peoplepill id: zsolt-gyarmati
ZG
1 views today
1 views this week
Zsolt Gyarmati

Zsolt Gyarmati

The basics

Quick Facts

The details (from wikipedia)

Biography

Gyarmati Zsolt (Nyíregyháza, 1968. március 26. –) magyar festő, installációs művész. Az en:Urban art egyik legjelentősebb hazai képviselője.

Pályája

Gyarmati Zsolt Budapesten él; a kétezres évek óta hazai és külföldi kiállítóhelyeken rendszeresen kiállító művész.

„Világszemléleti állásfoglalásom értelmében az ember eredendően nem a Semmiben és nem is az Információban van, hanem beszorulva közéjük abba az állapotba, amit Zajnak nevezünk, azaz a lényegi informálódást teljesen zavaró, fel nem fogott háttérüzenetek özönében. Kulcsfontosságú alapélmény ezért a képek foganásakor az az információs Zaj, amely a fizikai valóságot felülírja a képzeletben, majd az érzékelés folyamata során traumát keletkeztet. A trauma két irányba lök: az egyik póluson a rombolás, a másikon a formát nyert kreativitás irányába mutat. E kettősség mentén képesek megfogalmazódni a lehetséges üzenetek, amelyek a kommunikatív entitások tartalmait hordozzák.”

Művészete

Modulokra szedhető, majd ezen modulokból újra összeállítható táblaképeket, ezekből installációkat, valamint animációkat, grafikákat készít. Jellemző rá tehát a kortárs elektronikus tánczenében – a technoban – kialakult mintázó elv; mind az egyes művek, mind az egyes műveken belüli kompozíciók tekintetében. Festmény-moduljai a képtörténet vizuális agresszivitásának – informel, hard-edge festészet, köztéri hirdető felületek túltelített kollázsai – eszenciájaként fölfoghatók, azzal a kiegészítéssel, hogy a művész ezen agresszorokat megszemélyesítő, a digitális képalkotás jegyében fogant ügynökeit (ha úgy tetszik, démonokat) kiábrázolja, ezáltal a kiábrázolás magán a fogalom értelmezhetőségén át kapcsolódik a spiritualitáshoz.

Gyarmati képei Umbero Ecói értelemben vett nyitott művek , azaz interpretációs lehetőségeik nem behatároltak, szubsztanciálisan indetermináltak, a használót folyton változó olvasatokra késztető ingerkonfigurációk, struktúraként pedig elemek kölcsönös relációba állítható együttesei. Amennyiben az Új Realisták korai 60-as években Párizs utcáin begyűjtött majd roncsolt, visszafejtett plakátjait dekonstrukciónak nevezhetjük, Gyarmati művei fordított dekonstrukciós kísérletek; melyekben a rétegeket nem visszafejti, hanem egymásra építi, és ezt a rendszert részben átláthatóvá teszi.

Manifesztumában az ember helyét a Semmi és az Információ közötti Zajnak nevezett térbe helyezi, s művei kiindulópontjaként is ezt a Zajt jelöli meg. A Zaj mélyére merülés traumát eredményez ugyan, de a rombolás és kreativitás pulzáló stációit is előidézi. Ez a kettősség az ókori művészetfelfogás ambivalenciájával rokon, melyben a tisztelet a félelemmel párosult. A veszélyt a határmezsgyékre vivő elragadtatás jelentette, mely kivonhat az önellenőrzés alól és olyan dimenzióba ragadhat, ahonnét nehéz visszatérni a valóságba.

Ekvivalens és ikonszerű képtípust használ. Stílusára hatott továbbá formai megoldásokban az art brut, az action painting és a számítógépes grafika képkockákon alapuló eljárása.

Témája a „multi-idejű képi információ”: egyes művei átjárók a fizikai világ dolgai és az emberi fajra jellemző, folyton mozgásban, jelentés-vándoroltatásban lévő képzeleti világ közt. Gyarmatira jellemző, hogy e mintázó elvet kiterjeszti korábbi műveire is; újabb kompozíciókba építi be őket. Így a műteremből kikerülő művek sajátos műtárgy-ontológiai esetet képeznek: folyamatos mozgásban lévő művészetének rekvizitumaivá válnak.

Gyarmati pixelszörnyei korai számítógépes játékokat idéznek, melyeket a divat ciklikussága és a retróhullám újra leporolt. Keletkezéstörténetük azonban a 80-as éveknél jóval korábbra nyúlik vissza. A 20-as évek robotjait az irodalomból, filmművészetből éppenúgy ismerhetjük, mint a dadaista szeánszokból. Ezek a geometrikus lények a fordista rendszer elgépiesedett dolgozóinak metafóráiként jelentek meg. A robotok történetében még néhány évszázadot visszalépve a homonkulusz középkori mágikus figurájáig jutunk el. Ezek közelebb állnak Gyarmati lényeihez, mert a kora-huszadik századi robotokkal ellentétben nem egy embertömeget szimbolizálnak, hanem egyéni individuumokként jelennek meg, akik csak „teremtőjükkel“ állnak szoros kapcsolatban. A pixel-szörnyek alakjában tehát paradox módon a tudományos materializmus és a középkori mágikus gondolkodás egységet alkot. A művész kompútergenerált démonai visszatérnek ős-eredetükhöz.

Egyéni kiállításai (válogatás)

Cyllarus, 2013 Vegyes technika vásznon, 100 x 100 cm
Mootools, 2013 Vegyes technika vásznon, 90 x 78 cm
  • 2003 Gallery International, Baltimore (Maryland, U.S.A.)
  • 2004 Subfactor - Műcsarnok (Menü Pont Galéria), Budapest
  • 2005 Visszanyert Művészet - Artpool P60 Kiállítótér, Budapest
  • 2006 Ape Control - Aranytíz Művelődési Központ, Budapest
  • 2006 Bricklounge - Óbudai Társaskör Galéria, Budapest
  • 2007 Dyspepsia - Kleintierklinik Galerie, Berlin
  • 2007 Torkig – Dyspepsia Budapest - K.A.S. Galéria, Budapest
  • 2008 Art of the New Age - EE Fine Art Gallery, Cambridge
  • 2009 Virtuális múzeumi megoldások - Telekom Székház, Budapest
  • 2009 Dioxin Dauer - Collegium Hungaricum (Berlin)
  • 2009 Botoxpolír - Werk Galéria
  • 2010 Hásómaci - (Portfolio Points) Loffice, Budapest
  • 2010 Stereoid - G13 Galéria, Budapest
  • 2010 Metamorph Therapy (Rabócky Judit Ritával) - Óbudai Társakör Galéria, Budapest
  • 2011 Pixelutioner - Budapest Fiction Galéria, Budapest
  • 2011 Mélyhámlasztás - csöp | po:cs Galéria, Székesfehérvár
  • 2012 Hyperpassive - Holdudvar Galéria, Budapest
  • 2012 Mee-Nee-Mal - Sajtóház Galéria, Budapest
  • 2012 Kleintierklinik - Mono Galéria, Budapest
  • 2014 Igazmondók - Kepes Intézet, Eger
  • 2015 Traumaverzum - Mono Art & Design Galéria, Budapest
  • 2015 Iconuu - Ludwig Múzeum, Budapest
  • 2015 Próféták | Hamis Próféták (Horváth Lóczi Judittal) - Faur Zsófi - Panel Contemporary Galéria, Budapest

    Csoportos kiállításai (válogatás)

    Menekülés a Nirvánából I., 2014 Vegyes technika vásznon, 180 x 78 cm

      Művészeti Vásárok

        Portréfilmek

        Monográfiák

        • 2008 "Demotett" Írta: Paksi Endre Lehel, Szakmai lektor: Andrási Gábor ISBN 978-963-06-5561-3
        • 2010 "Traumaverzum" Írta: Csizmadia Alexa, Paksi Endre Lehel, Rásonyi Ábel, Szerkesztette: Paksi Endre Lehel, Dr.Vauver Krisztina ISBN 978-963-08-1105-7

        Külső hivatkozások

        Nagytotálban abszolvált embriótartás, 2008 Vegyes technika vásznon, 180 x 78 cm

        Jegyzetek

        The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
        Lists
        Zsolt Gyarmati is in following lists
        comments so far.
        Comments
        From our partners
        Sponsored
        Zsolt Gyarmati
        arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes