Quantcast
peoplepill id: alexandr-albov-1
AA
2 views today
2 views this week
Alexandr Albov

Alexandr Albov

Rosyjski wojskowy
Alexandr Albov
The basics

Quick Facts

Intro Rosyjski wojskowy
A.K.A. Aleksandr Pavlovich Albov
From United States of America Ukraine
Gender male
Birth 1902, Odessa, Ukraine
Death 3 November 1989, United States of America; California, USA (aged 87 years)
Peoplepill ID alexandr-albov-1
The details (from wikipedia)

Biography

Aleksandr Pawłowicz Albow, ros. Александр Павлович Альбов (ur. w 1902 r., zm. 3 listopada 1989 r. w USA) – rosyjski biały wojskowy, szef oddziału propagandy w sztabie lotnictwa wojskowego Sił Zbrojnych Komitetu Wyzwolenia Narodów Rosji pod koniec II wojny światowej.

W 1918 r. ukończył gimnazjum w Odessie, po czym przystąpił do białych. Był członkiem konspiracyjnej organizacji płk. A. P. Sablina, która w sierpniu 1919 r. wyzwoliła Odessę od bolszewików. Następnie służył w 1 odeskim pułku wartowniczym. Od końca sierpnia 1919 r. był dowódcą samochodu pancernego "Gienierał Drozdowskij". Latem 1920 r. ukończył korniłowską szkołę junkrów, po czym służył jako młodszy oficer w kompanii sztabowej w Sewastopolu. Został odznaczony Krzyżem Św. Jerzego 4 klasy. Od 6 sierpnia 1920 r. był podporucznikiem w lejbgwardii izmaiłowskiego pułku piechoty. Po ewakuacji wojsk białych z Krymu do Gallipoli w listopadzie tego roku, zamieszkał w Królestwie SHS. Od jesieni 1925 r. wchodził nominalnie w skład gwardyjskiego oddziału rosyjskich emigrantów. W okresie II wojny światowej podjął współpracę z Niemcami. Pod koniec 1944 r. został w stopniu majora szefem oddziału propagandy w sztabie lotnictwa wojskowego Sił Zbrojnych Komitetu Wyzwolenia Narodów Rosji. Po zakończeniu wojny uniknął repatriacji do ZSRR. Zamieszkał w USA, gdzie zmarł 3 listopada 1989 r. Był autorem wspomnień z okresu wojny domowej w Rosji.

Linki zewnętrzne

Krótka biografia Aleksandra P. Albowa (ros.)

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Feb 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://www.dk1868.ru/history/NACH_KON.htm
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes