Quantcast
peoplepill id: frantisek-zyka-mladsi
FZM
2 views today
2 views this week
František Zyka mladší
Czech violin maker

František Zyka mladší

František Zyka mladší
The basics

Quick Facts

Intro Czech violin maker
Was Violin maker
From Czech Republic
Type Music
Gender male
Birth 20 February 1930, Brno, Czech Republic
Death 15 June 1988 (aged 58 years)
Star sign Pisces
The details (from wikipedia)

Biography

František Zyka, mladší (20. února 1930, Brno - 15. června 1988, Brno), mistr houslař.

Jeho otec byl houslař František Zyka, u něhož se začal učit houslařskému řemeslu v sedmnácti letech, ještě jako student reálného gymnázia v Brně. Následně započal studium houslařské školy v Lubech u Chebu. Po návratu do Brna v roce 1950 začal pracovat v dílně svého otce. V této době pracoval zároveň i ve velkoobchodě s hudebními nástroji na Jánské ul. v Brně. Po jeho zrušení v roce 1970 pracoval už jako houslař se svým otcem v dílně na nám. Družby národů (dnešní Dominikánské náměstí). V roce 1954 se oženil s Jiřinou, roz. Mačalíkovou, s níž měl dvě děti - Michaelu (1962) a Martina (1971). Ten se učil u něj v oboru houslařství, avšak nakonec se věnoval hře na housle (Absolutorium na Konzervatoři v Brně - 1991). V roce 1976 přestěhoval František Zyka ml. svoji dílnu v Brně z nám. Družby národů na ulici Dvořákovu 8, kde byla až do jeho smrti v roce 1988.

Věnoval se jak opravám, tak i stavbě nových nástrojů. Používal oranžovo-žlutý lak. Nástroje stavěl převážně po vzoru Guarneriho.

Člen Kruhu umělců a houslařů.

Externí odkazy a literatura

  • Vladimír Pilař, František Šrámek: Umění houslařů, Praha, Panton, 1986
  • Karel Jalovec: Čeští houslaři, Praha, SNKLHU, 1959
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes