Quantcast
peoplepill id: frantisek-santini-aichel
FS
1 views today
1 views this week
František Santini-Aichel

František Santini-Aichel

�eský kameník italského původu, bratr Jana Blažeje Santini-Aichela
František Santini-Aichel
The basics

Quick Facts

Intro �eský kameník italského původu, bratr Jana Blažeje Santini-Aichela
Was Artisan Stonemason
From Italy
Type Arts
Gender male
Birth 1680, Prague, Czech Republic
Death 1709 (aged 29 years)
Family
Father: Santini Aichel
Siblings: Jan Santini Aichel
Peoplepill ID frantisek-santini-aichel
The details (from wikipedia)

Biography

František Jakub Santini-Aichel (pokřtěn 28. dubna 1680 Praha – 21. června 1709) byl český kameník italského původu, bratr Jana Blažeje Santini-Aichela.

Život

Narodil se jako nejmladší dítě do vážené rodiny pražského kameníka Santina Aichela a Alžběty rozené Thimové, která tehdy žila v blízkosti Prašného mostu. Pokřtěn byl v chrámu sv. Víta. Vyučil se taktéž kameníkem, aby mohl převzít otcovu dílnu místo nejstaršího Jana Blažeje, který pro kamenickou práci neměl fyzické předpoklady. Po smrti otce v roce 1702 přijal jeho jméno k příjmení. Jan Blažej mu přenechal svůj díl peněz z otcova dědictví, aby mohl provozovat kamenické řemeslo, ale Jan ze společného podniku pro Františkovu nešetrnost v roce 1704 vystoupil. František po smrti otce dál bydlel v domě U Zlatého pluhu, ale kvůli sporu s bratrem o otcovo dědictví se chtěl usadit na Novém Světě. V roce 1705 tam koupil stavební parcelu za 210 zlatých. Jednopatrový Dům U Zlatého žaludu v dnešní Kapucínské ulici, barokní předměstskou vilu, vystavěl v letech 1705–1708 Tomáš Haffenecker, nejspíše dle návrhu J. B. Santiniho-Aichela.

Ve staroměstském kostele sv. Martina ve zdi se 5. září 1707 oženil s Barborou Kulichovou, dcerou otcova celoživotního přítele, kamenického mistra Adama Kulicha. Po Františkově předčasné smrti neváhal bratr Jan vést se vdovou dlouhý soudní spor o Františkovu pozůstalost.

Dílo

Společně s otcem pracoval v roce 1702 na novoměstské jezuitské koleji. V. Kotrba nepochyboval o Františkově autorství u návrhu krásně profilovaného okna s bohatým sochařským detailem určeného pro jezuitskou rezidenci na příbramské Svaté Hoře. Ačkoliv vztahy mezi bratry nebyly harmonické, pomáhal bratr Františkovi zadáváním zakázek na jím prováděných stavbách, jako např. na chrámu Nanebevzetí Panny Marie cisterciáckého kláštera v Sedlci v roce 1708, či jej doporučoval dalším architektům.

František Santini pracoval jako kamenický mistr během první dekády 18. století na řadě staveb architekta Kryštofa Dientzenhofera. Z objemu zadaných prací od Dientzenhofera, který byl srovnatelný se zakázkami objednanými bratrem Janem Blažejem, usuzuje M. Vilímková, že František byl mimořádně schopný kameník a že si jej Kryštof Dientzenhofer nejspíše považoval. František se podílel na stavbě Šternberského paláce výrobou kamenických článků (1702–1707). Dlouhodobá byla účast na stavbě přední části malostranského kostela sv. Mikuláše (po Františkově smrti v kamenické práci pokračoval Pietro della Torre). Pravděpodobně nejvýznamnější kamenickou prací byly prvky pro zámeckou kapli Zjevení Páně ve Smiřicích v roce 1707.

Pro malostranské karmelitány vytvořil dlažbu v jejich kostele Panny Marie Vítězné.

V březnu 1709 předložil českému místodržitelství návrh na provedení sochy sv. Jana Nepomuckého na Radnických schodech, ale než byla žádost o povolení vyřízena, František zemřel. Sochu v roce 1714 realizoval Michal Jan Brokoff.

Františkovi byla připisována socha sv. Josefa s Ježíškem, která byla na Radnické schody přemístěna v roce 1820 z vozové cesty k Pražskému hradu, ale její vznikl je kladen do roku 1714 a blíže neznámý autor řazen do okruhu Ottavia Mosta. Stejně mu O. J. Blažíček v knize Sochařství baroka v Čechách připsal autorství nedochované křtitelnice z roku 1696 pro kostel Povýšení svatého Kříže v Kosmonosech, což V. Kotrba opravil na skutečného autora, Santina Aichla.

Reference

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/permalink?xid=6E114508CBB94CE28C29F3D74F6896E5&scan=73#scan73
https://pamatkovykatalog.cz/dum-u-zlateho-zaludu-15560199
https://iispp.npu.cz/mis_public/documentDetail.htm?id=1083125
https://pamatkovykatalog.cz/socha-sv-josefa-15539077
https://tools.wmflabs.org/blahma/noportrait.php?Franti%C5%A1ek_Santini-Aichel
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes