peoplepill id: franciszek-ossowski-1
FO
Poland
1 views today
1 views this week
Franciszek Ossowski
Polski duchowny katolicki, regionalista, więzień polityczny

Franciszek Ossowski

The basics

Quick Facts

Intro
Polski duchowny katolicki, regionalista, więzień polityczny
From
Gender
Male
Religion(s):
Star sign
SagittariusSagittarius
Birth
29 November 1903, Czaplice, Podlaskie Voivodeship, Poland
Death
14 October 1984, Płock, Poland (aged 80 years)
Age
80 years
The details (from wikipedia)

Biography

Franciszek Ossowski (ur. 29 listopada 1903 we wsi Czaplice, zm. 14 października 1984 w Płocku) – ksiądz, więzień stalinowski, historyk regionalista.

Przyszedł na świat w rodzinie szlacheckiej. Był synem Aleksandra i Leokadii z Sadowskich. Jego ojciec należał do najzamożniejszych gospodarzy, posiadał 90-morgowe gospodarstwo. Po ukończeniu szkoły elementarnej uczył się w gimnazjum w Ciechanowie. Tam w 1924 r. uzyskał świadectwo dojrzałości. Po maturze rozpoczął studia w Seminarium Duchownym w Płocku. Święcenia kapłańskie przyjął 21 grudnia 1929 r. w bazylice katedralnej płockiej z rąk bpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Był wikariuszem w parafiach: Sierpc, Krzynowłoga Wielka i Bodzanów. Samodzielną placówkę – probostwo w Korzeniu otrzymał w 1936 r. W 1938 r. otrzymał nominację na proboszcza w Niedzborzu.

We wrześniu 1939 r. pełnił funkcję kapelana Wojska Polskiego. Brał udział w walkach pod Mławą i Działdowem. Dostał się do niewoli niemieckiej, z której uwolniony został dzięki wstawiennictwu jednego z księży katolickich z Olsztyna. Jesienią 1939 r. wrócił do Niedzborza. W czasie okupacji niemieckiej był kapelanem oddziałów AK i NSZ, pomagał ukrywającemu się przed Niemcami Żydowi Wilkowi z Przasnysza. Po wojnie został proboszczem w parafiach Skołatowo (1946-1947) i Zielona Ciechanowska (od sierpnia 1947 r.)

24 czerwca 1950 r. został aresztowany i wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie skazany na karę 12 lat więzienia oraz 5 lat pozbawienia praw publicznych i obywatelskich. Wyrok stwierdzał, że ks. Ossowski czynił przygotowania do dokonania przemocą zmiany demokratycznego ustroju Państwa Polskiego, wygłaszając publicznie z ambony i w szeregu prywatnych rozmów wypowiedzi mające przez złośliwą i oszczerczą propagandę reakcyjną skierować inne osoby do wystąpień przeciwko sojuszowi ze Związkiem Radzieckim. Karę odbywał w Rawiczu i Wronkach. Pomagali mu w tym czasie, przesyłając paczki żywnościowe i dozwolone kwoty pieniężne matka, siostra oraz proboszcz z Blichowa, ks. Józef Batóg. W obronie księdza wystąpił zastępca przewodniczącego Prezydium GRN w Bartołdach. Biskup płocki Tadeusz Paweł Zakrzewski wielokrotnie interweniował u dyrektora Urzędu do Spraw Wyznań o zwolnienie ks. Ossowskiego. Nastąpiło ono dopiero 2 maja 1956 r. na podstawie ustawy o amnestii z 27 kwietnia tegoż roku.

Po odzyskaniu wolności władze państwowe nie pozwoliły mu podjąć pracy duszpasterskiej w charakterze proboszcza, został więc kapelanem sióstr kapucynek w Przasnyszu (1957-1961). Czas spędzony w Przasnyszu wykorzystał na studia historyczne: napisał studium Szlachta ziemi ciechanowskiej i przasnyskiej oraz pracę o dziejach rodu Ossowskich. W 1961 r. został kapelanem sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Białej k. Płocka, pełnił też obowiązki obrońcy węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim Płockim. W dalszym ciągu prowadził badania naukowe, zebrał znaczny materiał dotyczący dziejów Kościoła płockiego w czasie okupacji, pozostawił w maszynopisie opracowanie jednego z diariuszów sejmowych XVIII w., w „Miesięczniku Pasterskim Płockim” opublikował – jeszcze przed wojną – krótkie studium historyczne pt. Ze stosunków Hozjusza z Janem Chojeńskim, biskupem płockim i Kanclerzem Wielkim Koronnym. 21 stycznia 1978 r. został odznaczony honorową kanonią kapituły pułtuskiej. W grudniu 1979 r. obchodził uroczyście 50-lecie święceń kapłańskich.

W ostatnich latach życia zapadł na zdrowiu. Zmarł w płockim Szpitalu Wojewódzkim. Spoczął w grobowcu rodzinnym w Węgrze.

Bibliografia

  • Waldemar Graczyk, Jacek Pawłowicz, Ossowski Franciszek, [w:] Leksykon duchowieństwa represjonowanego w PRL w latach 1945-1989, tom II, praca zbiorowa pod red. naukową Jerzego Myszora, Warszawa 2003, s. 207-208. ​ISBN 83-7192-226-4​.
  • Alfred Borkowski, Piotr Kaszubowski, Przasnyskie portrety. Część druga, Przasnysz-Ciechanów 2008, s. 67-68. ​ISBN 978-83-89408-43-3​.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Franciszek Ossowski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Franciszek Ossowski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes