Quantcast
HG
11 views this week
Henryk Groppler

Henryk Groppler

The basics
About
Gender male
The details
Biography

Henryk Anastazy Groppler (ur. w 1822 w Krakowie, zm. w 1887 w Stambule – polski przedsiębiorca.

Ojciec był zegarmistrzem w Krakowie. W latach 40. Henryk wyjechał do Szwajcarii, został tam agentem różnych wytwórców zegarków na obszar Polski. Został też emisariuszem Towarzystwa Demokratycznego Polskiego przewożąc w trakcie podróży handlowych do Polski wydawnictwa Towarzystwa. Po 1850 r. przeprowadził się do Turcji jako agent firmy zegarmistrzowskiej ze Szwajcarii. Wkrótce zaangażował się w przedsiębiorstwa górnicze i zdobył duży majątek. Na początku lat 60. zajmował się wydobyciem marmurów koło Bandırmy, ale wielkie dochody uzyskał z odkrytego w drugiej połowie lat 60. przez współpracownika złoża boracytu w Anatolii. W czasie powstania styczniowego jako emisariusz Rządu Narodowego był w Odessie, a później zbierał fundusze na potrzeby powstania.

W swojej willi w Konstantynopolu (w dzielnicy Bebek) gościł licznych słynnych Polaków, m.in. Jan Matejko przebywając u Gropplerów w 1872 namalował obraz "Widok Bebeku pod Konstantynopolem" (obecnie w zbiorach Lwowskiej Galerii Obrazów). W tym okresie Matejko stworzył też portret Henryka Gropplera, znajdujący się obecnie w zbiorach Domu Jana Matejki w Krakowie. W 1886 r. podejmował Sienkiewicza. Znacznie wcześniej Groppler podejmował w Konstantynopolu Mickiewicza.

Mąż kompozytorki Ludwiki Groppler, był ciotecznym bratem Jana Matejki.

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

  • Lidia Putowska, Ireneusz Rębosz: Przewodnik. Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.. Kielce: Muzeum Narodowe w Kielcach, 1992.
  • B Orłowski: Osiągnięcia inżynierskie Wielkiej Emigracji.. Warszawa: Instytutu Historii Nauki, Oświaty i Techniki PAN, 1992, s. PDF przypis nr 123.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Uwagi Przypisy Bibliografia
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes