Quantcast
peoplepill id: beda-muck
BM
1 views today
1 views this week
Beda Muck

Beda Muck �eský hudební skladatel, příslušník řádu benediktinů, varhaník, ředitel kůru a kazatel

�eský hudební skladatel, příslušník řádu benediktinů, varhaník, ředitel kůru a kazatel
The basics
Quick Facts
Intro �eský hudební skladatel, příslušník řádu benediktinů, varhaník, ředitel kůru a kazatel
Is Musician Composer Organist Pastor
From Czech Republic
Type Music Religion
Gender male
Birth Černošín, Czech Republic
Death 6 May 1724, Přeštice, Czech Republic
The details
Biography

Beda Muck, někdy uváděný jako Muk (? Černošín u Tachova – 6. května 1724 Přeštice) byl český hudební skladatel, příslušník řádu benediktinů, varhaník, ředitel kůru, kazatel.

Život

Narodil se v Černošíně v rodině učitele, ale datum jeho narození není známo. Od roku 1703 byl členem benediktinského řádu v klášteře Kladruby, od roku 1709 zde vykonával funkci regenschoriho. Kladrubský klášter získal v roce 1705 do své správy město Přeštice, v roce 1710 se ujal i jejich správy duchovní. V té době vzrostl význam zdejšího mariánského poutního centra, zvýšil se liturgický provoz a za účelem zkvalitnění provozu hudebního sem byl v roce 1714 z Kladrub poslán Muck. Začal v místním kostele vykonávat funkci kazatele a jednoho ze tří benediktinských kooperátorů (farních vikářů), ale jeho hlavním úkolem bylo založit mariánský figurální kůr. Běžně funkci ředitele kůru vykonával kantor, který byl laickým hudebníkem. Kladrubský konvent v případě Přeštic udělal zřejmě kvůli důležitosti poutního místa výjimku a dosadil na toto místo Mucka. Jako ředitel kůru měl za povinnost vytvořit kmenový repertoár pro nově vzniklý sbor, k čemuž sloužily i jeho vlastní kompozice. Svou tvorbou převyšoval běžné řádové skladatele. V roce 1717 byl přítomen stavbě nových kostelních varhan, o jejichž pořízení se pravděpodobně také zasloužil. Stavitelem varhan byl renomovaný varhanář Johann Leopold Burkhardt z Lokte. Muck posléze pobýval opět v klášteře v Kladrubech a do Přeštic se vrátil roku 1719. Zůstal zde až do své smrti v roce 1724.

Dílo

Byl autorem 2 offertorií a 5 mší, které se však nedochovaly, stejně jako Chroma primitiale pro čtyři zpěvní hlasy a nástrojový doprovod. Do dnešních dnů se dochovaly pouze dvě skladby:

  • Ave Maria/Regina coeli in D pro čtyři zpěvní hlasy s nástrojovým doprovodem (Přeštice);
  • Litaniae Lauretanae in E (nachází se v opise J. D. Zelenky v Sächsische Landesbibliothek v Drážďanech).

Reference

Literatura

  • ŘIČÁK, E. V. Dějepis města Přeštic a jeho okolí. 1. vydání. [Brno]: GARN, 2012. 221 stran, 8 nečíslovaných listů obrazových příloh. Monografie měst, městeček a obcí; 83.
  • FIALA, Jaroslav. Hudba na kůru přeštického chrámu. Hudební věda, 1996, 33(1), s. 27-39. Dostupné v Digitální knihovně Akademie věd ČR

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 06 Jan 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Reference sources
References
https://kramerius.lib.cas.cz/client/handle/uuid:785fa6c3-ea1a-11e2-1154-001143e3f55c
https://katalogbeta.slub-dresden.de/?tx_find_find%5Bq%5D%5Bauthor%5D%5B0%5D=Muck,%20BeS%C3%A4chsische+Landesbibliothek+v+Dr%C3%A1%C5%BE%C4%8Fanech
https://www.youtube.com/watch?v=q9s7DkZirxM
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes