Quantcast
peoplepill id: frantisek-vetesnik
FV
1 views today
1 views this week
František Vetešník

František Vetešník

Czech poet, lexicographer, linguist, translator and roman catholic priest
František Vetešník
The basics

Quick Facts

Intro Czech poet, lexicographer, linguist, translator and roman catholic priest
Was Translator Poet Writer
From Czech Republic
Type Literature
Gender male
Birth 1 November 1784, Central Bohemian Region, Czech Republic
Death 19 January 1850, Sobotka, Czech Republic (aged 65 years)
Star sign Scorpio
Peoplepill ID frantisek-vetesnik
The details

Biography

František Matějovič Vetešník (1. listopadu 1784, Jizerní Vtelno – 19. ledna 1850 Sobotka) byl český římskokatolický kněz litoměřické diecéze, děkan v Sobotce, národní buditel a obrozenec, autor básní a povídek, překladatel, člen Matice české a Muzea království Českého.

Životopisné údaje

Rodák z Jizerního Vtelna byl na kněze vysvěcen v roce 1808. Jako kaplan působil od roku 1808 v Mcelích. Jako farář po odchodu z Mcel až do roku 1819 působil v Dolním Bousově. Od roku 1819 byl farářem v Markvarticích. V roce 1838 byl ustanoven děkanem v Sobotce.

Buditelská činnost

V mládí přilnul s láskou k mateřskému jazyku a pracoval všemožně pro vzkříšení a zvelebení českého jazyka a literatury. Překládal z ruštiny, polštiny, němčiny, francouzštiny, angličtiny. Psal básně a články do časopisů pro katolické duchovenstvo. Byl rusofilem s marnou důvěrou a nadějí na pomoc z východu. Kromě jazykovědy (jazykozpytu), zabýval se historií, rodopisem a místopisem. Pilně a nezištně spolupracoval s Josefem Jungmannem na Českoněmeckém slovníku. Setkával se kromě Jungmanna i s dalšími buditeli – Antonínem Markem farářem v Libuni a jičínským profesorem Františkem Šírem. Setkání se odehrávala nejčastěji na faře v Libuni, kam časem přicházelo mnoho významných obrozeneckých osobností z širokého okolí. Patřil mezi zakladatele Matice české a Dědictví sv. Jana Nepomuckého.

Donátor sobotecké knihovny

Jako milovník knih založil již v Markvarticích ve škole pozoruhodnou knihovnu. V době svého působení v Sobotce umístil svou rozsáhlou knihovnu v kostelní věži, kde pak trávil celé dny. Po jeho smrti byla tato knihovna věnována veřejné sobotecké knihovně, která spolu s dalšími knižními dary při sloučení v roce 1897 čítala 1718 svazků.

Půlměsíc místo kříže

Na věži zámečku Humprecht u Sobotky je umístěn půlměsíc. S nápadem dát na věž zámečku Humprecht půlměsíc přišel katolický děkan František Matějovič Vetešník. Do té doby byl na špici zámku dvouramenný železný kříž. V roce 1829 během oprav střechy požádal Vetešník tehdejšího majitele panství, aby kříž na paměť diplomatických úspěchů Černínů nad Turky nahradil tureckým půlměsícem. A tento nápad byl realizován.

Dílo

Psal příležitostné básně, vlasteneckou a reflexní lyriku. Napsal rozvleklou baladu Hněvsa z Stránova o střetu raného křesťanství s pohanstvím.

Přízvučně a rýmovaně přeložil 18. údu II. knihy Horatiovy; dále slova „columnas ultima recisas Africa” v Puchmajerově duchu: „náčin z růženého Fernambuku”.

Jeho rukopisy (poezie, poznámky, výpisky) z let 1811-1848, spolu s korespondencí s Josefem Jungmannem, Antonínem Markem, Františkem Šírem a dalšími jsou deponovány v Památníku národního písemnictví, ve Státním okresním archivu v Jičíně a v Děkanském úřadě v Sobotce.

Odkazy

Reference

Literatura

  • PETERA V.: Géniové církve a vlasti, Praha 1964
  • BÍLEK K.: František Matějovič Vetešník, Praha 1975

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7265/96
http://www.radio.cz/cz/rubrika/cestujeme/zamecek-humprecht-zdobi-turecky-pulmesic
http://olympos.cz/Antika/08.pdf
https://aleph.nkp.cz/F/?ccl_term=wau=jk01142235+or+wkw=jk01142235&func=find-c&local_base=skc
http://www.cdct.cz/petera/data/dil.I/pet.548.jpeg
http://www.cdct.cz/petera/data/dil.XVII/pet.120.jpeg
http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/cs/pruvodce-po-fondech-la-seznamy.php?id=1904&sk=v
https://web.archive.org/web/20090917030506/http://www.kulturamb.eu/ic/Rodaci-a-osobnosti/Rodaci-a-osobnosti-U-Z/
http://www.databazeknih.cz/knihovny/mestska-knihovna-frani-sramka-v-sobotce-238
https://web.archive.org/web/20150509002909/http://knihovna.jicin.cz/archiv.html#Vete%C5%A1n%C3%ADkFranti%C5%A1ekMat%C4%9Bjovic
http://tisk.cirkev.cz/archiv-udalosti/historicky-kalendar/z-historickeho-kalendare-na-listopad-2009/
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes