Quantcast
peoplepill id: ewa-milerska
EM
1 views today
2 views this week
Ewa Milerska

Ewa Milerska

Czech poet
Ewa Milerska
The basics

Quick Facts

Intro Czech poet
Was Poet
From Czech Republic
Type Literature
Gender female
Birth 21 December 1915, Nýdek, Czech Republic
Death 8 June 1985, Nýdek, Czech Republic (aged 69 years)
Star sign Sagittarius
The details (from wikipedia)

Biography

Ewa Milerska (ur. 21 grudnia 1915 w Nydku, zm. 8 czerwca 1985 w Nydku) – polska działaczka społeczna i poetka ludowa z. Zaolzia.

Życiorys

Ewa Milerska z d. Cienciała urodziła się w Nydku na Zaolziu i tam mieszkała całe  życie . Po ukończeniu Polskiej Szkoły Wydziałowej w Bystrzycy kontynuowała naukę w Szkole Gospodyń Wiejskich w Końskiej. To był najszczęśliwszy okres w jej życiu. Wtedy też napisała swój pierwszy wiersz, który został opublikowany w  "Dzienniku Polskim“. Za mąż wyszła w 1936 roku. W czasie wojny pozostali  Polakami i dlatego  mąż został wywieziony na roboty przymusowe do Wiednia. Wraz z trójką małych dzieci została wygnana z własnego domu. Jakoś przeżyli ten straszny czas i po wojnie, na otrzymanej od teściów działce pod Wyrchgórą w Nydku  wybudowali drewniany domek i założyli piękny sad Właśnie to miejsce często opisywała w swoich wierszach.

Włączyła się aktywnie w działalność polskich organizacji. W  Polskim  Związku Kulturalno – Oświatowym (PZKO)  przewodniczyła Klubowi Kobiet, śpiewała w miejscowym chórze. W połowie lat sześćdziesiątych rozpoczęła pracę w polskim oddziale miejscowej biblioteki i teraz już zawodowo upowszechniała ojczyste słowo. Była aktywnym członkiem Sekcji Czytelniczo-Bibliotekarskiej oraz Folklorystycznej przy ZG PZKO . Swoje  wiersze pisała na potrzeby szkoły i  PZKO. Miała ogromną łatwość pisania i rymowania. Najczęściej tworzyła w gwarze. Haftowała, szyła, przede wszystkim jednak była poetką - pisała także na zamówienie. Pisała eseje na temat śląskiego haftu ludowego  a zwłaszcza motywów zdobniczych śląskich strojów ludowych oraz wiersze, które ukazywały się na łamach miejscowej prasy  - Zwrot zaczął publikować jej wiersze w 1978 r, drukowały je też inne gazety, kalendarze, a także znalazły się w kilku antologiach.  Melodyjne wiersze stały się też inspiracją piosenek, które znalazły w repertuarach zaolziańskich chórów. Ukazały się one też w tomie Korzenie (1981), którego współautorkami były Aniela Kupiec  i Anna Filipek.  Jej wiersze są ściśle związane z rodzinnym  regionem, nawiązują też formalnie  do tradycji folklorystycznej i cieszyńskiego pisarstwa ludowego. Pośmiertnie wydano jej tomik  wierszy Kwiaty z naszej łąki”.

Bibliografia

  • Golec J., Bojda S., Słownik biograficzny ziemi cieszyńskiej, t. 3, Cieszyn 1998, s. 172–173.
  • „Zwrot” 1980, nr 373 oraz 1985, nr.9
  • .Leksykon Polaków w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej. Milerska Ewa – Edmund Rosner T. II/286. - Opole, 2013

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Feb 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://www.zaolzie.org/zaolzie2005/200502/PBI20050223.htm
http://isni-url.oclc.nl/isni/0000000117327235
http://viaf.org/viaf/122004196
http://aut.nkp.cz/xx0057441
http://www.worldcat.org/identities/viaf-122004196
https://cieszyn.naszemiasto.pl/tag/ewa-milerska-poetka
http://www.cieszyn.pl/?p=categoriesShow&iCategory=3021
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes