Quantcast
peoplepill id: hanoch-daum
HD
1 views today
1 views this week
Hanoch Daum

Hanoch Daum

Israeli publicist
Hanoch Daum
The basics

Quick Facts

Intro Israeli publicist
Is Journalist Writer
From Israel
Type Journalism Literature
Gender male
Birth 16 December 1975
Age 45 years
Star sign Sagittarius
Residence Elazar, Israel
Education
Yashlatz
The details (from wikipedia)

Biography

משה חנוך דָאוּם (נולד ב-16 בדצמבר 1975, י"ב בטבת ה'תשל"ו) הוא עיתונאי, סופר, סאטיריקן, סטנדאפיסט ושחקן טלוויזיה ישראלי.

ביוגרפיה

דאום נולד ב-1975 לרחל ולרב יחזקאל דאום, לימים רב קונצרן תנובה והיישוב רמת מגשימים ברמת הגולן. בצעירותו למד בישיבה לצעירים בירושלים, ולאחר מכן, בישיבת ההסדר במעלות. את שירותו הצבאי עשה בחיל השריון, במסגרת ישיבת הסדר. סבו הרב משה רוזה, היה מנהל בית ספר סגולה בבני ברק, גיסו הוא הרב מיכי יוספי וגיסתו היא הבמאית מנורה חזני. אחיו הם הרב שי דאום, ר"מ בישיבת עוד יוסף חי ביצהר וד"ר חיים שקד, סגן נשיא המכללה האקדמית לחינוך חמדת הדרום.

דאום כתב טורים ב"מעריב", ב"הצופה", באתר "וואלה", והוא בעל טור ב"7 ימים" של ידיעות אחרונות. הוא נוהג לכתוב על נושאים בעלי אופי קליל לכאורה ומרבה להזכיר בהם את משפחתו, אך כותב גם על נושאים פוליטיים.

במשך שנתיים עד ל-2004 שימש דאום כמבקר הטלוויזיה של מעריב.

דאום עבד כאחראי תכנים בחברת "רשת" וערך את התוכנית "היכל התרבות". בשנת 2007 החל לעבוד בערוץ 10. בין היתר שימש דאום כעורך הראשי של משדר סיכום היום "היום שהיה" וסמנכ"ל הפיתוח של הערוץ. לאחר קרוב לשנתיים עזב את הערוץ והחל לשמש כסמנכ"ל אסטרטגיה בזכיינית ערוץ 2 רשת. ביוני 2009 עזב את תפקידו והחל לשמש כיועץ בכיר למנכ"ל הזכיינית אבי צבי. ב-2010 הגיש את התוכנית "שעת נפש" בגלי צה"ל שעסקה בנושאי הפרעות נפש ופסיכיאטריה יחד עם ד"ר אילן רבינוביץ'.

בשנת 2012 השתתף בסדרת הדוקו-ריאליטי "מחוברים". בדצמבר 2013 החל להגיש את התוכנית "המתנחל", ששודרה בערוץ 10 והחל מ-2019 בערוץ 13. בפברואר 2015 החל להגיש תוכנית רדיו יומית בכל בוקר ברדיו תל אביב. התוכנית משודרת במקביל גם בתחנות "גלי ישראל" ורדיו דרום. ב-2015 השתתף בתוכנית "הקודחים", והחל להופיע בכל רחבי הארץ במופע סטנד-אפ בשם "חנוך דאום אוכל ת'ראש". בשנת 2016, השתתף דאום בתוכנית הסיטקום "גרעינים" בתפקיד שיקלובר, בערוץ הילדים. בהמשך אותה שנה עלתה לשידור ב-HOT תוכניתו "מחשב מסלול מחדש", שבה הוא מחפש משמעות לחייו סביב משבר גיל ה-40, ביחד עם אורן חזן ואמיר חצרוני.

בחודשים אוקטובר-נובמבר 2017, שימש דאום פרזנטור בקמפיין ההשקה של משכך כאבים בשם "קומבודקס".

ב-2018 החל דאום להופיע במופע סטנדאפ חדש ששמו "החיים הם תקופה קשה".

בינואר 2020 החל להופיע בפינה חדשה בשם "אוף דה רקורד" בתוכנית ארץ נהדרת, ובה הוא מארח פוליטיקאים לראיון לא שגרתי.


דאום נשוי לאפרת, בתו של יהודה חזני, ולהם ארבעה ילדים. הם מתגוררים באלעזר.

דעותיו

ב-2009, כשבועיים לאחר הירי בבית אגודת הלהט"ב בתל אביב, פרסם דאום ב"ידיעות אחרונות" טור ביקורתי כנגד תגובת קהילת הלהט"ב לרצח. בסופו התייחס לטרנסג'נדרים, וכתב שלדעתו, גבר החותך את איבר מינו במטרה להפוך לאישה סובל מהפרעת אישיות. הוא טען כי מדובר בדבר לא בריא שמסוכן לעודדו. עוד הוסיף כי אם בתו תספר לו שהיא לסבית לא תהיה לו שום בעיה עם כך, אבל אם היא תספר שהיא רוצה להפוך לגבר - ישלח אותה לטיפול. במחאה על הטור הפגינו עשרות אנשים מקהילת הלהט"ב מול בית ידיעות אחרונות. דאום הגיב למחאות, ואמר כי הוא מכבד את מי שחושב אחרת ממנו, אולם דעתו לא השתנתה ומגובה ב-DSM. עם זאת, בתחילת 2014 הקדיש את אחד מפרקי תוכניתו, "המתנחל", לקהילה הטרנסג'נדרית, ובסופו הביע חרטה על כתיבת הטור, ש"נבע מחוסר היכרות".

על זהותו הדתית כתב דאום: "אינני חוזר בשאלה. אינני חילוני. כנראה גם אינני דתי". כן אמר: "אני חי בתחושה עמוקה שאין בורא לעולם".

על פי הצהרותיו, שפורטו בספרו האוטוביוגרפי "אלוהים לא מרשה", סובל דאום מתסמונות OCD (הפרעה טורדנית כפייתית) והפרעת קשב וריכוז.

דאום הצהיר בפייסבוק כי יצביע למפלגת "הימין החדש" בבחירות לכנסת ה-21.

ספריו

  • חגים, חוגגים ומה שביניהם: הוצאת פרסומי ישראל (2001).
  • מה אתה יותר יהודי או ישראלי: הוצאת ידיעות אחרונות (2003) - חרדים חילונים ודתיים מערטלים את זהותם בפומבי. מסדרת "יהדות כאן ועכשיו".
  • אלוהים לא מרשה: הוצאת ידיעות אחרונות (2007) - ספר אוטוביוגרפי חושפני. הספר בנוי מארבעה מכתבים לנמענים שונים - לאביו, לציונות הדתית, לאלוהים ולרעייתו. בספר מתאר דאום את יחסיו המורכבים עם אביו ועם עצמו; את הסבל הרב שחש בישיבה התיכונית בה למד, ואת היחסים ההומו-ארוטיים עם בן כיתתו; כיצד הפך מבחור דתי בוגר ישיבה למחלל שבת בחדרי חדרים והפער הדתי שנפער בעקבות כך בינו ובין רעייתו; ואת אופן התמודדותו עם הפרעת ה-OCD בה הוא לוקה. דאום יוצא בספרו נגד המשטר הישיבתי הקפדני המטיף נגד מעשי אוננות, ומביע את תמיכתו בשימוש בתרופות פסיכיאטריות, שעזרו לו מאד בהתמודדות האישית שלו עם המועקות וסערות הנפש המגבילות. התייחסותו כלפי הציונות הדתית בקורתית ועם זאת אוהבת ""אני אוהב אתכם, רעים אהובים, וחש אליכם חיבה עמוקה והכרת הטוב, אף שלעיתים אני כנטע זר בתוככם". פרסום הספר גרר ביקורת נוקבת כלפי דאום בחלקים מהחברה הדתית-לאומית. את הספר ערך יאיר לפיד.
  • בשביל הנפש: הוצאת ידיעות אחרונות (2010) - נכתב בשיתוף עם הפסיכולוג הקליני אריאל הרטמן. הספר מתאר עשרים וחמישה טיפולים שנערכו בקליניקה של הפסיכולוג. זוהי הצצה נדירה לחדר הטיפולים, להתחבטויות האינטימיות ביותר של המטפל, ולמסעו של האדם אל נפשו פנימה.
  • רב הנסתר: הוצאת ידיעות אחרונות (2012) - מספר על הרב נריה גרוס שהיה כוכב עולה בשמי הציונות הדתית, רב כריזמטי ואהוב, שסומן על ידי רבים כהבטחה גדולה. בספר מסופר על המכתב האנונימי שנשלח לפורום "תיקון", ששום דבר לא הכין את תלמידיו ואת אנשי הקהילה לסערה שבאה בעקבותיו. פרשת הרב נריה גרוס היא פרשה כואבת, אבל השינוי שהיא מחוללת בציונות הדתית הוא לא פחות מהיסטורי. הספר נכתב בהשראת פרשת הרב מרדכי אלון, שנחשד בהטרדה מינית של תלמידיו.
  • נפש יהודית: הוצאת ידיעות אחרונות (2017) - נכתב בשיתוף עם הפסיכולוג הקליני אריאל הרטמן. פרנץ קפקא. קהלת. ברוך שפינוזה. תרצה אתר. בובי פישר. אריק איינשטיין. לאה גולדברג. חנה סנש. זיגמונד פרויד. רבי נחמן מברסלב. מתיישבים על כורסת הפסיכולוג.

קישורים חיצוניים

ביקורת על ספריו:

הערות שוליים

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
https://www.makorrishon.co.il/nrg/online/1/ART1/883/790.html
https://www.haaretz.co.il/1.982462
https://www.makorrishon.co.il/nrg/online/47/ART2/389/025.html
http://news.walla.co.il/?w=//2706503
https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001004392
http://www.campaign.im/combodex-hanoch-daum/
https://www.kamoha.org.il/?p=1667
https://youtube.com/watch?v=24jQ6skSrVw
https://www.haaretz.co.il/1.1467600
http://www.kipa.co.il/tarbut/196/48838.html
https://www.facebook.com/HanochDaum
https://www.twitter.com/HanochDaum
https://www.instagram.com/hanoch.daum
http://hanochdaum.com/
http://merhav.nli.org.il/primo-explore/search?query=creator,contains,%D7%97%D7%A0%D7%95%D7%9A,+%D7%93%D7%90%D7%95%D7%9D&vid=NLI&lang=iw_IL
http://www.text.org.il/index.php?book=0701092
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes