Quantcast
peoplepill id: francis-cetner
FC
1 views today
1 views this week
Francis Cetner

Francis Cetner Governor of Smolensk

Governor of Smolensk
The basics
Quick Facts
Intro Governor of Smolensk
A.K.A. Франтишек Цетнер
Is Military personnel Politician
From Lithuania Poland
Type Military Politics
Gender male
Birth Lublin, Poland
Death 5 January 1732, Chornyi Ostriv, Ukraine
Family
Children: Franciszka Rzewuska
The details
Biography

Franciszek Cetner herbu Przerowa (zm. 5 stycznia 1732 w Ostrowie) – wojewoda smoleński od 1714, starosta werbelski od 1727 i kamionacki od 1702.

Był synem Jana starosty lwowskiego. W 1702 został wybrany w skład sądu skarbowego. W latach 1702-1703 otrzymał listy przypowiednie na zaciąg chorągwi pancernych. W 1712 wybrany posłem na sejm z ziemi lwowskiej. Dwukrotnie żonaty najpierw z Anną Chodorowską podkomorzanką lwowską z którą miał córkę Anielę (imię zakonne Zofia) przełożoną sakramentek we Lwowie, drugą żoną została Anna z Tarłów wojewodzianka lubelska miał z nią syna Jana i córkę Franciszkę wydaną za mąż za wojewodę podolskiego Michała Rzewuskiego. W 1727 i 1730 otrzymał wraz z żoną konsens królewski na ustąpienie synowi starostwa kamionackiego i werbelskiego.

Bibliografia

  • Wojciech Hejnosz, Franciszek Cetner, w: Polski Słownik Biograficzny, Kraków 1937, t. III, s. 238.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes