Quantcast
peoplepill id: jadwiga-tressenberg
JT
1 views today
4 views this week
Jadwiga Tressenberg
Pisarka polska, popularyzatorka baśni mazurskich

Jadwiga Tressenberg

Jadwiga Tressenberg
The basics

Quick Facts

Intro Pisarka polska, popularyzatorka baśni mazurskich
A.K.A. Jadwiga Stefańska, Jadwiga Stefańska-Tressenberg
Was Teacher Historian Local historian Librarian Writer
From Poland
Field Academia Literature Social science
Gender female
Birth 27 May 1924, Ciealin, Belarus
Death 29 December 2004, Kuty, Warmian-Masurian Voivodeship, Poland (aged 80 years)
Star sign Gemini
Awards
Zasłużony Działacz Kultury  
 
The details (from wikipedia)

Biography

Jadwiga Tressenberg, z domu Stefańska (ur. 27 maja 1924 w Teolinie koło Grodna, zm. 29 grudnia 2004 w Kutach), nauczycielka polska, popularyzatorka baśni mazurskich.

Życiorys

W Grodnie ukończyła szkołę średnią i w 1944 rozpoczęła studia w Instytucie Pedagogicznym; rok później przyjechała z rodziną do Polski. Podjęła studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku (Wydział Geograficzno-Przyrodniczy). W 1954 wyszła za mąż za Ludwika Tressenberga, leśniczego w Puszczy Boreckiej i osiadła na Mazurach, w Kutach (gmina Pozezdrze). Pracowała w wiejskiej szkole jako nauczycielka, następnie jako bibliotekarka (kierowniczka Gromadzkiej Biblioteki i Wiejskiego Ośrodka Kultury w Kutach, potem kierowniczka Gromadzkiej Biblioteki Publicznej i filii Gminnej Biblioteki Publicznej tamże).

Prowadziła działalność społeczną, będąc pośredniczką między ludnością napływową a wysiedlanymi rdzennymi Mazurami. Zainteresowania miejscową kulturą skoncentrowała na baśniach mazurskich. Pierwszy artykuł poświęcony tej tematyce zamieściła na łamach „Głosu Olsztyńskiego” we wrześniu 1959, w kolejnych latach publikowała w „Głosie” i „Warmii i Mazurach”. W Kutach założyła izbę pamiątek polskości Mazur (1963). Za pracę na rzecz rozwoju lokalnej kultury otrzymała wiele nagród i odznaczeń, m.in. nagrodę Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie (1973), Srebrny Krzyż Zasługi, odznakę „Zasłużony dla Warmii i Mazur” i odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”.

W 2000 wydała zbiór 24 baśni ludowych z Mazur Opowieści mazurskie; drugie wydanie, poszerzone o kolejne dwie baśnie, ukazało się już po śmierci Jadwigi Tressenberg wiosną 2005. Była również współautorką, m.in. z Ireną Kwinto, Kiermaszu bajek (1957) i Nowego kiermaszu bajek (1969), a w pracy zbiorowej Siła życia (1973) ogłosiła swoje wspomnienia.

W uznaniu wieloletniej działalności kulturalnej imię Jadwigi Tressenberg – jeszcze za jej życia (2000) – nadano szkole podstawowej w Pozezdrzu. Emerytowana nauczycielka zmarła pod koniec 2004 i pochowana została w Kutach.

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 21 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Jadwiga Tressenberg

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes