Quantcast
peoplepill id: anna-forchheimova-rajska
AF
1 views today
1 views this week
Anna Forchheimová-Rajská

Anna Forchheimová-Rajská

Czech actress
Anna Forchheimová-Rajská
The basics

Quick Facts

Intro Czech actress
Was Writer Actor Playwright
From Austria Austria-Hungary Czech Republic
Type Film, TV, Stage & Radio Literature
Gender female
Birth 1822, Prague, Czech Republic
Death 3 December 1903, Prague, Czech Republic (aged 81 years)
Peoplepill ID anna-forchheimova-rajska
The details (from wikipedia)

Biography

Anna Forchheimová-Rajská (16. února nebo 8. dubna 1822 Praha – 3. prosince 1903 tamtéž), rozená Forchheimová, provdaná Turnovská (Rajská byl její umělecký pseudonym), byla česká herečka. Se svou sestrou Magdalenou, manželkou Josefa Kajetána Tyla, hrála v kočovném divadle, a stala se matkou Tylových dětí. Roku 1860 se provdala za herce a novináře Josefa Ladislava Turnovského, v roce 1872 odešla z veřejného života a plně se věnovala rodině. Počátkem 20. století byla nejstarší českou herečkou.

Život

Byla sestrou Magdaleny Forchheimové, manželky Josefa Kajetána Tyla. Již jako jedenáctiletá hrála v divadle — nejprve dětské role na Kajetánském divadle, pak naivky ve Stavovském, později i ve Stögrově divadle v Růžové ulici.

S Tylem se znala už od útlého dětství — když jí bylo osm, byl Tyl dvaadvacetiletý. Postupně mezi nimi vzplanula láska. Zřejmě proto, aby se tento vztah nerozvíjel, odjela Anna s otcem roku 1840 do Lvova, kde necelý rok hrála v Skarbkově divadle.

Po návratu se stala Tylovi nerozlučnou společnicí a neoficiální manželkou. V říjnu 1843 se jim narodil první syn, postupně se společně s Tylem a jeho manželkou starali o šest dětí. Obě sestry pak s Tylem žily až do jeho smrti. Byli přitom terčem různých narážek ve společnosti, které Tyla mrzely a manželce se za ně omlouval — vztah k Anně ale ukončit nechtěl nebo nemohl.

Tyl zemřel v Plzni 11. července 1856. Anna Rajská dále hrála v divadle — postupně u Štauderovy, Zöllnerovy, Švandovy a Šmídovy společnosti. Roku 1860 se provdala za hereckého kolegu Josefa Ladislava Turnovského, o šestnáct let mladšího, s nímž pokračovala v cestách po venkově do roku 1865, kdy získala angažmá v pražském divadle. Tam však nepobyla dlouho — po pruské okupaci jí nezbylo, než se vrátit ke kočovnému divadlu se skupinou Mušky a Libické. Nakonec v roce 1872 získal její manžel stálé zaměstnání v Praze jako redaktor týdeníku Slovan, což Anně Rajské umožnilo opustit scénu a věnovat se v soukromí rodině. Veřejného ocenění dostala za své náročné vlastenecké úsilí minimálně, závěr jejího života ale byl šťastný v láskyplném rodinném kruhu. V té době byla nejstarší českou herečkou. Pohřbena byla na Vyšehradském hřbitově.

Role

Od počátku hrála výhradně česky. Byla oceňovaná pro živou pohyblivost, drobnou postavu a rázný temperament. Po návratu ze Lvova se stala představitelkou veselých, prostých a srdečných dívek — roztomilých, citově vřelých, ale nikoliv sentimentálních. K jejím rolím patřily např.:

  • Bětuška v Divotvorném klobouku (Václav Kliment Klicpera)
  • Popelka ve Veselohře na mostě (též Klicpera)
  • Liduška v Paní Marjánce (Josef Kajetán Tyl, role psaná přímo pro ni)
  • indiánský chlapec Prokop v Paličově dceři (též Tyl)
  • Dorotka ve Strakonickém dudáku, první významná úloha

Spor ohledně roku narození

Některé starší publikace uvádějí jako rok narození 1824. Souvisí to se snahou jejího manžela Josefa Ladislava Turnovského opticky snížit věkový rozdíl; manželce proto dva roky „ubral“, sobě naopak jeden „přidal“.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

  • Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Anna Forchheimová-Rajská


The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 14 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/6010006
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/29498763
http://www.praguewelcome.cz/cs/informace/o-praze/pamatky/top-10-prazskych-pamatek/51-vysehradsky-hrbitov-a-slavin.shtml
http://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/55932-josef-ladislav-turnovsky.html
https://aleph.nkp.cz/F/?ccl_term=wau=jk01031561+or+wkw=jk01031561&func=find-c&local_base=skc
https://aleph.nkp.cz/F/?func=find-c&local_base=aut&ccl_term=ica=jk01031561
http://isni.org/0000000056535152
https://viaf.org/viaf/83710245/
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes