Quantcast
peoplepill id: ivans-haritonovs
IH
1 views today
1 views this week
Ivans Haritonovs

Ivans Haritonovs

Ivans Haritonovs
The basics

Quick Facts

Birth 27 April 1954
Age 67 years
Star sign Taurus
Peoplepill ID ivans-haritonovs
The details (from wikipedia)

Biography

Ivans Haritonovs (krievu: Иван Харитонов, dzimis 1954. gada 27. aprīlī Maskavas apgabala Noginskas rajonā) ir bijušais Latvijas bokseris, kurš 1998. gadā tika notiesāts un atzīts par vainīgu izspiešanā organizētā grupā, presē izpelnoties apzīmējumu "kriminālās pasaules leģenda."

Biogrāfija

Ivans Haritonovs dzimis Moņino ciematā, Maskavas apgabalā.

Atbraucis uz Rīgu, 11 gadu vecumā sācis trenēties pie boksa vecmeistara Ivara Zundes. "Šajā trauslajā puišelī mājo cīnītāja raksturs!” tā savu audzēkni vēlāk atminējās Zunde. Pie I. Zundes Ivans trenējās vairākus gadus un sasniedza vērā ņemamus panākumus, Vissavienības sporta biedrības "Darba rezervju" mačos iegūstot godalgotas vietas.

Pusaudža vecumā Ivans tika tiesāts par kautiņu diskotēkā, kur par cietušo bija atzīts kādas lielas priekšnieces ostā dēls. Ivanam draudēja Kriminālkodeksa pants par huligānismu, kas pastrādāts ar sevišķu cietsirdību. Cietušās personas māte centās panākt maksimālo sodu un arī paraugprāvu. I. Zunde uzmeklēja tiesnesi un izteica viņam bažas par iespējamo lietas tendenciozitāti. Tiesas izmeklēšanā tika konstatēts, ka cietušais bijis dzērumā un pats izprovocējis konfliktu. Ivanam piesprieda trīs gadus nosacīti. Šo trenera rīcību Ivans atceras visu mūžu. Šis gadījums gandrīz pārvilka svītru visām Ivana iecerēm.

1973. gadā I. Haritonovs mēģināja iestāties LVFKI, taču neizturēja konkursu. Pateicoties trenerim, kurš centās protežēt audzēkni ar pazīstamu pasniedzēju palīdzību, Ivanu institūtā uzņēma, taču tikai kā klausītāju. Aptuveni pēc pusgada nogranda jauna lieta un toreiz I. Haritonovu notiesāja uz astoņiem gadiem. I. Zunde uzskatīja, ka Ivanam būtu pavisam citāds ceļš, ja viņam izdotos iestāties institūtā. "LPSR Fiziskās kultūras un sporta komiteja pieprasīja tikai rezultātus un vēlreiz rezultātus. Nav svarīgi, kas notiek ar cilvēku. Kad Ivanam bija vajadzīga palīdzība, nevienam viņš vairāk neinteresēja. Domāju, ka vainojama ir sistēma. Tā viņu dzina uz noziedzīga ceļa. Tā bija industrija, kas ražoja likumpārkāpējus. Vide, sociālā kārtība arī Ivanu padarīja par tādu. Jāatzīst gan, ka arī mūsdienu tiesu sistēmā nekas daudz nav mainījies."

1990. gadi

1990. gadu sākumā Haritonovs jau trīs reizes bija tiesāts par huligānismu. Lielo pārmaiņu laiku daži cilvēki atminējās kā bandītisma un reketa laiku. Bijušie sportisti arī tika "ievilkti" kriminālistu "brigādēs". Tās nodarbojās arī ar biznesu. Haritonovs un viņa līdzbiedrs Genadijs Vaļagins bija līdzdibinātāji firmai "Brih", kuras direktors skaitījās tagadējais Zviedrijas pilsonis Grigorijs Bobovičs. Firma nodarbojās ar degvielas tirdzniecību un nenomaksāto nodokļu dēļ palika valstij parādā 168 tūkstošus latu. Zviedrija atteicās Boboviču izdot, jo viņš bija ieguvis tās pilsonību. Haritonovam piederēja arī firmas "Tess AB", "Nova Lada", "AVV" un citi uzņēmumi.

1994. gada 27. aprīlī, Haritonova 40. dzimšanas dienā, likumsargi aizturēja viņu aizdomās par izspiešanu. Ģenerālprokurors Jānis Skrastiņš tobrīd nodēvēja viņu par "reketa karali." Drīz Saeimas deputāts Juris Dobelis un citi sabiedriskie aktīvisti sagatavoja vēstuli ar lūgumu Haritonovu atbrīvot, par ko Dobeli šobrīd dēvē par „Haritonova pastnieku.” Vēstuli parakstīja dažas sabiedrībā zināmas personas.

1997. gadā Haritonovu atzina par vainīgu tikai vienā no apsūdzībā uzrādītajām epizodēm: naudas izspiešana no firmas "Dukāts" prezidenta Vladimira Dukāta, cietušā piespiešana dot nepatiesas liecības un viltotu dokumentu izmantošana, kad Haritonovs izmantojis mātes dzimšanas apliecību, lai nelikumīgi iegūtu Latvijas pilsonību. Ņemot vērā jau pavadīto laiku cietumā pirmstiesas izmeklēšanas laikā, Ivanu atbrīvoja.

Vladimiru Dukātu 1994. gadā, mēnesi pēc Haritonova aresta un pēc tam, kad Dukāts bija policijai sniedzis liecības pret "Lolo Pub" un restorāna "Lolo picērija" īpašnieku Karolu Lesinski un Haritonova grupas locekli Aleksandru Kiselu, kopā ar vairākiem citiem cilvēkiem uzspridzināja netālu no Salu tilta Lāčplēša ielā 131.

Pēc prokuratūras protesta Haritonova lietu skatīja atkārtoti. Uz apsūdzēto sola sēdēja septiņi cilvēki: Haritonovs, Genadijs Vaļagins, Aleksandrs Korobeiko, Ruslans Burlajs, Sergejs Azjukovskis, Vladimirs Goršanovs un Sergejs Korizno. Vēl seši haritonovieši bija izsludināti meklēšanā.

Tiesā viens no vērtīgākajiem lieciniekiem bija Genadijs Tovancevs, kas 1993. gadā bija nokļuvis lielās finansiālās grūtībās ar parādiem 2 miljonu dolāru apmērā. Tovancevs vērsās pie bijušā iekšlietu ministra Ziedoņa Čevera, stāstot, ka mafija grib sagraut viņa biznesu. 1994. gada janvārī viņu apcietināja uz aizdomu pamata par divu miljonu dolāru izspiešanu no SIA "Domenikss" prezidenta Ādolfa Sadauska. Pēc trim cietumā pavadītiem mēnešiem Tovancevs piekrita liecināt pret Haritonovu. Prokuratūra ierosināja lietu pret Haritonovu tikai uz Tovanceva liecību pamata. Drīz svarīgais liecinieks nozuda no savas mājas, kuru apsargāja policijas mobilais pulks, bet pēc trim gadiem ieradās uz tiesas prāvu, lai liecinātu pret Haritonovu. Viņš apliecināja, ka galvenais izspiedējs bijis viens no haritonoviešiem — Viktors Šestakovs jeb Kļešč (Ērce — krievu val.), kas katru mēnesi pieprasījis maksāt 10 000 dolāru plus procentus no saņemtajiem kredītiem 2 miljonu dolāru apmērā. Tā tika pierādīta tiesājamo vaina izspiešanā grupā. Pierādīts arī, ka grupējumā bija pienākumu sadale un kopējā kase.

1998. gada 29. maijā Augstākā tiesa Haritonovu atzina par vainīgu izspiešanā organizētā grupā, kopā ar Genadiju Vaļaginu, Aleksandru Korobeiko un Ruslanu Burlaju. Viņam piesprieda arī mantas konfiskāciju, taču pēc sprieduma pasludināšanas izrādījās, ka Haritonovam mantas nav. Īpašumi bija noformēti uz radiniekiem vai uzticības personām. Līdz ar to tiesas izpildītājiem dzīvoklī Maskavas ielā 89 nebija ko aprakstīt. Krimināllietā bija vairāk nekā 20 sējumu, bet apsūdzības slēdziens aizņēma 150 lappuses.

Korobeiko pakārās cietuma kamerā, bet pārējos palēnām atbrīvoja no ieslodzījuma. Ivanu atbrīvoja no cietuma 2001. gada 10. maijā, kad viņš bija izcietis trīs ceturtdaļas no piespriestajiem astoņiem gadiem ieslodzījumā. Uzturoties cietumā, Haritonovs apguva latviešu valodu, datora iemaņas, lasīja un sportoja.

Pēc tiesas

Kad I. Haritonovs tika izlaists no cietuma, viņš nodibināja savu boksa centru un sāka sponsorēt sacensības. Šobrīd viņš Olainē uztur sporta klubu Latvijas Boksa centrs.

Ivans Haritonovs ir rets viesis publiskos pasākumos, taču vasarās viņš vairākkārt manīts apmeklējot Jūrmalā notiekošo starptautisko mūzikas konkursu Jaunais vilnis. Viņš arī bijis starp cīņu šova WFCA — Fight Arena: Latvia vs. Russia apmeklētājiem.

I. Haritonova atgriešanās ēnu pasaulē neesot novērota.

Atsauces

  1. Edgars Galzons. «Reketa karaļa klusais gads». www.diena.lv, 2002.g. 10.maijs. Skatīts: 2019-07-21.
  2. Ieva Zemīte. «Kriminālās pasaules leģenda Ivans Haritonovs». TVNET (latviešu), 2005-11-07. Skatīts: 2019-07-21.
  3. Aivars Pastalnieks. «Mūžībā aizgājis Ivana Haritonova boksa treneris». Jauns.lv (latviešu), 2009-04-21. Skatīts: 2019-07-21.
  4. «Kā „Haritonova pastnieks" Dobelis tika pie 1600 eiro "speciālās" pensijas, kuru viņam maksājam mēs visi». Puaro.lv. 2017-08-22. Skatīts: 2019-07-21.
  5. mango.lv. «Ivans Haritonovs slēpjas no fotogrāfiem». delfi.lv (latviešu), 2010-11-26. Skatīts: 2019-07-21.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 17 Apr 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
https://www.diena.lv/raksts/pasaule/krievija/reketa-karala-klusais-gads-11311224
https://www.tvnet.lv/6150641/kriminalas-pasaules-legenda-ivans-haritonovs
https://jauns.lv/raksts/sports/234995-muziba-aizgajis-ivana-haritonova-boksa-treneris
https://puaro.lv/politika/ka-haritonova-pastnieks-dobelis-tika-pie-1600-eiro-specialas-pensijas-kuru-vinam-maksajam-mes-visi/
https://www.delfi.lv/izklaide/divaina-pasaule/sensacijas/ivans-haritonovs-slepjas-no-fotografiem.d?id=35397052
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes