Quantcast
peoplepill id: franz-bilko
FB
1 views today
1 views this week
Franz Bilko
Austrian painter

Franz Bilko

Franz Bilko
The basics

Quick Facts

Intro Austrian painter
Was Painter
From Austria
Field Arts
Gender male
Birth 5 June 1894, Gumpoldskirchen, Mödling District, Lower Austria, Austria
Death 24 April 1968 (aged 73 years)
The details (from wikipedia)

Biography

Franz Bilko (ur. 5 czerwca 1894 w Gumpoldskirchen; zm. 24 kwietnia 1968 w Baden koło Wiednia) – austriacki malarz, rysownik i grafik.

Życiorys

Rodzina matki pochodziła z Gumpoldskirchnen, gdzie zajmowała się uprawą winnic. Ojciec, syn śląskiej chłopskiej rodziny, przywędrował do Wiednia, gdzie pracował jako czeladnik, a stamtąd przeniósł się do Gumpoldskirchnen. Rodzice Bilka później wyprowadzili się na stałe do Wiednia, ale sam Franz pozostał w Baden u swojej babci i tam spędził dzieciństwo i młodość.

W 1922 roku poślubił Hermine Niernsee, pochodzącą z Baden. Po ślubie zamieszkał w domu teściów, gdzie urządził swój atelier, w którym pracował do końca życia.

Już w czasie nauki w szkole ludowej w Gumpoldskirchner wykazywał zdolności artystyczne. Po zdaniu matury w gimnazjum w Baden chciał kształcić się na kierunku artystycznym, ale ze względu na presję rodziców i sytuację ekonomiczną podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Wiedeńskim. Rok później wybuchła I wojna światowa, a Bilko został powołany do wojska. Po powrocie z włoskiej niewoli w 1919 roku zdecydował się nie wracać na studia prawnicze i zostać artystą.

Studiował malarstwo na Akademie für angewandte Kunst w Wiedniu, przez rok kształcił się pod kierunkiem Waltera Püttnera na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

Po ukończeniu studiów zdobył spore uznanie w rodzinnym Baden, pracował też jako ilustrator austriackich i niemieckich gazet, a także ilustrował różne wydania bajek, zwłaszcza dla Herold-Verlag, wydawnictwa ze Stuttgartu.

W czasie II wojny światowej został powołany do wojska. Był tłumaczem we Włoszech, gdzie w 1943 roku wykonał serię rysunków, przedstawiających antyczny Rzym.

Po zakończeniu wojny przez krótki czas pozostawał w amerykańskiej niewoli. Po powrocie do Baden wrócił do pracy artystycznej. W okresie powojennym stworzył m.in. romantyczne widoki i obrazy, poświęcone historii przemysłu w Traiskirchen i Baden.

Zmarł 24 kwietnia 1968 w swoim mieszkaniu w Baden w wyniku wypadku, spowodowanego wadliwą instalacją gazową.

W Gumpoldskirchen nazwano ulice jego imieniem (Franz-Bilko-Gasse).

Prace (wybór)

  • 1945–1946: Christus mit Jüngern von Emmaus w Michaelskirche Gumpoldskirchen

Literatura

  • Glanzner, Josef: Der niederösterreichische Maler und Zeichner Franz Bilko, 1894 - 1968. Monographie / Bildband. Heimat-Verlag, Schwarzach 2008, ​ISBN 978-3-9500098-5-9​.
  • Hagenauer, Johann: Franz Bilko (1894–1968). Ein Romantiker des 20. Jahrhunderts. Bildband. Heimat-Verlag, Schwarzach 2004.
  • Götz, Reinhard: Gedenkschrift, erschienen aus Anlass einer Sonderausstellung zum 40. Todestag von Franz Bilko im Stadtmuseum Traikirchen. Heimat-Verlag, Schwarzach 2008.
  • Sonka, Josef: Der niederösterreichische Maler Franz Bilko. Sonderdruck aus: Die Bergstadt; 17 [ca. 1928/29], Breslau 1929, s. 131–136.

Linki zewnętrzne

  • Fabriken und Märchen Porträt in der Wiener Zeitung vom 4. September 2008, Beilage "ProgrammPunkte", S. 7.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Franz Bilko

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes