Quantcast
peoplepill id: ferdinand-schmid-1
FS
1 views today
1 views this week
Ferdinand Schmid

Ferdinand Schmid

Ferdinand Schmid
The basics

Quick Facts

From Germany Czech Republic
Gender male
Birth 18 August 1862, Opava, Opava District, Moravian-Silesian Region, Czech Republic
Death 24 November 1925, Coburg, Upper Franconia, Bavaria, Germany (aged 63 years)
The details

Biography

Ferdinand Schmid (ur. 18 sierpnia 1862 w Opawie, zm. 24 listopada 1925 w Coburgu) - niemiecki i austriacki prawnik i statystyk.

Urodził się w rodzinie nauczycielskiej. Był synem dyrektora gimnazjum. W latach 1880 - 1884 studiował prawo na Uniwersytecie Wiedeńskim. W 1885 uzyskał stopień doktora nauk prawnych. Wstąpił na służbę cesarza Franciszka Józefa w monarchii austro-węgierskiej. Początkowo pracował jako prokurator finansowy. Potem zaczął zajmować się zawodowo statystyką. Stopniowo awansował, aż został kierownikiem nowo - utworzonego Urzędu Statystycznego Bośni i Hercegowiny w Sarajewie. Od 1898 pracował w Ministerstwie Handlu. Działał aktywnie w życiu naukowym i w 1895 napisał habilitację. Wykładał naukę administracji, prawo administracyjne oraz statystykę. W 1904 otrzymał profesurę Uniwersytetu w Innsbrucku, gdzie został mianowany dziekanem. Od 1908 pracował także na Uniwersytecie w Lipsku, gdzie prowadził seminarium. Po 1919 musiał stopniowo wycofywać się z życia zawodowego z powodu choroby wzroku.

Wniósł znaczący wkład w rozwój niemieckiej statystyki, szczególnie w badaniach społeczno - politycznych. Interesował się również polityką rolną oraz prawem pracy i ubezpieczeń społecznych. Jako jeden z pierwszych opisał administrację wojskową austro-węgierską na terenie Bośni i Hercegowiny. Był autorem znanej w nauce administracji publikacji: Über die Bedeutung der Verwaltungslehre als selbständiger Wissenschaft (1909).

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes