Quantcast
peoplepill id: jakub-vrana
JV
1 views today
1 views this week
Jakub Vrána

Jakub Vrána

Czech programmer and entrepreneur
Jakub Vrána
The basics

Quick Facts

Intro Czech programmer and entrepreneur
Is Software engineer Programmer Computer scientist
From Czech Republic
Type Technology Science
Gender male
Birth 12 June 1978, Prague, Czech Republic
Age 42 years
Star sign Gemini
Education
Faculty of Mathematics and Physics, Charles University
The details

Biography

Jakub Vrána (* 12. června 1978) je český programátor, podnikatel a publicista. Známým se stal především díky nástroji Adminer pro správu obsahu databází pomocí webového prohlížeče, weblogu o programování v PHP či knize 1001 tipů a triků pro PHP.

Základní informace a vzdělávání

Jakub Vrána se zabývá především vývojem webových aplikací, při nichž využívá zejména PHP, Nette Framework, Javascript, jQuery, HTML, CSS, SQL ale i další.

Studium

Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, sekci informatiky. V roce 1999 získal bakalářský titul. Za další čtyři roky obhájil svou diplomovou práci na téma: Obnovení diakritiky v českém textu a úspěšně tak dokončil i magisterské vzdělání se specializací databázové systémy a lingvistika.

Vlastní projekty

Čtyřka

Čtyřka je jeden z prvních úspěšných projektů od Jakuba Vrány. Vznikl mezi lety 1998 až 2000 a jedná se o hru Mariáš pro čtyři hráče.

Matfyz.cz

Matfyz.cz je server na e-mailové a webové aliasy vytvořený v roce 2001 pro všechny studenty MFF UK. Který vznikl z důvodu špatného řešení e-mailových a webových aliasů ze strany školy.

PHP triky

Weblog o programování v PHP pojednává o mnohdy neočekávaných problémech, které v tomto programovacím jazyce mohou nastat. Jde především o bezpečnost, která hraje na serverových skriptech zcela zásadní roli. Tento blog se stal v letech 2008 a 2009 vítězem ankety Czech Open Source v kategorii Blog roku.

Adminer

Adminer (dříve phpMinAdmin) je nástroj napsaný v jazyce PHP umožňující jednoduchou správu obsahu databáze MySQL, PostgreSQL, SQLite, MS SQL a Oracle prostřednictvím webového rozhraní. Byl napsán jako lehčí alternativa phpMyAdminu. Je šířený jako jediný zdrojový skript pod licencí Apache.

Adminer pomalu začínají nabízet první webhostingové společnosti jako alternativu k phpMyAdminu (který v poslední verzi čítá 667 souborů a zabírá přes 11 MB). Adminer je vůči phpMyAdminu při běžných operacích v průměru zhruba 2,5× rychlejší, při vzdáleném spojení může být rozdíl v rychlosti ještě vyšší, pro velikost přenášených dat.

NotORM

NotORM je knihovna PHP pro snadnou a efektivní práci s daty v databázi. Tato Knihovna za nás řeší efektivitu vytvořených příkazů na databázi, což oceníme například při spojování tabulek.

Otevřené projekty

Kromě vlastních projektů se Jakub Vrána podílí i na otevřených projektech. Je jedním z autorů anglické PHP dokumentace, na které se podílí již od konce roku 2003, ale i té české. Dále je autorem načítání formátu v PHPExcel – knihovny pro práci s formátem Open XML aplikace MS Excel. Ale účastnil se i vývoje dalších projektů jako je HTMLtmpl nebo i některých dalších.

Praxe a zaměstnání

Pedagogická činnost

Od roku 2000 začal vyučovat na Karlově univerzitě, kde přednášel až do roku 2008. Dále působil na konferencích web_expo kromě přednášek vedených v češtině, prezentoval např. na osidays v jazyce anglickém.

Školení

Od roku 2006 do 2011 provozoval např. školení: Bezpečnost PHP aplikací, Návrh a používání MySQL databáze, JavaScript a AJAX. Většina školení, na kterých vyučoval, si sám navrhl a soukromě vyučoval, další mu pak byla přidělena ve spolupráci s Akademií Root.cz.

Facebook

Ve Facebooku působil od října roku 2011, kam ho vedení této společnosti přivedlo po vyjednávání od února téhož roku. Jakub Vrána se tak stal prvním programátorem z České republiky, který ve Facebooku pracoval. Od té doby žije v Palo Alto v Kalifornii. Z firmy odešel v březnu 2013.

Gigwalk

Po odchodu z Facebooku začal pracovat pro společnost Gigwalk, kde pracoval jako programátor v PHP od dubna do července 2013.

Google

Do společnosti Google nastoupil v srpnu 2013.

Reference

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Reference sources
References
https://php.vrana.cz/srovnani-rychlosti-admineru-a-phpmyadminu.php
https://web.archive.org/web/20180118011428/https://opensourceindia.in/osidays/
https://www.vrana.cz/vrana.html
https://jakub.vrana.cz/texty/diplomka.pdf
https://ctyrka.vrana.cz/
https://php.vrana.cz/
https://www.notorm.com/
https://php.vrana.cz/notorm.php
http://www.php.net/manual/en/
http://phpexcel.codeplex.com/
http://htmltmpl.sourceforge.net/(kompil%C3%A1tor
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes