1773)
Was Writer
From Slovakia
Type Literature
Gender male
Birth 8 August 1708, Slovenská Ľupča, Banská Bystrica District, Banská Bystrica Region, Slovakia
Death 14 April 1773 (aged 64 years)
The details
Biography

Ján Blasius ml. (Blazyus, Blázy, Blahoslav) (* 8. august 1708, Slovenská Ľupča – † 14. apríl 1773, Paludza) bol slovenský evanjelický kňaz a náboženský spisovateľ.

Životopis

Narodil sa v intelektuálskej rodine. Jeho otec bol Ján Blasius st., tak isto evanjelický kňaz a náboženský spisovateľ, jeho matka bola Eva rod. Buriová. Študoval v Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Bratislave, na univerzite vo Vroclavi a vo Wittenbergu. Pôsobil ako rektor evanjelickej školy v Banskej Štiavnici, v Kremnici, od 1749 evanjelický farár v Paludzi. Vo Wittenbergu písal barokové náboženské dišputy, neskôr hlavne modlitby a náboženské piesne, ktoré i prekladal z nemčiny. Jeho tvorba sa zakladala na lutherskej ortodoxii, nedosiahla úroveň jeho otca.

Literatúra

  • Slovenský biografický slovník

Externé odkazy

  • OSUD VKMK – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes