Quantcast
peoplepill id: frantisek-rehak
F�
1 views today
1 views this week
František Řehák

František Řehák

Czech politician
František Řehák
The basics

Quick Facts

Intro Czech politician
Was Politician Educator
From Czech Republic
Type Academia Politics
Gender male
Birth 5 October 1924, Hřibiny, Czech Republic
Death 24 April 2005 (aged 80 years)
Star sign Libra
Politics Communist Party of Czechoslovakia
Education
Charles University
Peoplepill ID frantisek-rehak
The details (from wikipedia)

Biography

František Řehák (5. října 1924 Hřibiny – 24. dubna 2005) byl český a československý politik KSČ, v době pražského jara a na počátku normalizace ministr dopravy Československé socialistické republiky.

Biografie

Pocházel ze železničářské rodiny. Vyučil se strojním zámečníkem a roku 1945 nastoupil do služeb Československých státních drah. Pracoval zde později ve sdělovací službě, ve vozovém a lokomotivním depu Hradec Králové a u traťové distance v Novém Městě nad Metují a Letohradu. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. K roku 1968 se uvádí, že navíc dokončuje aspirantské minimum na Vysoké škole ekonomické v Praze. Nadále pracoval v oboru železniční dopravy. V roce 1950 nastoupil na ministerstvo dopravy. V letech 1958–1963 působil jako náměstek náčelníka, pak jako náčelník Pražské dráhy ČSD. V letech 1963–1965 byl vedoucím oddělení na ministerstvu dopravy. Roku 1965 se stal náměstkem ministra. Spadal pod něj Výzkumný ústav dopravní, Nakladatelství dopravy a spojů a Vědeckotechnická rada. Přednášel na Vysokém učení technickém v Brně a na Vysoké škole ekonomické v Praze. Od roku 1966 zastával funkci viceprezidenta Evropské hospodářské rady - výboru pro vnitrozemskou dopravu.

Na jaře 1968 předsedal jako náměstek ministra zvláštní komisi pro řešení dopravy ve Vysokých Tatrách. Komise se zabývala projektem železniční tratě typu ALWEG, která se v prvních měsících stala na Slovensku symbolem očekávané ekonomické modernizace a za její výstavbu demonstrovali bratislavští studenti. Komise ovšem v dubnu 1968 rozhodla, že projekt bude realizován později. Historik Jan Rychlík uvádí, že v té době již byla tato otázka ve slovenské společnosti překryta akutnějšími tématy.

V dubnu 1968 byl jmenován členem československé první vlády Oldřicha Černíka jako ministr dopravy. Na postu setrval i v druhé vládě Oldřicha Černíka (nyní oficiálně jako ministr - předseda Výboru pro dopravu) až do září 1969. V debatách okolo federalizace Československa jako ministr odmítal vznik samostatného českého ministerstva dopravy a trval na zachování celostátního řízení podniku Československé státní dráhy.

Následně byl za normalizace vytlačen z politického života. Pracoval na nižších pozicích v dopravních a železničních výzkumných ústavech. Rehabilitován byl po roce 1989 a vrátil se na významné funkce v oboru dopravy.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=RudePravo/1968/4/10/2.png
http://www.cd.cz/old/TCD2005/5_20reha.htm
https://web.archive.org/web/20050212124133/http://web.telecom.cz/obeccestice/Cestice/uvod.html
https://tools.wmflabs.org/blahma/noportrait.php?Franti%C5%A1ek_%C5%98eh%C3%A1k_(politik)
https://aleph.nkp.cz/F/?func=find-c&local_base=aut&ccl_term=ica=jk01110016
https://viaf.org/viaf/83887000/
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes