Quantcast
peoplepill id: florian-krassowski
FK
1 views today
1 views this week
Florian Krassowski

Florian Krassowski

Florian Krassowski
The basics

Quick Facts

Was Physician
Type Healthcare
Gender male
Birth 3 December 1816
Death 22 April 1889 (aged 72 years)
Star sign SagittariusSagittarius
Education
Vilnius University
Florian Krassowski
The details

Biography

Florian Aleksander Krassowski (ur. 3 grudnia 1816 w Mężeninie, zm. 22 kwietnia 1889, Zakrzów k. Kielc) – polski lekarz, publicysta, epidemiolog.

Dzieciństwo i młodość

Syn Jana Piusa Krassowskiego (1782-1834) - pisarza komory celnej w Tykocinie i dzierżawcy folwarku w Mężeninie i Franciszki z Wendorffów (1787 - ok.1825).

Florian Krassowski ukończył szkołę w elementarną w Tykocinie i wojewódzką w Łomży, następnie gimnazjum w Białymstoku, zakończone uzyskaniem świadectwa uprawniającego go do studiów akademickich. Od 1833 do 1838 roku studiował na Uniwersytecie Wileńskim (na skutek represji carskich przemianowanym wówczas na Akademię Medyczno-Chirurgiczną). Egzamin zdał w 1839 roku przed Radą Lekarską Królestwa Polskiego w Warszawie, dzięki czemu otrzymał dyplom lekarza pierwszej klasy oraz tytuł akuszera (mgr. położnictwa). Uprawniało go to do objęcia stanowiska lekarza powiatowego na terytorium zaboru rosyjskiego i Rosji. Od 1840 roku zajmował po dr. Felicjanie Giedwille stanowisko lekarza obwodowego w Mławie, a od 1849 po dr. Adamie Bućkiewiczu był lekarzem powiatowym w Płocku; pracował na tym stanowisku do 1867 roku.

Walka z epidemią cholery

W Płocku prowadził wolną praktykę, gdzie odznaczył się w walce z epidemią cholery panującą w tym mieście (1866-1867). Od 1863 roku należał do Kasy Wsparcia Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego. Po roku 1867 był lekarzem wolnopraktykującym. W tym czasie zaangażował się w walkę z przetaczającą się przez ziemie polskie epidemią cholery, której poświęcił szereg artykułów, ukazujących się w krakowskim Przeglądzie Lekarskim, w Gazecie Lekarskiej a także w Kurierze Codziennym.W 1874 roku zdecydował się na zakup dóbr Zakrzów k. Kielc, w którym rodzina Krassowskich zamieszkiwała do wybuchu II wojny światowej. Przebywając w Zakrzowie w 1883 roku prowadził korespondencję dotyczącą cholery z dr. Bolesławem Wicherkiewiczem. Próbował leczyć różnymi środkami, tak jak większość ówczesnych lekarzy w całej Europie. Zmodyfikował sposób leczenia tej choroby, który był stosowany we Francji, podając sok z kiszonych ogórków (zapewne jako środek przeciwwymiotny i pośrednio poprawiający samopoczucie chorego). Rewelacje Krassowskiego spotkały się z dystansem środowiska medycznego, m.in. doktora Ludwika Natansona. Niezrażony sceptycyzmem kolegów po fachu, Krassowski w roku 1880 opublikował poświęconą temu samemu zagadnieniu pracę pt. „Istota cholery azjatyckiej i pospolite jej leczenie”.

W 1848 roku Krassowski otrzymał rangę Tytularnego Radcy Dworu, a w roku 1857 Radcy Dworu. W 1858 roku odbył wraz z żoną podróż do Paryża, odwiedzając między innymi grób Napoleona Bonaparte w Les Invalides.

Umarł w 1889 roku i pochowany został w rodzinnym grobowcu na parafialnym cmentarzu w Węgleszynie k. Kielc.

Rodzina

Rodzina Krassowskiego od strony ojca, wywodziła się z miejscowości Krasowo-Częstki, pieczętowała herbem Ślepowron i nosiła przydomek Brykcy, rodzina matki Floriana Krassowskiego - Wendorffowie herbu Nabram, zamieszkiwała ziemię słonimską i była blisko spokrewniona z Ewą, Zygmuntem i Alojzym Felińskimi. W 1857 roku Florian Krassowski ożenił się z córką nieżyjącego już asesora Trybunału Płockiego Jakuba Kozłowskiego herbu Jastrzębiec, Leokadią Marią Kozłowską. Dziećmi Floriana Krassowskiego byli m.in. lekarz medycyny dr Antoni Krassowski, żonaty z Marią Giedroyć, inż. rolnik Wincenty Krassowski żonaty z Jadwigą Ursyn-Niemcewicz, inż. metalurg Józef Krassowski ożeniony z Jadwigą Goltz, a także Joanna Leokadia z Krassowskich primo voto Popławska, secundo voto Famińska, Leokadia Michalina z Krassowskich Nielubowiczowa oraz Leokadia Jadwiga z Krassowskich Grzybałowa.


Dorobek

Publicystyka

Publikował na łamach: Przeglądu Lekarskiego, Gazety Lekarskiej i Kuriera Codziennego.

Książki
  • Istota cholery azjatyckiej i pospolite jej leczenie (Warszawa 1880)

Przypisy

Bibliografia

  • Jacek Grzybała - List Leokadii Marii Walerii Krassowskiej do swej matki pisany z Paryża do Płocka w roku 1858, "Wiadomości ziemiańskie", Warszawa, nr 61 – wiosna 2015, s. 4-5.
  • Jacek Grzybała - Historia pewnego obrazu, "Wiadomości ziemiańskie", Warszawa, nr 67 – jesień 2016, s. 52-53.
  • Jacek Grzybała - Lekarz Florian Aleksander Krassowski, "Eskulap Świętokrzyski", styczeń-luty 2017, s. 16.
  • Bohdan Nielubowicz - Historia gałęzi zakrzowskiej rodziny Krassowskich herbu Ślepowron, maszynopis. Kraków, 1995 (Polska Akademia Nauk w Krakowie, Biblioteka Zbiory Specjalne Dział rękopisów nr 10781).
  • Piotr Szarejko - Słownik lekarzy polskich XIX wieku, tom IV, Warszawa 1997, s. 228.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Apr 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes