Quantcast
peoplepill id: gustaw-fihauser-mieczowski
GF
1 views today
1 views this week
Gustaw Fihauser-Mieczowski

Gustaw Fihauser-Mieczowski

schrijver
Gustaw Fihauser-Mieczowski
The basics

Quick Facts

Intro schrijver
Was Writer
Type Literature
Gender male
Birth March 1874
Death May 1938, Chorzów (aged 64 years)
The details

Biography

Gustaw Fihauser-Mieczowski (ur. w marcu 1874 w Klikuszowej, zm. 11 maja 1938 w Chorzowie) – jezuita, autor pieśni "My chcemy Boga". Dziennikarz, pisarz, nauczyciel Gimnazjum Klasycznego w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów).

Życiorys

Urodził się jako jedno z dziewięciorga dzieci, w majątku Bruśnik (obecnie woj. małopolskie) Konrada Fihausera, herbu Szreniawa, posła II kadencji (1867-69) na Sejm Krajowy we Lwowie, dwukrotnie wybranego do Rady Państwa w Wiedniu.

Jako dziewiętnastolatek wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Nowym Sączu. Podjął studia teologiczne w Nowym Sączu, a następnie w Krakowie. W czerwcu 1902 uzyskał święcenia kapłańskie. Cztery lata później złożył w zakonie ślubu wieczyste. W latach 1907-1909 studiował także filologię klasyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Dzięki solidnemu wykształceniu oraz pasji publicystycznej dał się poznać jako autor licznych publikacji: kazań, wierszy, tłumaczeń. Publikował m.in. w jezuickim "Przeglądzie Powszechnym" oraz w "Sodalis Marianus", "Naszych Wiadomościach", "Intencjach Apostolatu Modlitwy". Przetłumaczył m.in. "Dziełka pobożne" św. Cypriana oraz "Godzinki o Sercu Pana Jezusa". Największą popularność, utrzymującą się do dzisiaj, zdobył jego niezbyt wierny przekład pieśni francuskiej F.X. Moreau – hymnu "My chcemy Boga". W 1908 roku, jeszcze przed zakończeniem studiów filologicznych, z powodu choroby nerwowej zmuszony zostaje do opuszczenia zakonu.

Po opuszczeniu jezuitów zmienia imię i nazwisko na Eugeniusz Mieczowski. Zamieszkuje w Nowym Sączu, następnie w Krakowie. Publikuje liczne dzieła, także pod pseud. Harfał i kryptonimem G.F., m.in. hymny, dramaty, fraszki. Do dnia dzisiejszego zachował się rękopis "Bajeczek krakowskich". W zbiorach Biblioteki Śląskiej (patrz poniżej) znajduje się także, m.in. wydana nakładem autora, powieść poetycka pt. "Książę północy: opowieść z wieku XII-go".

Podczas I wojny światowej opublikował m.in. wiersz pt. "Deutsche Wirtschaft" (w języku niemieckim), w którym wytknął Niemcom krzywdy wyrządzone narodowi polskiemu. Wiersz zdobył sporą popularność pod koniec wojny. Na wiosnę 1918 został za jego autorstwo aresztowany, trafił do więzienia w Ołomuńcu.

Po uwolnieniu zamieszkał w Jarocinie, włączył się w akcję wspierania powstańców śląskich. Podczas III powstania śląskiego został ciężko ranny wskutek napadu niemieckiej bojówki w Dobrodzieniu.

Po odzyskaniu zdrowia zamieszkał w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów), przy ul. Wolności 58. Podjął pracę w Państwowym Gimnazjum Klasycznym, uczył polskich i niemieckich uczniów łaciny, greki, polskiego, niemieckiego, a także historii. W 1933 wydał własnym nakładem trzyaktowy utwór sceniczny "Piekary – dramat z czasu Wyprawy Wiedeńskiej króla Jana Sobieskiego". Utwór został prawdopodobnie, jak wynika z jego podtytułu, zgłoszony na konkurs, wydrukowała go Drukarnia Karola Miarki w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów).

Zmarł 11 maja 1938 w Chorzowie, został pochowany na cmentarzu miejskim.

Publikacje

  • "My chcemy Boga" (polskie słowa, hymn, pieśń religijna francuska)
  • Bajeczki krakowskie
  • Zadzwońcie w święty Zygmunta dzwon (hymn)
  • Veni (hymn)
  • Rex Gloriae
  • Hymn dziękczynny za Zmartwychwstanie Polski (hymn)
  • Deutsche Wirtschaft (wiersz)
  • Cztery Ballady na czasie (Jarocin 1921)
  • Piekary – dramat z czasu Wyprawy Wiedeńskiej króla Jana Sobieskiego (1933)

Przypisy

Bibliografia


The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Jul 2019. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Reference sources
References
http://site-catholique.fr/index.php?post/Priere-Abbe-F-X-Moreau
http://web.archive.org/web/20131229035405/http://poczetchorzowian.pl/index.php/ct-menu-item-61/fihauser-mieczowski-gustaw.html
http://isni-url.oclc.nl/isni/0000000111995769
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon pandora tunein gplay iheart itunes