Quantcast
peoplepill id: emil-skakala
ES
1 views today
1 views this week
Emil Skákala

Emil Skákala

Sports official, director and figure skater (1922-1990)
Emil Skákala
The basics

Quick Facts

Intro Sports official, director and figure skater (1922-1990)
Was Sports official Film director Figure skater Referee Figure skating judge
From Czech Republic
Type Film, TV, Stage & Radio Sports
Gender male
Birth 6 August 1922, Leopoldov, Hlohovec District, Trnava Region, Slovakia
Death 27 July 1990, Bratislava, Bratislava Region, Slovakia (aged 68 years)
Star sign Leo
Peoplepill ID emil-skakala
The details (from wikipedia)

Biography

Ing. Emil Skákala (* 6. august 1922, Leopoldov – † 27. júl 1990, Bratislava) bol slovenský krasokorčuliar, predseda Krasokorčuliarskeho oddielu Slovan Bratislava, predseda Československého krasokorčuliarskeho zväzu v Prahe, medzinárodný rozhodca v tancoch na ľade, zástupca Československa v ISU, International Skating Union, riaditeľ ZARES, Záhradníctvo a rekreačné služby mesta Bratislavy, vládny splnomocnenec pre Wiener Internationale Gartenschau WIG 1964.

Životopis

Detstvo prežil v Leopoldove. Ako desaťročný sa presťahoval do Bratislavy. Vyštudoval učiteľskú a obchodnú akadémiu. Počas štúdia sa venoval aktívne krasokorčuľovaniu. Najskôr ako pretekár v kategórii jednotlivcov, neskôr v párovej jazde a napokon v tancoch na ľade. Jeho partnerkou bola legendárna Hilda Múdra. Zúčastnil sa niekoľkých Majstrovstiev Slovenska a ČSSR, získal titul Majster Slovenska a Moravy, Akademických majstrovstiev sveta v Špindlerovom Mlýne a v Davose. Po skončení aktívnej činnosti získal kvalifikáciu trénera a rozhodcu prvej triedy. Rozhodoval na Majstrovstvách Európy a Majstrovstvách sveta v krasokorčuľovaní. Viac než 30 rokov pôsobil v zodpovedných funkciách:

  • Predseda krasokorčuliarskeho oddielu Slovan Bratislava
  • Predseda Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu
  • Predseda Československého krasokorčuliarskeho zväzu v Prahe

Aj jeho zásluhou vyrástlo v tom čase na Slovensku mnoho talentovaných a úspešných krasokorčuliarov a trénerov. Patria medzi nich Karol Divín, Eva Grožajová, Marian Filc, Júlia Golonková, Liana Drahová, Vlachovská, Bartošievič, Diana Skotnická a Martin Skotnický, Ondrej Nepela, Miroslav Šoška a Jozef Sabovčík.

Popri zamestnaní študoval na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave, ktorú úspešne ukončil v roku 1950. Nastúpil do ZARESu ako plánovač. Roku 1952 sa stal riaditeľom ZARESu. Tu pôsobil 3 desiatky rokov, až kým roku 1982 neodišiel do dôchodku.

V období jeho riaditeľovania bola Bratislava kvitnúcou oázou najmä na jar, keď na námestiach a uliciach rozkvitlo státisíce tulipánov. Bol zakladateľom medzinárodnej kvetinovej výstavy Flóra Bratislava.

Bol iniciátorom mnohých krasokorčuliarskych súťaží, ako napr. Veľká cena SNP, Veľká cena Bratislavy, ľadovej revue To je moja melódia a Poďte s nami. V tomto období boli častými hosťami Bratislavy ľadové revue Wiener Eisrevue a Holiday on Ice.

Ocenenia

  • Zlatý odznak ISU
  • Vyznamenanie za zásluhy o výstavbu
  • Rad práce
  • Čestný občan mesta Leopoldov in memoriam

Externé odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Jul 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
https://ep.edu.sk/Lists/Calendar/DispForm.aspx?ID=247
http://www.kraso.sk/
http://www.bratislavskenoviny.sk/6313/bratislava-kedysi/bratislavske-vino/36-mesto-bratislava-malo-aj-vlastne-vinice-a-vino-
http://www.bratislavskenoviny.sk/12867/kultura/je-tu-opat-vystava-kvetin-flora-bratislava
http://sport.pravda.sk/v-krasokorculiarskom-zvaze-nastal-palacovy-prevrat-sefkou-je-hrachovcova-1ui-/sk_rsport.asp?c=A090526_201355_sk_rsport_p41
http://mesto.sk/prispevky_velke/nitra/pred31rocnikom818240160.phtml
http://www.sme.sk/c/8093/bratislava-sa-po-dvadsiatich-osmich-rokoch-opat-zaskvela.html
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes