peoplepill id: grzegorz-nawrocki-1
GN
Poland
1 views today
1 views this week
Grzegorz Nawrocki
Polish photographer

Grzegorz Nawrocki

The basics

Quick Facts

Intro
Polish photographer
From
Work field
Gender
Male
Birth
Place of birth
Warsaw, Poland
Place of death
Warsaw, Poland
Age
49 years
The details (from wikipedia)

Biography

Grzegorz Nawrocki (ur. 25 lipca 1949 w Warszawie, zm. 14 stycznia 1998 tamże) – polski dramatopisarz, reporter, dziennikarz, fotograf i wydawca.

Życiorys

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego: Wydziału Prawa i Administracji oraz Studium Dziennikarskiego. Swoją karierę dziennikarską rozpoczął w latach 70. XX wieku jako reporter tygodnika studenckiego „itd”. Był również współpracownikiem pism niezależnych: „Robotnik”, „Głos”, „Biuletyn Informacyjny” i „Krytyka”, a także wydawnictwa NOWa – kolporter. Współpracował z „Polityką”, „Literaturą” i „Kulturą”. Pod koniec lat 70. związał się z opozycją demokratyczną, stając się jednym z założycieli podziemnego pisma „Robotnik”.

W 1980 roku objął stanowisko redaktora pisma Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ, a następnie gazety Regionu Mazowsze „Afisz”. W sierpniu 1980 zasłynął jako autor reportażu o strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Tym samym  wydarzeniom poświęcił również serię fotografii. W latach 80. jego artykuły, wywiady i reportaże zaczęły się ukazywać w tzw. drugim obiegu oraz na Zachodzie. Umieszczał je m.in. w londyńskim „Pulsie”, „Kulturze”, „Kontakcie”, „Kulturze Niezależnej”, „Kosie”, „Reporterze” a także w wydawanych w Berlinie Zachodnim: „Archipelagu” i „Przekazach” (najczęściej pod pseudonimem Marcin Step). Jego reportaże docierały również do kraju za sprawą audycji Radia Wolna Europa . Na przełomie lat 1989/1990 współpracował z „Gazetą Wyborczą” i „Tygodnikiem Solidarność”. W 1997 roku zaczął drukować swoje felietony na łamach miesięcznika „Scena”.

W swojej pracy reportera często posługiwał się nie tylko piórem, lecz także aparatem fotograficznym. Zdjęcia, które zrobił podczas strajku sierpniowego czy w stanie wojennym były szeroko znane. Za esej fotograficzny „Pamięć murów”, który opowiadał o śladach powstania warszawskiego we współczesnej mu stolicy, otrzymał Nagrodę Dziennikarzy Niezależnych przyznawaną przez podziemne Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Wystawę pokazywano w podziemiach Kościoła na Żytniej w Warszawie oraz w Księgarni Polskiej w Paryżu. W latach 80 publikował wiele zdjęć w pismach „Observer” i „Paris Match”.

Zmarł 14 stycznia 1998 w Warszawie. Pochowany został na Cmentarzu Bródnowskim (kw. 53 L II 26).

Dorobek literacki

Był autorem książek reporterskich. Debiutancka, wydana w 1980 roku pod tytułem „Szpan”, dotyczyła subkultur młodzieżowych i szybko stała się bestsellerem. W 1981 ukazał się „Konfesjonał i TT-tka”, w  1984 - „Przepustka na kres”. „Struktury nadziei” wydane w 1987 roku zawierały 25 wywiadów z ludźmi, którzy działali w podziemiu.

Ostatnia książka pt. „Polak z Polakiem” z 1990 roku odróżniała się od pozostałych. Nawrocki mówił w niej, jako pierwszy w Polsce, krytycznie o micie polskiego sierpnia i dał wyraz wątpliwościom wobec Lecha Wałęsy przygotowującego się wówczas do prezydentury. Za tę publikację stracił pracę w „Tygodniku Solidarność”. Został wówczas wydawcą, założycielem oficyny „Słowo” i dzięki jego staraniom ukazała się seria „Wybrańcy bogów”, poświęcona losom polskich pisarzy oraz poetów takich jak: Cyprian Kamil Norwid, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Brunon Schulz, Krzysztof Kamil Baczyński, Marek Hłasko i Leopold Tyrmand. Jako pierwszy wydrukował też zbiór kazań ks. Jerzego Popiełuszki.

Ostatnie lata życia poświęcił pisaniu dramatów. Jego debiutancka sztuka „Młoda śmierć” była zainspirowana doniesieniami prasowymi o zabójstwach dokonywanych przez bardzo młodych ludzi. Została ona uznana w ankiecie miesięcznika „Teatr” za najważniejsze wydarzenie sezonu 1995/96 w polskiej dramaturgii współczesnej. Dramat, jako pierwsza, wyreżyserowała Anna Augustynowicz na scenie szczecińskiego Teatru Współczesnego. Później wystawiali ją: Jarosław Bielski w Madrycie (Replika Teatro), Tomasz Sobczak w Teatrze Dramatycznym w Legnicy (w tej inscenizacji wystąpili m.in. Tomasz Kot i Przemysław Bluszcz) i Jan Buchwald w kaliskim Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego. Nawrocki pracował nad scenariuszem filmowym na jej podstawie, jednak ostatecznie jej nie ukończył. Inna jego sztuka nosiła tytuł „Ten sam adres” i był nią zainteresowany warszawski Teatr Rampa. Kolejne sztuki teatralne - „Ciepły Kanał” oraz „Kazamaty” - nie doczekały się realizacji. 3 lipca 1999 roku Teatr Polskiego Radia wyemitował słuchowisko „W pułapce” w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego, oparte na ostatnim opowiadaniu „Perfidny zarzut”. Utwór ten opisywał aresztowanie Grzegorza Nawrockiego z 22 lipca 1997 roku, a także policyjne przesłuchanie (aresztowanie było skutkiem podejrzenia, że jest poszukiwanym pedofilem i gwałcicielem o pseudonimie „gazownik”).

Upamiętnienie

W roku 2016 Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla „Jary” wystąpiło z pomysłem by skwer znajdujący się przy ulicy Cybisa na warszawskim Ursynowie, naprzeciwko bloku, w którym mieszkał Grzegorz Nawrocki, nazwać jego imieniem.

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 02 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Grzegorz Nawrocki is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
Grzegorz Nawrocki
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes