peoplepill id: zygmunt-gajewicz
ZG
Poland
1 views today
1 views this week
Zygmunt Gajewicz
Polski duchowny katolicki

Zygmunt Gajewicz

The basics

Quick Facts

Intro
Polski duchowny katolicki
Places
Gender
Male
Place of birth
Modlin, Poland
Death
Place of death
Dachau, Germany
Age
61 years
The details (from wikipedia)

Biography

Zygmunt Gajewicz (ur. 24 października 1880 w Modlinie, zm. 3 stycznia 1942 w KL Dachau) – polski duchowny katolicki związany z diecezją łódzką, pedagog.

Był synem Józefa i Natalii z Woyciechowskich, bratem Bronisława Gajewicza i Wandy z Gajewiczów Nowickiej. W 1899 ukończył II Gimnazjum w Warszawie. W latach 1900–1905 studiował w warszawskim Metropolitalnym Seminarium Duchownym. Po przyjęciu święceń kapłańskich pracował jako wikariusz w Zgierzu, w 1911 został administratorem parafii w Otwocku, w 1913 proboszczem w Kiczkach. W czasie I wojny światowej prowadził pracę pedagogiczną w Zgierzu. Od 1922 był profesorem, potem także wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Otrzymał godność kanonika honorowego kapituły łódzkiej oraz pełnił funkcję cenzora ksiąg kościelnych.

W 1933 został proboszczem kolegiaty w Łasku i dziekanem dekanatu łaskiego. Zasiadał również w Radzie Powiatowej Szkolnej w Łasku z ramienia łódzkiej kurii biskupiej.

Podczas II wojny światowej aresztowany po raz pierwszy ok. 10 listopada 1939 podczas dużej akcji na terenie Kraju Warty pn. „Inteligenzaktion” i osadzony w obozie przejściowym w fabryce Michała Glazera na Radogoszczu w Łodzi. Zwolniony wraz z innymi księżmi 17 stycznia 1940. Ponownie aresztowany w październiku 1941 w ramach akcji represyjnej skierowanej przeciwko kościołowi katolickiemu w Kraju Warty. Wraz z innymi księżmi osadzony najpierw w obozie w Konstantynowie Łódzkim, a następnie w obozie koncentracyjnym Dachau (nr obozowy 28494) i tam zmarł 3 stycznia 1942.

Przypisy

Bibliografia

  • portret rysunkowy wykonany przez współwięźnia Czesława Molendę datowany 27 XII 1939; [w:] Muzeum Miasta Pabianic
  • Roman Kaczmarek, Zygmunt Gajewicz, w: Polski Słownik Biograficzny, tom VII, 1948–1958.
  • Martyrologium polskiego duchowieństwa. Tom II. Warszawa, 1977, s. 206, 223, 224.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Zygmunt Gajewicz is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Zygmunt Gajewicz
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes