peoplepill id: alfred-hugon-figaszewski
AHF
Poland
1 views today
4 views this week
Alfred Hugon Figaszewski
Polish Lutheran pastor, chaplain, and patriotic activist

Alfred Hugon Figaszewski

The basics

Quick Facts

Intro
Polish Lutheran pastor, chaplain, and patriotic activist
From
Work field
Gender
Male
Religion(s):
Place of birth
Warsaw
Place of death
Warsaw
Age
39 years
Alfred Hugon Figaszewski
The details (from wikipedia)

Biography

Alfred Hugon Figaszewski
Konsekracja kościoła ewangelicko-augsburskiego w Brześciu nad Bugiem. Widoczny ks. Alfred Figaszewski

Alfred Hugon Figaszewski (ur. 21 października 1899 w Warszawie, zm. 1 sierpnia 1939 tamże) – polski pastor luterański, kapelan, działacz patriotyczny, współzałożyciel tygodnika „Ewangelik Górnośląski” poświęconego problemom polskich ewangelików na Górnym Śląsku, kapelan Wojska Polskiego.

Życiorys

Ksiądz Figaszewski urodził się 21 października 1899 roku. W roku 1918 ukończył warszawskie Gimnazjum im. Mikołaja Reja, po czym zapisał się na Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Warszawskiego.

Studia filozoficzne przerwał 11 listopada 1918 i zaciągnął się jako ochotnik do 36 pułku piechoty Legii Akademickiej. Rok później wziął udział w walkach przeciwko Ukraińcom w Galicji Wschodniej. Następnie ukończył szkołę telefoniczną we Lwowie w stopniu kaprala i został przydzielony do batalionu zapasowego 36 pułku piechoty Legii Akademickiej w charakterze instruktora. Od 6 sierpnia do 1 października 1919 roku był uczniem 17. klasy Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. Po ukończeniu szkolenia, w stopniu plutonowego, został przeniesiony do Szkoły Podchorążych Saperów w Warszawie. Do lipca 1920 roku pracował jako działacz plebiscytowy na Mazurach. W czasie wojny polsko-bolszewickiej walczył w obronie Warszawy.

W roku 1921 zapisał się na Wydział Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1926–1927 podróżował po Europie. Przebywał w Strasburgu, gdzie m.in. uczęszczał na wykłady Paula Sabatiera. We Francji działał patriotyczne w Kole Studentów Polaków. Latem 1927 przez 3 miesiące prowadził kolonie dla chłopców w Magny-en-Vexin. Zwiedzał wydziały teologiczne uniwersytetów w Montpellier, Bazylei i Wiedniu. W drodze powrotnej do Polski odwiedził również Czechosłowację.

W roku 1930 ukończył studia teologiczne. W tym samym roku, 5 października, został ordynowany na pastora Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Następnie wysłany do pracy duszpasterskiej na Górny Śląsk sprawował posługę wśród polskich ewangelików, krzewiąc wartości patriotyczne. W ramach pracy duszpasterskiej pełnił także funkcję prefekta szkół średnich. W roku 1931 został mianowany ewangelickim kapelanem pomocniczym górnośląskich jednostek wojskowych. Rok później współtworzył tygodnik ewangelicki „Ewangelik Górnośląski”, którego był redaktorem przez 3 lata. W czasie swojej pracy na Śląsku spotykał się z szykanami ze strony Niemców. Ze względu na negatywną recepcję ze strony niemieckich luteran, aby zachować jedność i pokój pomiędzy śląskimi ewangelikami, ksiądz Figaszewski opuścił tereny Górnego Śląska.

Z dniem 11 grudnia 1935 roku został powołany do służby czynnej, przemianowany na kapelana zawodowego i do Dowództwa Okręgu Korpusu Nr IX w Brześciu na stanowisko szefa duszpasterstwa wojskowego wyznania ewangelicko-augsburskiego. Z pomocą żołnierzy i ewangelików z całej Polski doprowadził do wybudowania kościoła ewangelicko-augsburskiego w Brześciu. Za swoje osiągnięcia w pracy w Brześciu został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. W roku 1939, ze względu na pogarszający się stan zdrowia, wyjechał na kurację do Ciechocinka. Zmarł w szpitalu w Warszawie 1 sierpnia w wieku 39 lat. Został pochowany 4 sierpnia 1939 roku na cmentarzu ewangelickim w Warszawie.

Według niepotwierdzonych informacji został pośmiertnie awansowany do stopnia starszego kapelana.

Jego syn, Alfred Figaszewski (ur. 1924), również został ewangelickim duchownym.

Odznaczenia

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

  • R. Danielczyk „Ś.p. Ksiądz Alfred Figaszewski”, w: „Ewangelik Górnośląski”, rok VIII, nr 33, Katowice: Towarzystwo Polaków Ewangelików na Górnym Śląsku, 1939, s. 274–275.
  • E. Kneifel „Die Pastoren der Evangelisch-Augsburgischen Kirche in Polen”, Eging: Selbstverlag des Verfassers, s. 86–87.
  • Krzysztof Jan Rej: Ewangelicka służba duszpasterska w Wojsku Polskim 1919-1950. Warszawa: Wydawnictwo Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, 2000.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 28 Jul 2019. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Alfred Hugon Figaszewski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Alfred Hugon Figaszewski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes