Quantcast
Anna Orska: (1975-) | Biography, Facts, Information, Career, Wiki, Life
peoplepill id: anna-orska
AO
1 views today
1 views this week
Anna Orska
The basics

Quick Facts

From Poland
Gender female
Birth 29 April 1975, Koszalin, Poland
Age 48 years
Star sign Taurus
The details (from wikipedia)

Biography

Anna Orska (ur. 29 kwietnia 1975 r w Koszalinie) – polska projektantka biżuterii, wykładowca akademicki, profesor nadzwyczajny Politechniki Koszalińskiej. Jej projekty pokazywane były na wystawach m.in. w Berlinie, Mediolanie i Nowym Jorku. Anna Orska jest założycielką i właścicielką marki biżuterii artystycznej ORSKA.

Anna Orska Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk plastycznych w Koszalinie, a następnie rozpoczęła edukację na Akademii Sztuk Pięknych Poznaniu na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego i Architektury Wnętrz, gdzie studiowała na kierunku Projektowania Mebli i Form przemysłowych. W czasie studiów przyznano Annie Orskiej stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W czasie studiów artystka rozpoczęła pracę dla W.Kruk, gdzie początkowo była odpowiedzialna za działania z zakresu marketingu, dzięki czemu objęła stanowisko dyrektora artystycznego. Z czasem Anna Orska z przejęła obowiązki projektanta biżuterii, które pełniła do 2015 roku. W 2007 roku Anna Orska uzyskała tytuł naukowy doktora w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuk użytkowych, na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dwa lata później utworzyła własną markę biżuterii artystycznej ORSKA. W 2017 roku Anna Orska uzyskała habilitację na ASP w Łodzi, a także tytuł profesora nadzwyczajnego Politechniki Koszalińskiej.

Anna Orska zaprojektowała tysiące wzorów biżuterii i niewielkich form wzorniczych. Charakterystyczne dla niej jest niestandardowe podejście do projektowania z uwagi na wykorzystywane materiały, a także koncepcję kolekcji. Anna Orska była prekursorką upcyklingu w polskim jubilerstwie. Stworzyła biżuterię m.in. ze starych lin żeglarskich, części samochodowych czy tysiącletniego drewna dębowego, pochodzącego z konstrukcji grodu Mieszka I na poznańskim Ostrowie Tumskim. Projekty te były prezentowane na wystawie „1000 lat w naszyjnikach”, która stanowiła część interdyscyplinarnego programu zatytułowanego „Współczesne piękno dawnego drewna”, realizowanego przez Rezerwat Archeologiczny Genius loci w Poznaniu.

Anna Orska podróżuje w poszukiwaniu inspiracji. Niektóre kolekcje artystki zostały zaprojektowane i wykonane za granicą, pod wpływem inspiracji tradycyjnym rękodziełem. Artystka wykonała kolekcje biżuterii z lokalnymi rzemieślnikami w Nepalu, Indonezji i Wietnamie.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 25 Dec 2019. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://orska.pl/designer
http://www.plastyk.webd.pl/nasi-absolwenci/sylwetki-absolwentow
http://www.ck.gov.pl/promotion/id/7943/type/l.html
http://wzornictwo.tu.koszalin.pl/nowa/main.php?info=1&IDphoto=36&menu=1&subm=4
http://www.muzarp.poznan.pl/1000-lat-w-naszyjnikach-wystawa-bizuterii-anny-orskiej-w-rezerwacie-archeologicznym-genius-loci/
http://orska.pl/kolekcja/nepal
http://orska.pl/kolekcja/bali
http://orska.pl/
Sections Anna Orska

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes