Quantcast
peoplepill id: gerhard-steffen-1
GS
1 views today
1 views this week
Gerhard Steffen
Deutscher kirchlicher Aktivist, Laienrichter und Autor

Gerhard Steffen

Gerhard Steffen
The basics

Quick Facts

Intro Deutscher kirchlicher Aktivist, Laienrichter und Autor
Was Author Military personnel Judge
From Germany
Field Law Literature Military
Gender male
Birth 17 December 1927, Braniewo, Poland
Death 18 March 2012, Oberursel, Germany (aged 84 years)
Star sign Sagittarius
The details (from wikipedia)

Biography

Gerhard Steffen (ur. 17 kwietnia 1927 w Braniewie, zm. 18 marca 2012 w Oberursel) – Warmiak, działacz społecznik, inicjator i organizator kontaktów pomiędzy przed- i powojennymi mieszkańcami Braniewa, drugi fundator kościoła św. Małgorzaty w Pierzchałach, Honorowy Obywatel Miasta Braniewa.

Życiorys

Gerhard Steffen urodził się 17 kwietnia 1927 roku w Braniewie. Był ministrantem w kościele św. Katarzyny w Braniewie. Pod koniec wojny, mimo młodego wieku, został powołany do wojska jako pomocnik w obronie przeciwlotniczej (Flakhelfer), następnie trafił do niewoli sowieckiej. W 1948 schorowany i wynędzniały powrócił do rodziny, która – opuściwszy Braniewo – znalazła tymczasowe schronienie w Dolnej Saksonii. Po ukończeniu szkoły i krótkim okresie studiów podjął pracę na poczcie. Przez 16 lat był ławnikiem sądowym.

Po wojnie Gerhard Steffen 58 razy powracał do rodzinnego Braniewa. Od 1992 zorganizował dostawy lekarstw do Braniewa, transport 500 książek do biblioteki miejskiej w Braniewie oraz do tutejszego zamiejscowego ośrodka dydaktycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wzbogacił również archiwum braniewskiego domu prowincjonalnego katarzynek (jedna z jego córek wstąpiła również do klasztoru katarzynek w Münster). Z jego inicjatywy został 26 maja 2001 we Fromborku odsłonięty kamień pamiątkowy, przypominający o tragedii mieszkańców Prus Wschodnich, którzy zimą 1945 zginęli w Zalewie Wiślanym, uciekając przed wojskami Armii Czerwonej. Również jego trosce Braniewo zawdzięcza renowację w 2005 roku niszczejącej, zabytkowej kaplicy św. Rocha. Największą zasługą Steffena jest jednak odbudowanie z ruin jednego z najstarszych kościołów Warmii, kościoła św. Małgorzaty w Pierzchałach, w którym po śmierci został pochowany.

14 czerwca 2006 roku został mu przyznany przez Radę Miasta Braniewa jednogłośnie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Braniewa.

Zmarł 18 marca 2012 w Oberusel. Pochowany został zgodnie ze swoją wolą w Polsce, w kościele św. Małgorzaty w Pierzchałach, w dniu 3 kwietnia 2012 roku. W pogrzebie pod przewodnictwem arcybiskupa seniora Edmunda Piszcza, arcybiskupa warmińskiego Wojciecha Ziemby oraz pięciu księży diecezjalnych uczestniczyli włodarze miasta, siostry katarzynki z miejscowego domu prowincjonalnego oraz liczni mieszkańcy i przyjaciele.

Odznaczenia

  • Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec
  • Order Świętego Sylwestra
  • Order św. Andrzeja (1999)
  • Honorowy Obywatel Miasta Braniewa

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 13 Feb 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
https://www.pozegnania.net/nekrologi/sp-gerhard-steffen/15553797
https://www.ahnen-spuren.de/Members/Bettina/literatur-zum-ermland-heimatbriefe-hauskalender-familienchroniken-etc/heimatbriefe-braunsberg/Heimatbrief%20Braunsberg%20Nr.%2026%20-2012.pdf/at_download/file
http://archiv.preussische-allgemeine.de/2006/paz3806.pdf
http://www.braunsberg-ostpreussen.de/chronik2006.htm
http://www.braunsberg-ostpreussen.de/steffen.html
Sections Gerhard Steffen

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes