Quantcast
peoplepill id: hans-bernhard-reichow
HBR
4 views today
30 views this week
Hans Bernhard Reichow

Hans Bernhard Reichow

German architect
Hans Bernhard Reichow
The basics

Quick Facts

Intro German architect
Was Architect
From Germany
Type Engineering
Gender male
Birth 25 November 1899, Rogowo, Białogard County, Gmina Białogard, Białogard County, West Pomeranian Voivodeship
Death 7 May 1974, Bad Mergentheim, Main-Tauber, Stuttgart Government Region, Baden-Württemberg (aged 74 years)
Hans Bernhard Reichow
The details (from wikipedia)

Biography

Hans Bernhard Reichow (ur. 25 listopada 1899 w Rogowie, zm. 7 maja 1974 w Bad Mergentheim) – niemiecki architekt i urbanista.

Życiorys

W latach 1919–1923 studiował w Wyższej Szkole Technicznej w Monachium i Gdańsku, gdzie obronił prace doktorską o sztuce ogrodniczej w Gdańsku (Alte bürgerliche Gartenkunst in Danzig). Po studiach w 1925 wyjechał do Berlina, gdzie podjął prace w pruskiej administracji budowlanej, a od 1926 pracował dla Ericha Mendelsohna. W 1927 założył własne biuro architektoniczne w Berlinie, projektując i realizując domy jedno- i wielorodzinne.

W latach 1928–1934 był głównym planistą w Dreźnie, następnie miejskim radca budowlanym w Brunszwiku (1934–1936) a później dyrektorem budowlanym w Szczecinie (1939–1945). Od 1937 roku był członkiem NSDAP. W latach II wojny światowej był jednym z autorów Generalplan Ost, stanowiącego podstawę dla "kolonizacji" terenów okupowanych przez Trzecią Rzeszę. Opracował także plan przebudowy Poznania zgodnie z założeniami urbanistyki nazistowskiej. Jego bogaty w tereny zielone plan rozbudowy Szczecina zwrócił uwagę Konstantego Gutschowowa pracującego nad rozbudową Hamburga – Reichow został konsultantem Gutschowa i pod jego kierunkiem opracował koncepcję organicznego planowania miasta. W 1945 Reichow uciekł przed zbliżającym się frontem do Hamburga, gdzie założył własne biuro architektoniczne, realizując liczne projekty osiedli mieszkalnych.

W okresie powojennym był znany jako propagator koncepcji "miasta przystosowanego do samochodu" (Die autogerechte Stadt) oraz autor książki pod takim samym tytułem.

Publikacje

  • Organische Stadtbaukunst (1948)
  • Organische Baukunst (1949)
  • Die autogerechte Stadt (1959)

Wybrane dzieła

  • osiedla Hohnerkamp i Farmsen w Hamburgu
  • 1954 – osiedle Sennestadt w Bielefeldzie (wspólnie z Fritzem Eggelingem)
  • osiedle Vahr w Bremie (wspólnie z Ernstem May'em, Maxem Säumem i Günterem Hafemannem)
  • osiedle Limesstadt w Schwalbach am Taunus

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes