Quantcast
Grete Tugendhat: (1903-1970) (1903 - 1970) | Biography, Facts, Information, Career, Wiki, Life
peoplepill id: grete-tugendhat
GT
1 views today
1 views this week
Grete Tugendhat
(1903-1970)

Grete Tugendhat

Grete Tugendhat
The basics

Quick Facts

Intro (1903-1970)
Was Businessperson Entrepreneur
From Germany
Field Business
Gender female
Birth 16 May 1903, Brno, Czech Republic
Death 12 October 1970, St. Gallen, Switzerland (aged 67 years)
Star sign Taurus
Family
Father: Alfred Löw-Beer
Spouse: Fritz Tugendhat
Children: Daniela Hammer-TugendhatErnst Tugendhat
The details (from wikipedia)

Biography

Grete Tugendhat rozená Grete Löw-Beer (16. května 1903 Brno – 10. prosince 1970 St. Gallen) byla dcerou židovského německého podnikatele a továrníka Alfreda Löw-Beera a manželkou židovského podnikatele Fritze Tugendhata, s nímž nechala postavit podle návrhu německého architekta Ludwiga van der Roha vilu Tugendhat, která je dnes památkou UNESCO.

Život před válkou

Narodila se v Brně, ale dětství strávila ve Svitávce. Jejím otcem byl Alfred Löw-Beer a matkou Marianne Löw-Beer, rozená Wiedmann. Měla dva bratry, Maxe Löw-Beera a Hanse Löw-Beera. V jejích deseti letech se rodina přestěhovala do Brna, kde její otec koupil vilu od továrníka Moritze Fuhrmanna, která dnes nese jméno Vila Löw-Beer. Po základní škole odešla do Vídně na národohospodářské studie, ale když poznala německého průmyslníka Hanse Weisseva ze Zaháně, studie přerušila a v roce 1922 se ve Vídni za něho provdala. Toto manželství, kdy Greta pobývala převážně v Německu, nebylo šťastné, a tak se po šesti letech rozpadlo. Z tohoto manželství měla dceru Hannu. Po rozvodu se s ní vrátila do Brna.

Krátce po návratu do Brna se sblížila s Fritzem Tugendhatem, kterého znala a milovala již v dětství. Svatbu měli v roce 1928 v Berlíně. Svatebním darem dostala od svého otce část jeho pozemku na Černým Polích. Její otec nejenže daroval pozemek, ale financoval i výstavbu rodinného domu. Vypracováním návrhu domu pověřili brněnského architekta Ernsta Wiesnera, ale nakonec své rozhodnutí změnili a vybrali si německého architekta Ludwiga Mies van der Roha. Ten vypracoval návrh funkcionalistické Vily Tugendhat, který v letech 1929-1930 zrealizovala brněnská stavební firma Moritz a Artur Eislerovi. Z manželství s Fritzem měla čtyři děti, Ernsta a Herberta, dcery Daniela a Ruth se narodily v exilu. S nástupem nacistů k moci věděli, že jim hrozí nebezpečí, a proto před obsazením se s rodinou rozhodla opustit vilu i Československo. Věděla, že zůstat v Brně by znamenalo rozsudek smrti pro celou jeho rodinu, a tak v květnu 1938 s dětmi opustila Československo. Ve vile žili pouhých osm roků.

Život v exilu

S dětmi odešla do Švýcarska, jen dcera Hanna se vydala do Anglie za svým otcem. Její manžel Fritz se k nim připojil v létě 1938. Zdržel se v Brně, kde s guvernantkou Irene Kalkofenovou balil osobní věci a drobnější nábytek. Ve Švýcarsku se rodina necítila bezpečně, a protože Spojené státy americké uprchlíky již nepřijímaly, v lednu 1941 se rodina rozhodla odejít do Venezuely, kde si v Caracasu založil textilní továrnu, která příliš neprosperovala. Po válce se rodina toužila vrátit do Evropy, a tak se v roce 1950 přestěhovali do švýcarského St. Gallenu. Po osmi letech, 22. března 1958, zemřel její manžel na rakovinu. V roce 1967 se jí podařilo navštívit komunistické Československo a znovu vidět vilu Tugendhat. Do Československa se vrátila ještě jednou, v roce 1969, tentokrát v doprovodu mladší dcery Daniely, která žije ve Vídni. Dne 17. ledna 1969 měla přednášku v Domě umění města Brna, v níž vzpomínala na život ve vile Tugendhat a spolupráci s architektem Mies van der Rohem. Hovořila německy, anglicky, francouzsky, italsky, španělsky a česky.

Když se 10. prosince 1970 vracela z nákupu vánočních dárků, srazilo ji auto. Na následky zranění v St. Gallenu téhož dne zemřela.

Reference

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Feb 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_osobnosti&load=13898
https://zena-in.cz/clanek/pribeh-grety-tugendhatove
http://www.tugendhat.eu/cz/vila-tugendhat/stavebnici.html
https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/tajemstvi-slavnych-rodin-podnikani-tugendhat.A180315_120356_podnikani_kho
https://www.bydleni.cz/clanek/Vila-Tugendhat/newsletter/1
http://www.tugendhat.eu/dum/po-odchodu-rodiny.html
https://tools.wmflabs.org/blahma/noportrait.php?Grete_Tugendhat
https://aleph.nkp.cz/F/?func=find-c&local_base=aut&ccl_term=ica=jo2016911577
http://d-nb.info/gnd/1163734497
https://viaf.org/viaf/802146284440815332071/
Sections Grete Tugendhat

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes