Quantcast
peoplepill id: avraham-deshe
AD
1 views today
1 views this week
Avraham Deshe

Avraham Deshe

�פיק ישראלי
Avraham Deshe
The basics

Quick Facts

Intro �פיק ישראלי
Was Film producer
From Israel
Type Film, TV, Stage & Radio
Gender male
Birth 6 November 1926, Tel Aviv, Israel
Death 28 April 2004 (aged 77 years)
Star sign Scorpio
Peoplepill ID avraham-deshe
The details (from wikipedia)

Biography

אברהם "פשה" דשא (פָּשָנֶל) (6 בנובמבר 1926 – 28 באפריל 2004) היה אמרגן, מפיק מוזיקלי, מפיק קולנוע ומגלה כישרונות שנחשב לאחד הגדולים שהיו בישראל. זכה בפרס התיאטרון הישראלי על מפעל חיים.

ביוגרפיה

ילדותו ותחילת דרכו

פשנל נולד בארץ ישראל בשם אברהם גרינברג, לעדינה גרינברג, עולה מליטא, ופנחס גרינברג, יליד הארץ, לאחר קשר קצר בין השניים. גדל עם אמו בדחק במרכז תל אביב, כשהם נודדים מבית לבית. היה פוגש באביו רק לעיתים, כיוון שאביו נישא והקים משפחה אחרת. בגיל 16 זייף את אישורה של אמו, התנדב לצבא הבריטי ושרת בחיל התובלה; שם קיבל את הכינוי "פשנל". לאחר שחרורו החל לעבוד כנהג מונית, ועִברת את שמו ל"דשא". בתקופה זו חלק את מגוריו במרתף תל אביבי עם אריק לביא. במהלך עבודתו נזדמן לו להיות אחד מנהגי המוניות שעמדו לשרות התיאטרון הקאמרי. בתקופה זו התיידד עם שייקה אופיר, שאותו ואת שני חניכיו עמוס אריכא וזיוה רודן שחקני להקת הפנטומימה, הסיע להופעות ברחבי הארץ. לימים עברה ידידותם של פשנל ושייקה לפסים מקצועיים, ופועלם המשותף הניב הישגים חשובים בתחום התיאטרון.

בשנת 1956, כשתיאטרון זירה נקלע למשבר ניהולי וכספי, פנה מייסדו ומנהלו, הבמאי מיכאל אלמז, לפשנל והציע לו לנהל ביחד את התיאטרון, ששחקניו לא קיבלו את שכרם מזה זמן רב. לאחר זמן קצר הבין פשנל כי מחזות מודרניים מדי משל בקט, יונסקו ושון או'קייסי לא יוכלו להניב רווחים גדולים. לפיכך יזם שינוי באופיו האמנותי והניהולי של התיאטרון, כדי שיוכל לעמוד בהתחייבויותיו הכספיות המינימליות. ההצגות הפכו לעממיות, ונחשפו לציבור הרחב באמצעות פרסום אגרסיבי שיזם פשנל, ואשר נחשב לעיתים למקורי ונועז. בעקבות תמורות אלה שחלו באופיו של התיאטרון ובדרך ניהולו, הוא הפך לרווחי. בעיקר תרמה לגידול בהכנסות ההצגה פרנסואה ראש גזר וההצגה "מוישה וינטלטור" בכיכובו של יעקב בודו, שזכו להצלחה גדולה.

כמפיק עצמאי

תיאטרון זירה במתכונת של 'תיאטרון מודרני' מוביל דעך לקראת סוף שנות החמישים, ומיכאל אלמז היגר לאנגליה שם עבד בבי.בי.סי., ואילו פשנל בנה את עצמו כמפיק עצמאי. בשנת 1958 נמנה עם מייסדי להקת "בצל ירוק", בעזרת הלוואה שקיבל מאורי זוהר וחיים טופול, שאותם פגש ליד קפה כסית. ב-1960 הקים גם את להקת "התרנגולים". עם אורי זוהר הקים את משרד ההפקות "התיאטרון העממי", והפיק את סרטו "חור בלבנה". ב־1964 הגה רעיון של להקת בידור ישראלית חדשה ומקורית, שאותה ייסד עם שלושה שחקנים כמעט אלמונים, שנודעו לימים כשלישיית "הגשש החיוור": גבריאל בנאי (גברי), ישעיהו לוי (שייקה), וישראל פוליאקוב (פולי), שלושתם יוצאי להקת התרנגולים. השלישייה פעלה במשך יותר מ-30 שנה בתיאטרון ובקולנוע וזכתה להצלחה רבה. לפשנל היה חלק משמעותי בכל מערכון ויצירה של הגששים, והוא תרם לגיבושם. הזדהותו עם "הגשש החיוור" הייתה כה גדולה, עד כי בחר לקרוא לבנו בשם "גשש".

ב-1966 שירם של הגששים, "שיר הטלפון", הגיע למקום הראשון במצעד הפזמונים. באותה שנה הכיר את אשתו ניצה, בת 22 באותה עת. כעבור שנתיים נולדה בתם הבכורה, שירילי (שנקראה על שם השיר "שירי לי כי טוב").

באותן שנים הפיק את הסרטים "כל ממזר מלך", "השכונה שלנו", "התרוממות" ו"התרנגול".

בסוף העשור צירף את המחזאי נסים אלוני לצוות הכותבים של הגשש החיוור, שילוב שהניב את התוכניות "סינימה גשש" ו"קנטטה לשווארמה".

כעבור שנים רבות, כשהוחלט להעניק את פרס ישראל לשחקני "הגשש החיוור" על "מפעל חיים", התגלה כי שמו של פשנל, ההוגה, המייסד והמוביל כל השנים את הלהקה, שאפילו את שמה נתן לה, נעדר מרשימת הזוכים. היה זה צעד שקומם את הזוכים, אך במחאתם לא הצליחו לשנות את ההחלטה שנתפשה אצל רבים כבלתי ראויה. בסדרה שהוצגה לאחרונה בטלוויזיה על חייו של פשנל אמר ישראל פוליאקוב, כי נגזל מפשה מה שהיה ראוי לו יותר מכולם: "בלי פשה לא היה הגשש", "הוא המציא אותו, הוא יצר אותו, הוא היה הלב שלו."


בסוף שנות השישים הצטרף למשרדו נעם סמל, לימים מנכ"ל תיאטרון הקאמרי. סמל שימש כמנהל הצגה, וכעבור מספר שנים הפך גם הוא לאמרגן והקים את "בידור לעם", חברה בת ל"תיאטרון העממי" של פשנל. הניסיון שרכש סמל ב"תיאטרון העממי" וב"בידור לעם" הוביל אותו לקריירה ארוכת שנים בבידור ובתיאטרון הישראלי.

בשנות השבעים הפיק את המופעים הראשונים של להקת כוורת, שהפכה להצלחה גדולה. הלהקה הופיעה באירוויזיון, וזכתה בתואר שיר השנה שלוש שנים ברציפות. לאחר מסע הופעות בארצות הברית פורקה השותפות עם פשנל. לאחר מכן הקים את להקת שוקולד מנטה מסטיק שגם היא הופיעה באירוויזיון שנתיים אחרי "כוורת". אז גם הפיק את הסרט "גבעת חלפון אינה עונה", עם שלישיית הגשש.


בשנים הבאות הפיק מחזות זמר עם אורי זוהר וחיים טופול, ביניהם "דבר מצחיק קרה לי בדרך לסואץ", "אוויטה", "יוסף וכתונת הפסים המשגעת" וגרסה חדשה של "כנר על הגג" ב-1997. כמו כן הפיק את המופע "ארץ טרופית יפה" (ב-1977) וגם את "ארץ טרופית משגעת" (ב-1987) ביחד עם מתי כספי, ואת המחזמר "בן המלך והעני" ב-1996.

בשנים 1997-1994 הפיק פשנל בהפקה משותפת יחד עם אשתו ניצה ("פשנל וניצה דשא"), את סדרת הטלוויזיה איצ'ה, הקומדיה המצליחה שודרה בערוץ 2 עבור הזכיינית רשת, בימוי השחקנים בוצע על ידי ביתם של מפיקי הסדרה שירילי דשא, ובימוי הסדרה על ידי בני כרמלי.

שנותיו האחרונות

לשנותיו האחרונות נלוותה תחושת החמצה, נוכח כישלונו להחיות מחדש את מעגלי ההצלחה לה הורגל במשך שנים רבות. המרירות גרמה לו לבצע מהלכים שגויים שהעיקו עליו, בעיקר נוכח דאגתו לעתיד משפחתו. פשנל נפטר ברמת גן, לאחר מאבק במחלת הסרטן, והוא בן 77. נטמן בקיבוץ עינת. הותיר את אשתו ניצה ושלושת ילדיו: שירילי דשא (במאית, עורכת, תסריטאית ושחקנית), גשש (למד משפטים בבלגיה והשתקע שם) ונועז (קולנוען, מתגורר בארצות הברית).

סדרת הטלוויזיה אודותיו

בשנת 2007 שודרה בישראל "פשה" - סדרה בת שלושה חלקים, שנוצרה על ידי בתו שירילי דשא, ובה שוחזרה באמצעות קטעי ארכיון וראיונות דרכו המקצועית לאורך יובל שנים. בסדרה נחשף פשנל במלוא צבעוניותו, החל מילדותו ונעוריו בסמטה פלונית בלב תל אביב הקטנה והציורית ועד לשיאי תהילה בעולם התיאטרון הבידורי. מעורבותו העמוקה בחוגי הבוהמה התל אביבית מאמצע שנות החמישים ועד למותו.

הסדרה מצטיינת באותנטיות דווקא משום צירוף קטעים שמרביתם לא כוונו מראש להשלים זה את זה. אם לעיתים נדמה כי פשה אהב את פשה יותר מכל, כך לדעת כמה ממקורביו, מתברר כי פשה אהב בעיקר את מה שהוא עשה מאשר הדמות שהמציא לעצמו, נער כמעט עזוב לנפשו עקב נסיבות חיים קשים, שנהפך לחביב הבוהמה התל אביבית. לא כל אחד מבני אותה בוהמה יכול היה להתקבל לחוגו של האמרגן, רק אלה שצייתו לכללים שהכתיב להם. מבחינה זו הוא ראה בכולם את בני שבטו, אבל הוא היה ראש אותו שבט שעל-פיו יישק דבר. קבלת מרותו עליה התעקש לא הייתה דבר של מה בכך. פשה בחן את ידידותו עם חבריו במידת הצלחתו להשפיע על מהלכיהם גם ביומיום. אבל עובדה היא שרבים הושיטו לעברו את ידם, השלימו עם תנאיו ובתמורה קיבלו מקום להתחמם מסביב למדורתו.

כישרונות מפורסמים שגילה

בין הכישרונות הרבים שגילה וטיפח אברהם דשא פשנל, נמנים: הגשש החיוור, רבקה מיכאלי, ירדנה ארזי, להקת שוקולד מנטה מסטיק, להקת כוורת, רבקה זהר, מירי אלוני, גדי יגיל, ספי ריבלין, ציפי שביט, להקת הכל עובר חביבי, עפרה חזה, עזרא דגן, ניצה שאול, מוטי גלעדי, יעקב בודו, אריק איינשטיין, חיים טופול, אורי זוהר ודבורה דותן.

הנצחה

עיריית תל אביב קבעה לוחית זיכרון בכניסה לבניין בו היה משרד ההפקה שלו, ברחוב דיזנגוף 108.

תקליטים שהפיק

 1. התרנגולים (תוכנית שנייה)
 2. הגשש החיוור במועדון הסנטר הכפול - שמחת זקנתי - תקליט ראשון
 3. ערב שירי ברכט
 4. שלישיית הגשש החיוור (תקליט שני)
 5. נאסר א דין - הצגה מוזיקלית
 6. אח, איזה לילה! ליל העצמאות 1965
 7. שייקה אופיר ואורי זהר
 8. שלישיית הגשש החיוור בשירים מהסרט "מוישה ונטילטור"
 9. שלישיית הגשש החיוור (תקליט שלישי)
 10. שלישיית הגשש החיוור - הטלפון, עולה עולה, תיבת הדואר (ההקלטה המקורית)
 11. אריק והאיינשטיינים
 12. מיטב מערכוני הגשש החיוור
 13. שלישיית הגשש החיוור - "סינמה גשש" חלק א'
 14. שלישיית הגשש החיוור - "סינמה גשש" חלק ב'
 15. "דבר מצחיק קרה לי בדרך לסואץ"
 16. הגשש החיוור - "קנטטה לשווארמה" חלק א'
 17. הגשש החיוור - קנטטה לשווארמה חלק ב'
 18. ערב פזמוני אלתרמן
 19. הגשש החיוור - "קנטטה לשווארמה" חלק ג'
 20. צץ וצצה (ערב פזמוני אלתרמן מס' 2) *
 21. גדי יגיל - "חיי כלב"
 22. רבקה זהר
 23. הגשש החיוור - מים לדוד המלך
 24. אירמה לה דוס מיפו - הצגה מוזיקלית
 25. ג'אמבו
 26. אברהם אבינו נגד שרה אימנו - שירי החומש של איציק מאנגער
 27. הגשש החיוור - "קסיוס קליי נגד חלפון" חלק א'
 28. הגשש החיוור - "קסיוס קליי נגד חלפון" חלק ב'
 29. שוקולד מנטה מסטיק - קונגרס הצחוק הציוני
 30. יוסי בנאי ורבקה מיכאלי - "נישואין נוסח גירושין" חלק א'
 31. יוסי בנאי ורבקה מיכאלי - "נישואין נוסח גירושין" חלק ב'
 32. כוורת - סיפורי פוגי
 33. כוורת - פוגי בפיתה
 34. הגשש החיוור - אף אחד לא קם
 35. שוקולד מנטה מסטיק (תקליט ראשון)
 36. הגשש החיוור - "אופסייד סטורי" חלק א'
 37. הגשש החיוור - "אופסייד סטורי" חלק ב'
 38. כוורת - צפוף באוזן
 39. שוקולד מנטה מסטיק (תקליט שני)
 40. שוקולד מנטה מסטיק - הלילה הראשון
 41. הגשש החיוור - "עובדים עלינו עבודה עברית" חלק א'
 42. הגשש החיוור - "עובדים עלינו עבודה עברית" חלק ב'
 43. ציפי שביט - ציפי קונץ
 44. הכל עובר חביבי - דור האספרסו
 45. גזוז
 46. הגשש החיוור-שלאגר
 47. הגשש החיוור - שירי נעמי שמר
 48. שירוויזיון 1
 49. גזוז - גלגול שני
 50. שירוויזיון 2
 51. יוסי בנאי - "אני וסימון ומואיז הקטן" חלק א'
 52. יוסי בנאי - "אני וסימון ומואיז הקטן" חלק ב'
 53. הגשש החיוור - "קרקר נגד קרקר" חלק א'
 54. הגשש החיוור - "קרקר נגד קרקר" חלק ב'
 55. שירוויזיון 3
 56. שירוויזיון 4
ללא מספור
 • מכל טוב - חמישה תקליטים ממיטב המערכונים והפזמונים של הגשש החיוור
 • יוסי בנאי - שיכור ולא מיין (1983)
 • "עוץ לי גוץ לי" (1985)
 • הגשש החיוור - "בעבור חוקן דולרים" (1985)-שלושה תקליטים
 • ארץ טרופית משגעת
 • "אוויטה"
 • יוסי בנאי - שובו של הסורמלו
 • רבקה זוהר - סבתא רבקה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


הגשש החיוור
שייקה לוי     •     ישראל (פולי) פוליאקוב     •     גברי בנאי
סרטי קולנוע מוישה ונטילטור • פורטונה • ארבינקא • השכונה שלנו • כל ממזר מלך • התרוממות • גבעת חלפון אינה עונה • חמש מאות אלף שחור • שלאגר • הקרב על הוועד
אמרגן, במאים וכותבים אברהם דשא (פשנל) • נסים אלוני • יוסי בנאי • מוטי קירשנבאום • שייקה אופיר • אסי דיין • אורי זוהר • נעמי שמר • אפרים קישון
שירים מים לדוד המלך • למה צחקה מיכל • אחותי רוחמה • מה הוא עושה לה • פנס בודד
ערכים קשורים ישראבלוף • התרנגולים


הקודמים:
2000 - זהרירה חריפאי, מישא אשרוב
פרס התיאטרון הישראלי - פרס מפעל חיים
2001 - יעקב אלפרין, אברהם דשא (פשנל)
הבאה:
2002 - מרים זוהר
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://www.imdb.com/name/nm0221190
https://www.ishim.co.il/p.php?s=%D7%90%D7%91%D7%A8%D7%94%D7%9D_%D7%93%D7%A9%D7%90_%D7%A4%D7%A9%D7%A0%D7%9C
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2908570,00.html
https://www.haaretz.co.il/1.962448
https://www.haaretz.co.il/1.1398735
http://www.thepost.co.il/news/new.aspx?pn6Vq=L&0r9VQ=FGEJI
//www.worldcat.org/identities/containsVIAFID/18150939946526600633
https://viaf.org/viaf/18150939946526600633
http://id.loc.gov/authorities/names/no2017138819
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes